Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Myslíte, stejně jako já, že v článku, který v kladném smyslu reportuje o proslovu Ebena Moglena (právník FSF) o návratu k ideám sdílení software, se nemůže vyskytnout misinterpretace GPL? Chyba. Stereotypní FUD přináší výsledky, a proto je i zde GPL popsána jako licence, která zakazuje využití kódu v proprietárním produktu.
Tiskni
Sdílej:
tj. šířený produkt s uzavřeným zdrojovým kódem;Proprietární nerovná se šířený.
To bych také mohl nazvat proprietární čtyřřádkový skript, který jsem včera napsal a nezveřejnil ho...Teoreticky ano, i když tu logiku trochu převracíš... Já to posuzuji podle výrazu proprietární -- vlastnický, majetnický (vztah k softwaru). Zprávičku jsem psal s tím, že proprietární je velká množina, do které spadají jak produkty šířené s nesvobodnou licencí, tak nešířené. Ostatně "proprietor" není prodejce ani distributor, ale vlastník. Vyvine-li pro své potřeby firma třeba rozsáhlý intranetový systém, nemusí jít o nic jednoúčelového. Ten systém může mít jméno, a dokonce může být známý i mimo firmu -- jen tam není snaha o další distribuci. Myslím ale, že splňuje podmínky pro kvalifikaci jako nesvobodný, uzavřený, proprietární software.
pokud si software firma vyvinula sama, tak je pro ni zcela otevřený, a poněvadž není šířen, tak pro nikoho jiného není uzavřený ani otevřený.To, že není šířen, přeci neznamená, že pro tebe není uzavřený. Kdyby v pekárně pekli koblihy jen sami pro sebe a nikomu je neprodávali, ještě by to přeci neznamenalo, že ty koblihy neexistují, že v nich není mouka, a že ačkoliv všichni zaměstnanci vypráví, jak bezvadně chutnají, tak ty je prostě nikdy nedostaneš.
Kromě toho, když proprietární definuješ takhle, tak jak se pak jmenuje ten software, kterému proprietární říkám já?Také proprietární. Zmiňoval jsem přeci, že je to skupina, která má podmnožiny. Nevím, jak ty jednotlivé podmnožiny pojmenovávat.
To, že není šířen, přeci neznamená, že pro tebe není uzavřený(Fuj, takové množství záporů v jedné větě.) Ale neznamená to ani, že pro tebe není svobodný. Jinými slovy: to, že SW není šířen, znamená, že může být svobodný. Svobodný SW, tě přeci nikdo nenutí šířit. Pro zjednodušení, jakmile se jednou kódu dotkne GPL, tak je prostě svobodný
až na to první "šíření"Je jedno kolikrát (a kolika subjektům). V tomto okamžiku je šířen a děje se tak pod GPL => jde o svobodný SW.