Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
MSO je prisernostTo je tvůj názor. Pokud by OOo byl stejně funkční jako MSO Professional, klidně bych za něj i zaplatil.
Čo sa týka dnešnej doby, tak jediný rozdiel v testoch bola zvýšená náročnosť na pamäť plus nutnosť zdvojených knižníc pri softvéry ktorý je len 32bit.
To bych chtěl vidět ty testy. Jestli vzali 8 let starý HW se 256MB RAM a na tom zkusili 32b vs 64b, tak asi i mohli naměřit zpomalení. Takže otočme kalenář na dnešek a vyzkoušejme si to na stroji s 16GB. Už jen změna u zákazníka (nebudu jmenovat společnost) na DB serveru z 2GB (32b OS, 2GB na proces) na 8GB pro DB serveru znamenala značný výkonový nárůst.
Určite pri špecializovaných programoch na 64bit by bolo cítiť posun k z lepšieniu, ale taký softvér nepoužívam.
Pokud je DB moc speciální SW, tak co třeba editace fotografií? Rendering? Pro mnoho procesů je 64b omezení. A nemusí jít jen o potřebu jednoho souvislého bloku paměti. Třeba mapování do paměti souboru je velmi používaná operace a je nesmysl se zbytečně omezovat.
32b si na desktopu (nebo notebooku) dnes nedokážu představit.to je hruza, co televize a internet dokazali udelat z jedne generace. tak mlady clovek a uplne bez fantazie. bez ironie, mam pocitac s jednim gb ram a 32b procesorem a nepripadam si nejak omezovany.
Hehe, televizi nemám a internet je zcenzurovanej (tj jako by nebyl).tak to pak bude chtit sirsi studii, jak muze byt tak mlady clovek prijit o fantazii. ;-]
internet je zcenzurovanej (tj jako by nebyl)to se ti nedivim, obzvlast kdyz pouzivas linux se kterym se neda podivat na internet, protoze tam nemas internet explorer. takhle se opravdu argumentovat neda. :-]]
Náhodou, funkčního osmbita bych ještě někde vyhrabal. Ale nebudu v diskusi hloupě psát o interpretru basicu místo OSdalsi argumentacni nesmysl. srovnavat 8bitu treba i jen s 16bity proste nejde. 16bity prinesly neco co s 8bity neslo a znamenalo koncepcni zmenu nejen v hardwaru ale i softwaru. umoznilo to treba vyvijet software, ktery driv byl nepredstavitelny. uz jen treba z toho duvodu, ze do pameti osmibitoveho procesoru se nevesel poradne prekladac+aplikace. prechod 32bitu->64bitu, je ale neco uplne jineho. ktera desktopova aplikace nejde provozovat na 32bitech? co _prelomoveho_ umoznuji 64bitove procesory? vsechno to, co prinasi je jen zlepseni soucasneho stavu... vic registru, delsi registry, vic pameti. to je ciste kvantitativni zlepseni. kvalitativni zlepseni moc zlepseni nevidim. rozdil mezi 32- a 64bitovym OS je v tom, ze muzu pouzivat stejne jadro, stejne prostredi, stejny prohlizec, atd. (jen zkompilovane pro jiny procesor) a muzu pouzivat jedno giga ram nebo sestnact. jediny rozdil bude maximalne v rychlosti. jinak svou argumentaci mi pripominas takove ty experty: ,,linux je naprosto napouzitelny operacni system, protoze tam nejede autocad''.
Označit všechny argumenty protivníka za nesmysl a s žádnými nepřijít, to už chce pořádnou dávku drzosti .
Nikdo netvrdí, že 64b je něco přelomového. To jsem ani nikde nezaznamenal. Je to evoluce.
Přesto:
ktera desktopova aplikace nejde provozovat na 32bitech?
Neřeknu ti která principiálně nejde provozovat. Mnoho aplikací (například z Adobe Creative Suite) si nedostatek paměti řešila po svém, vlastním "swapováním". To je vážně super, ne? Jiný program (nevím, jestli to byl PovRAY, Blender, Hugin nebo ještě něco jiného, 32b jsem dlouho neviděl), mě poslal rovnou někam s tím, že se mu to nevleze do paměti.
To je jako s NATem a IPv6. NAT se dá někdy obejít (2GB omezení 32b taky), tak na co IPv6 (64b), že ano. To jsou stupidní argumenty. 64b je potřeba, protože je mnoho dat větších než 2GB ke zpracování. A to, že to jde obejít jinak, není argument.
Ještě k těm aplikacím. Snad mi uznáte alespoň prohlížeč jako desktopovou aplikaci (zatím se moje příklady nějak neujímají). Mnohokrát mi sletěl 32b prohlížeč při zcela běžné práci (prohlížení webových stránek) na nedostatku paměti (limit 2GB). A nebyl to memory leak. Stejně tak emailový klient se mnohokrát odporoučel.
a muzu pouzivat jedno giga ram nebo sestnact. jediny rozdil bude maximalne v rychlosti.
Hehe, ten rozdíl v rychlosti bude ale dost propastný.
Označit všechny argumenty protivníka za nesmysl a s žádnými nepřijít, to už chce pořádnou dávku drzostija bych rad polemizoval s nekterymi argumenty, ale ono to zkratka nejde, srovnavat 32bitu s osmi bity je principalni nesmysl. viz me zduvodneni..
Jiný program (nevím, jestli to byl PovRAY, Blender, Hugin nebo ještě něco jiného, 32b jsem dlouho neviděl), mě poslal rovnou někam s tím, že se mu to nevleze do paměti.zajimave, 32bitu pouzivam jiz radu let a toto se mi jeste nestalo.
