Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Na IBM developerWorks začíná seriál o snižování spotřeby linuxových strojů System x. První díl se zabývá subsystémem CPUfreq a výběrem správného governoru.
Tiskni
Sdílej:
Tak si udělej ještě snižovač frekvence monitoru, ext. disku a lampičky. Máš z čeho ukrajovat.
Teď vážně. Laptopovým lidem se to imho docela hodí. laptop má spotřebu tak kolem 20W a když z toho 2W ukrojíš, máš o desetinu delší výdrž zadarmo.
hele fakt to neni o frekvenci, ale napeti.
No, o frekvenci jsem nic neříkal, kromě začátku mého komentáře, který, ač dnes neobvykle, nekončil smileyem, byl vtipem.
Mnou zavrhovane Windows XP toto delaji na CPU se speedstepem automaticky a je to hlavni pricina toho, proc vetsine lidi tentyz notebook s Windows vydrzi dele nez s Linuxem. Protoze toto se v linuxu neprovadi tak uplne "out of the box" a musi se hodne hledat. A samotny cpufreqd na to proste nestacil, byl k tomu potreba ten undervolt (nevim jak ted).
Mám za to, že mi centrino, cpufreq-set a governor podle frekvence nějakým způsobem nastavuje i napětí, no ne?
100% ano. Ne.
Lepší otázka je, jestli má vůbec cenu používat desktop. To slovo ve mně vzbuzuje vzpomínky na 90. léta 20. století.
Z počítače se určitě nestane šnek. Alespoň procesory Intel umějí měnit frekvenci rychle. Jediné, v čem by mohl být zádrhel, je provozování nahrávacího studia s podporou real-time Linuxu. Tam ale šlo jen o nějaké bugy, které už nejspíš dávno někdo opravil, není tam žádný poblém „z principu“.
Pokud by klidová spotřeba počítače klesla ze 100 W na 50 W a pokud se počítač vůbec nevypíná (což je údajně u desktopů běžné), nejedná se o 20 Kč za rok, ale přibližně o 2000 Kč za rok. Nejlepší je pořídit si wattmetr, který dnes už není drahý, a změřit si spotřebu s šetřením a bez něj.
Lepší otázka je, jestli má vůbec cenu používat desktop. To slovo ve mně vzbuzuje vzpomínky na 90. léta 20. století.A co bys doporučil? Terminál ke vzdálenému serveru? To by při současné rychlosti/kapacitě Internetu asi trochu dřelo.
Nemyslel jsem desktop jako software a systém, ale desktop ve smyslu hardware.
Nikdy v životě jsem neměl jiný počítač než notebook. Uživatel počítače přece není soustružník nebo varhaník, aby musel ke svému stroji chodit na jedno místo. Možná ty desktopy mají nějaký půvab, jen prostě nechápu jaký. Jasně, je to dobré pro pařany, dá se tam dát strašně hustá grafická karta (nebo radši rovnou dvě), k tomu 32 GB RAM, čtyři disky po 2 TB a tak podobně. Ale tím veškeré výhody končí.
Mám v notebooku dva 250 GB disky přemýšlel jsem o SW RAID (HW to asi umět nebude), ale ještě jsem se k tomu nedostal. Zobrazovadlo ve full HD to má taky, jen je na 17ti palcích ten rastr někdy až moc jemnej
Pravda, shodně vybavenej desktop bych asi pořídil levněji...ale tohle je nejsnazší způsob, jak si vozit dle uvážení práci domů.