Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
V průběhu měsíce srpna 2010 se k internetu připojí zařízení s pořadovým číslem 5 miliard. Podle agentury IMS Research se tento počet do deseti let rozroste na čtyřnásobek tohoto numera.
Tiskni
Sdílej:
Ke kterému internetu jsou ta zařízení připojena? Pokud je mi známo, internetů jsou na světě miliony.
Neměla tu být náhodou řeč o Internetu? Zejména „poznámky k heslu“ opravdu stojí za přečtení...
Ke kterému internetu jsou ta zařízení připojena?Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem týkajících se protokolů IPv4 a IPv6 bych řekl, že byla připojena k různým internetům.
Možná. Tak proč je tedy internet ve zprávičce v singuláru?
Tvrzení, že stroje za NATem jsou připojené k nějakému internetu, ale ne k Internetu, je poněkud zavádějící a je to spíš věc názoru.
Naprosta vetsina uzivatelu nepotrebuje verejnou IP a stejne tak vetsina zarizeni. Takto to vidi provideri a tak se nic nehejbe k IPv6
Ja jsem jen napsal jak to vidi provideri nic vic.
Sami asi IPv6 nezavedem.
NAT je pro neznaly pozehnani.A to jako proč?
Duvody nejsou jasny z toho, co jsem napsal?O žádných důvodech jsi ještě nepsal…
Uzivatele nejsou schopni si zabezpecit a pouzivat pocitac tak, aby nebyla nepritomnost NATu dalsim pomerne realnym problemem. At uz ve vztahu k jejich vlastnimu pocitaci, tak napriklad ke kompromitaci verejne IP, ktera je pak nepouzitelna.O tom jsem někde četl… Ale tuším, že tam tomu neříkali NAT, ale firewall.
ke kompromitaci verejne IP, ktera je pak nepouzitelna.Ty s IP adresami žongluješ? A i kdyby, s IPv6 jich máš tolik, že jich můžeš znepoužitelňovat kolik chceš a nedojdou ti.
Nerozumim.Argumentuješ tím, že NAT zabrání útočit na počítače zákazníků. Já tvrdím, že tomu nebrání NAT, ale firewall. A ten můžeš použít i v případě IPv6, osobně bych defaultně blokoval „nebezpečné“ příchozí porty (u oken tuším TCP/136-139, přes které je vedena většina útoků) a odchozí 25 s tím, že si to blokování zákazník může na požádání vypnout.
Jiste, prece neodepisu verejnou IP jenom proto, ze uz ji nekdo driv pouzival (ne kazdej ma /24 segment verejnych IP na zakaznika :/). Nicmene pokud ji nekdo "proflakne", tj. napr. krmi z ni Internet spamem nebo podobne, tak ji samozrejme nikomu jinymu dat hned tak nemuzu a je pro me, jako ISP, "nepouzitelna".Ale dneska se klienti do spamovacích botnetů šíří nejčastěji pomocí
naked_hot_picz.jpg.exe
(soudě podle analýzy spamu, který mi chodí) a ty propustí i sebelepší firewall. A pokud má jednu IP víc lidí, tak když začne jeden z nich spamovat, uřízne tím i všechny ostatní. Kdežto v případě 1 IP - 1 přípojka/počítač může uříznout maximálně sebe (+ na nějaký čas znemožní přidělení adresy pro jiné, ale to vadí jen v případě, že od ISP odejde).
Firewall je pekna vec, akorat by uzivatele nesmeli povolovat kde co, instalovat kde co, nemit neaktualizovany deravy systemy a tak podobne.Ale v tomhle jim NAT ani firewall ze strany ISP nezabrání. Instalovat kde co můžou pořád (jak už jsem napsal, dle rozboru mých logů je většina pokusů o nákazu mého linuxového počítače praktikována maily s odkazy na HTTP (které funguje i za NAT), kde je jednak ActiveX, druhak nějaké sociální inženýrství, které má člověka přinutit spustit .exe soubor - oboje funguje i za NAT a firewallem). Děravý systém - poslední dobou už AFAIK okna nemají remote exploity, většina nákaz jsou trojani, případně červi šířící se přes díry v IE, Flashi, Adobe Readeru a u pirátících uživatelů v craccích.
Kdyz za NATem kompromituji verejnou IP adresu 2 nebo vice uzivatelu, porad bude kompromitovana v dany cas jen jedna adresa, ne 2 ci vice adres.Ano, ale kdyby mi trvale nechodily maily, protože jsem prostě za NAT s deseti oknaři, tak by mě to pěkně štvalo.