64b je potřeba, protože je mnoho dat větších než 2GB ke zpracování. A to, že to jde obejít jinak, není argument.ja si fakt asi kvuli tobe zacnu pripadat menecenny. schvalne jsem si projel disk, kolik mam v pocitaci aktualne souboru na 2GB. a je to krasna kulata nula.
Snad mi uznáte alespoň prohlížeč jako desktopovou aplikaci (zatím se moje příklady nějak neujímají). Mnohokrát mi sletěl 32b prohlížeč při zcela běžné práci (prohlížení webových stránek) na nedostatku paměti (limit 2GB). A nebyl to memory leak. Stejně tak emailový klient se mnohokrát odporoučelnauznam. pouzivam 32bitovy prohlizec s integrovanym mailovym klientem (ctyri schranky, tj. asi 20000 mailu) a na nedostatek pameti mne nespadl ani jednou. a pri tom by mel asi padat jako svetsky.
Hehe, ten rozdíl v rychlosti bude ale dost propastný.u desktopych aplikaci temer nepoznatelny. jo, je pravda, ze 64bitove procesory jsou rychlejsi... ale nemuze to byt taky tim, ze jsou celkove rychlejsi, maji vetsi cache, lepsi sbernici, atd. jak to ctu, tak zacina mit pocit, ze pocitace pred objevenim 64bitovych procesoru byly naprosto nepouzitelne a k nicemu se nedaly pouzit. stejne jako je dneska naprosto nepouzitelny ten cenzurovany internet.
zajimave, 32bitu pouzivam jiz radu let a toto se mi jeste nestalo.
Moc vtipné, na stroji s 1GB RAM se bavit o 32b limitu. Dej si tam nějakou normální velikost paměti (třeba 24GB) a uvidíme jak budeš happy, když tvůj program bude schopný využít méně než 10% HW prostředků.
(ctyri schranky, tj. asi 20000 mailu)
Proč máš 4 schránky, když email evidentně vůbec nepoužíváš?
jak to ctu, tak zacina mit pocit, ze pocitace pred objevenim 64bitovych procesoru byly naprosto nepouzitelne a k nicemu se nedaly pouzit.
Ne. Špatný pocit. Osobní počítače (x86) dostaly 64b CPU někdy v době, kdy byla průměrná paměti někde u hranice 512MB. Tedy cca 3roky před magickou hranicí 2GB. To už je nějakých cca 10let. Předtím 32b HW pro x86 nebyl, takže nebyl potřeba ani OS.
stejne jako je dneska naprosto nepouzitelny ten cenzurovany internet.
Naštěstí existují služby jako Tor, takže zase taková hrůza to není.
OT: Koukám, že společnost SmatrGIS má dobrý web .
jak to ctu, tak zacina mit pocit, ze pocitace pred objevenim 64bitovych procesoru byly naprosto nepouzitelne a k nicemu se nedaly pouzit.Ne. Špatný pocit. Osobní počítače (x86) dostaly 64b CPU někdy v době, kdy byla průměrná paměti někde u hranice 512MB. Tedy cca 3roky před magickou hranicí 2GB. To už je nějakých cca 10let. Předtím 32b HW pro x86 nebyl, takže nebyl potřeba ani OS.
Ještě bych to teda doplnil. Tehdy (před 10 lety) nebyla data, kterými by to šlo zaplnit. Tedy zase ne, že by to tehdy vůbec nešlo, to šlo. Ale dneska jeden obrázek z fotoaparátu znamená 90MB dat. 16b na kanál krát 15Mpx (21 u full frame). Zkus si z 20 snímků udělat panorama (normální operace). Interně se to samozřejmě zpracovává ve 32b, takže 180MB na jeden obrázek. 20x180=3600MB. Ne, že by to na disku nešlo, ale v paměti je kapánek rychlejší. Právě na této operaci (kterou zcela normálně může chtít každý fotogram, levný a dostupný HW k tomu má) mi tuším Hugin zařval nedostatek paměti (byl 32bitový).
V POVRay a rekurzivních scén je to ještě jednodušší. Člověk se uklepne, místo hloubky 7 dá 8 a hned to volá po 40GB .
Samozřejmě očekávám duchaplnou odpověď ve smyslu, že nemáš foťák a VGA rozlišení se na 32b normálně zpracuje .
Dej si tam nějakou normální velikost paměti (třeba 24GB) a uvidíme jak budeš happy, když tvůj program bude schopný využít méně než 10% HW prostředků.v praci mam workstation s 16GB a abych pravdu rekl, ,,uzivatelsky zazitek'' je uplne stejny. jo, nektere aplikace nabehnou rychleji, ale castecne to bude dane vyrazne rychlejsimi procesory. pri vypoctech jsem si vsiml zajimave souvislosti. schopnost vyuzit efektivne RAM zavisi na poctu jader. optimalne tak v pomeru 1 jadro - 1 GB, max. 2GB, pak uz prinos zacina byt zanedbatelny. ja vim, kazdy desktopovy pocitac potrebuj 16 jader.
Proč máš 4 schránky, když email evidentně vůbec nepoužíváš?a kolik emailu bych mel denne dostat, abych jej konecne zacal opravdu pouzivat? ...a prestal si pripadat menecenny. (mimochodem, technicky pouzivam jenom 3 schranky, ale z nostalgie si nechavam jeste i tu s priponou .edu
SoftMaker Office for Linux works on any Linux with a glibc version 2.2.5 or higher.Nějak mi to nefunguje, zase něco s nějakým elf class.
Tiskni
Sdílej: