Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Osor.eu informuje, že proti plánu španělské vlády vybavit laptopy pro 420.000 žáků proprietárním softwarem se zvedla vlna nesouhlasu. Socialistická strana hodlá zajistit, že bude použit open source operační systém i aplikace. Jejich názor podporují i učitelé nebo třeba asociace svobodného softwaru Hispalinux. Oproti vládnímu návrhu by takové řešení přineslo výrazně nižší náklady a zabránilo podpoře jediného dodavatele.
Tiskni
Sdílej:
Nejak se mi to nezda, ze by socani (PSOE) bojovali proti socanske vlade (PSOE), jsem mirne zmateny...
taky se mi to nezdá. nicméně podle odkazovaného článku tomu tak je
Ve Španělsku je socialistických stran víc, tak je možné, že se nejedná o tu vládní. Zatěžovat to tu ale vývojem levice ve Španělsku by nebylo moc produktivní :) Debaty o politice nemají taky v ČR obecně moc význam, protože program a myšlenky jsou tu až na posledním místě, ať se člověk podívá kam se podívá. Dobré je si spíš v debatách o OSS ujasnit vlastní pozici a tu prosazovat na jiné než stranické platformě, která je díky korupci a boji o moc k prosazení čehokoliv naprosto nevhodná.
Já to tedy vůbec nechápu, takhle po ránu. Podle všeho se ta socanská strana staví proti vlastní vládě, takže jde asi o klasický socialistický manévr "nejsme jako my".
(V každém případě nechápu, proč by studenti nebo žáci vůbec měli mt jiné než soukromé laptopy.)
To je tedy skandál, že jsem pod zprávičkou o politice napsal něco o politice, že? Soudruh jste vy. Běžte si postěžovat na uliční výbor. A omyjte si přirození studenou vodou, ať tam nejdete s horkou hlavou.
Jak jsem napsal výše, věci OSS u nás debaty o politice mohou pouze uškodit. Vyhrocené stranictví zákonitě zabije jakoukoliv smysluplnou diskusi. Volby opravdu nejsou tím nástrojem, který by nám nějak výrazně prospěl. V politice (uvědomuji si kategoričnost tohoto tvrzení) rozhodují lobysti, ne hlasi voličů.