Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
K dispozícii je prvá verejná betaverzia komerčného kancelárskeho balíka SoftMaker Office 2012 vo verzii pre Linux. Novinkami sú napr. vylepšený export do/z MSO formátov, nová postranná lišta, vylepšený dialóg na úpravu štýlov, nové typy grafov v tabuľkovom kalkulátore a iné.
Tiskni
Sdílej:
SoftMaker Office 2012 for Linux works with all Linux distributions for PCs with glibc 2.2.5 or higher.To myslí vážně, nebo lžou? Nerad bych jim dával e-mail, abych pak zjistil, že se to nespustí protože nějaký invalid elf class.
SoftMaker Office is 32 bit software, but also runs flawlessly on 64 bit Linux systems. Find out more: http://www.softmaker.com/english/tipslinux_en.htmOni lžou!! Na mém x86-64 linuxovém systému žádná "legacy" 32bit aplikace nefunguje.
$ zcat /proc/config.gz | grep IA32_EMU # CONFIG_IA32_EMULATION is not setProto to vyprskne invalid elf class i když budu mít milion 32bit knihoven. Proto považuji jejich tvrzení za lživá a takový SW odmítám i vyzkoušet. Když lžou o podpoře systému, je pravděpodobné, že lžou i o funkčnosti a přidá to mé PC do nějakého botnetu.
I can confirm these problems (exept the bullet issue which seems to be a font problem=>Please make sure to use the same fonts on the PC and in Linux) and informed the developers. Thank you!Nakonec se dozvím, že přeci jen linuxová verze nevyžaduje PC, jak se nám snažili tvrdit (viz můj první komentář ke zprávičce), protože PC s linuxem není PC??. Podobná retardace jako když u některého SW ještě dnes píšou pro PC a Mac, kde PC je synonymum pro PC s Windows a Mac synonymum pro PC s Mac OS X.
SoftMaker Office 2012 for Linux works with all Linux distributions for PCs with glibc 2.2.5 or higher.a
SoftMaker Office is 32 bit software, but also runs flawlessly on 64 bit Linux systems.tak by si měl nejprve zjistit fakta, protože se akorát ztrapní u těch, co je znají. Kdyby třeba napsaly něco jako "with several Linux distributions for PCs" nebo "runs flawlessly* on 64 bit Linux systems", kde by někde pod čarou byly vysvětleny podmínky běhu tohoto SW. Bohužel neřeknou nic a když to pak spustíte, tak to řve invalid elf class (když nemáte IA32_EMULATION), popř. "bash ./textmaker not found" (když nemáte x86-32 linker) nebo to vyprskne seznam chybějících knihoven. Možná bych takovou informaci nečekal u softwaru zdarma, ale určitě bych ji čekal u software, za který chce někdo zaplatit.
Tady ale předpokládáte, že každý x86-64 linux je hybrid s x86-32 podporou. Můj není:A mate distribucni kernel?
Ač chápu to rozhořčení, nedá mi to a musím odpovědět.
SoftMaker Office je pomalý, vykreslování menu mi připadá jako bych provozoval aplikaci pod wine.
Vzhledově je to také hrůza i přesto, že se v nastavení dá vzhled měnit.Osobně raději tedy zůstanu o tu "minimálně třídu níže"...
no mozno prave preto je to stale beta..SoftMaker Office je pomalý, vykreslování menu mi připadá jako bych provozoval aplikaci pod wine.