Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Na IBM developerWorks začíná seriál o snižování spotřeby linuxových strojů System x. První díl se zabývá subsystémem CPUfreq a výběrem správného governoru.
Tiskni
Sdílej:
Tak si udělej ještě snižovač frekvence monitoru, ext. disku a lampičky. Máš z čeho ukrajovat.
Teď vážně. Laptopovým lidem se to imho docela hodí. laptop má spotřebu tak kolem 20W a když z toho 2W ukrojíš, máš o desetinu delší výdrž zadarmo.
hele fakt to neni o frekvenci, ale napeti.
No, o frekvenci jsem nic neříkal, kromě začátku mého komentáře, který, ač dnes neobvykle, nekončil smileyem, byl vtipem.
Mnou zavrhovane Windows XP toto delaji na CPU se speedstepem automaticky a je to hlavni pricina toho, proc vetsine lidi tentyz notebook s Windows vydrzi dele nez s Linuxem. Protoze toto se v linuxu neprovadi tak uplne "out of the box" a musi se hodne hledat. A samotny cpufreqd na to proste nestacil, byl k tomu potreba ten undervolt (nevim jak ted).
Mám za to, že mi centrino, cpufreq-set a governor podle frekvence nějakým způsobem nastavuje i napětí, no ne?
100% ano. Ne.
Lepší otázka je, jestli má vůbec cenu používat desktop. To slovo ve mně vzbuzuje vzpomínky na 90. léta 20. století.
Z počítače se určitě nestane šnek. Alespoň procesory Intel umějí měnit frekvenci rychle. Jediné, v čem by mohl být zádrhel, je provozování nahrávacího studia s podporou real-time Linuxu. Tam ale šlo jen o nějaké bugy, které už nejspíš dávno někdo opravil, není tam žádný poblém „z principu“.
Pokud by klidová spotřeba počítače klesla ze 100 W na 50 W a pokud se počítač vůbec nevypíná (což je údajně u desktopů běžné), nejedná se o 20 Kč za rok, ale přibližně o 2000 Kč za rok. Nejlepší je pořídit si wattmetr, který dnes už není drahý, a změřit si spotřebu s šetřením a bez něj.
Lepší otázka je, jestli má vůbec cenu používat desktop. To slovo ve mně vzbuzuje vzpomínky na 90. léta 20. století.A co bys doporučil? Terminál ke vzdálenému serveru? To by při současné rychlosti/kapacitě Internetu asi trochu dřelo.
Nemyslel jsem desktop jako software a systém, ale desktop ve smyslu hardware.
Nikdy v životě jsem neměl jiný počítač než notebook. Uživatel počítače přece není soustružník nebo varhaník, aby musel ke svému stroji chodit na jedno místo. Možná ty desktopy mají nějaký půvab, jen prostě nechápu jaký. Jasně, je to dobré pro pařany, dá se tam dát strašně hustá grafická karta (nebo radši rovnou dvě), k tomu 32 GB RAM, čtyři disky po 2 TB a tak podobně. Ale tím veškeré výhody končí.
Mám v notebooku dva 250 GB disky přemýšlel jsem o SW RAID (HW to asi umět nebude), ale ještě jsem se k tomu nedostal. Zobrazovadlo ve full HD to má taky, jen je na 17ti palcích ten rastr někdy až moc jemnej
Pravda, shodně vybavenej desktop bych asi pořídil levněji...ale tohle je nejsnazší způsob, jak si vozit dle uvážení práci domů.