Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
kdyby to někoho zajímalo, jakože nezajímáZrovna tuhle informaci stojí za to uvádět, protože řada lidí stále žije v bludu, že Java je pomalá. Přitom spousta softwaru, který zpracovává velké objemy dat nebo je zaměřen na minimální latence, se píše právě v Javě (nebo JVM jazycích).
To není žádný blud, Java JE pomalá v GUI aplikacích, se kterými se ti lidé potkávají. Že když Java aplikace po několika desítkách sekund nastartuje, provede po několika iteracích nějaké optimalizované JIT překlady a další magii co JVM dělá, se stane třeba i rychlejší než nativní C/C++ kód je pro ten usecase těch lidí irelevantní. Oni vidí jak to dlouho startuje a každá akce, která se koná poprvé (typický usecase v GUI) trvá ukrutně dlouho.
Že nějaká Casandra někde v cloudu (co žere 1TB RAM) dokáže odbavit bambilion requestů za minutu lidi, co musí denně pracovat s běžným korporátním systémem psaném v Javě, z "bludu" rozhodně nevyvede...
S Javou jsem začínal někdy na přelomu verze 4 a 5, to už bude pomalu dvacet let. A i v té době se běžně používaly desktopové aplikace a pracovat s tím normálně šlo, byť rychlost odezvy byla oproti nativnímu GUI horší. A za ty roky došlo jednak k řádovému nárůstu výkonu počítačů a jednak Java získala řadu optimalizací.
Java má stále určitý hendikep v podobě pomalejšího startu, ale to se bavíme třeba o 1-2 vteřinách u GUI aplikací nebo o nějakých 100 ms u CLI aplikací. Nic co by mělo reálný dopad na běžné používání. U dlouhodobě běžících aplikací (což jsou hlavně ty serverové, ale projeví se to i na desktopu) pak převažují ty výhody optimalizací a vyššího programovacího jazyka. Kromě toho tu máme GraalVM a Native Image, který to posouvá ještě o kus dál a tam Java dohání nativní aplikace i tou rychlostí startu.
Pokud tedy dneska někdo nadává na „pomalost Javy“, tak je podle mého zaseknutý kdesi v daleké minulosti nebo měl smůlu na fakt prasácky napsanou aplikaci (ale to ho může potkat bez ohledu na jazyk – taky si můžu zanadávat na ledasco…).
Tiskni
Sdílej: