Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Vláda včera schválila návrh zákona o audiovizi. Státní fond kinematografie bude přejmenován na Státní fond audiovize a vedle filmů a seriálů bude podporovat také vývoj počítačových her.
Tiskni
Sdílej:
Poplatky musí platit všichni, bez ohledu na to, jestli jejich služby využívají nebo jestli souhlasí s názory, které tyto hlásné trouby šíří.Většinu státních služeb platíš bez ohledu na to jestli je využíváš a jestli souhlasíš s tím co dělají („musím platit školy bez ohledu na to jestli souhlasím co za názory učí“). Navíc využívání služeb ČT není jenom to jestli na ni koukáš. Pokud to funguje tak jak se tvrdí (a já si myslím že částečně ano), tak to zlepšuje občanskou společnost. Konkrétní přímé důsledky pak jsou menší vlna D*, menší podpora populistů ve volbách, a menší počet kremlobotů. * pro lidi co už zapomněli, vlna D byla covidová vlna na podzim 2021, způsobená neočkovanými, několik měsíců po široké dostupnosti očkování pro všechny. D se jí říká protože to byla 4. vlna, a nebo protože „debil“.
Ale veřejnoprávní média vytvářejí iluzi, že podporují zájem veřejnosti, ale chybí tam jakákoli zpětná vazba a kontrola. Dneska už ani nemůžeš vyjádřit svoji nespokojenost tím, že přestaneš platit ty poplatky.Protože tohle u soukromých firem obecně skvěle funguje. To je zase nějaké libertariánské fantasy.
Ale balit to do drzých lží a předstírání, to je to, co na tom lidi štve.Osobně to takhle vůbec nevnímám, nemám pocit, že by někdo lhal o tom, jak to je doopravdy, a myslím, že se to obecně ví.
Mně ani tak nevadí její výše (i když si myslím, že se ČT a ČRo zbytečně zvětšily - 2 kanály televize a 2 stanice rádia by snad mohly veřejnoprávní službě stačit), ale spíš ten bizarní způsob výběru, který navíc přináší další režii. Ať to prostě zaplatí ze státního rozpočtu (a třeba kvůli tomu zvednou ostatní daně o 0.1%, aby to pokryli), jako to dělají u ostatních věcí. Když platí školy, tak taky nevybíráme poplatek za použití písmenek.I tu státní televizi placenou z daní bych považoval za zlepšení stavu oproti současnosti:
Kdyby to byla státní televize/rozhlas a platilo se to z normálních daní, tak je to aspoň upřímné + odpadne nesmyslná režie kolem toho.Ad
Navíc využívání služeb ČT není jenom to jestli na ni koukáš.Ano, dá se to považovat za vzdělávání, osvětu a podobně jako školství to má pozitivní externality. Nicméně tohle je součást celkové hospodářské a kulturní úrovně dané země a tím spíš není důvod za to vybírat poplatky zvlášť a mají to krýt normální daně. Obecně nemám problém platit rovnou daň z příjmu. Ale vadí mi ostatní daně a poplatky, přebujelý státní aparát, složitý právní a daňový systém, který je vytvářen za účelem manipulace s lidmi. Různé podvody typu „veřejnoprávní“ nebo „pojištění“.
Protože tohle u soukromých firem obecně skvěle funguje. To je zase nějaké libertariánské fantasy.Ano, u firem to funguje díky konkurenci a díky dobrovolnosti. Ale „Českou“ televizi musíš platit, ať chceš nebo ne a nemáš možnost to ovlivnit. Leda skrze volené zástupce, ale pak zase ČT začne kvičet, že ohrožuješ jejich nezávislost – tohle je na tom od základu špatně – ta „veřejnoprávní“ média chtějí být nezávislá na státu/vládě, ale zároveň nejsou a nechtějí být pod kontrolou občanů a odmítají i tak základní zpětnou vazbu jakou je dobrovolnost příspěvků. Ještě k tomu trhu: sice můžeš říct, že lidi jsou hloupí a zvolili si např. Facebook a má to dopady i na mne, ale já např. bez Facebooku žiji, prostě jsem si tam nezaložil účet a nesouhlasil jsem s jejich podmínkami. Ale když jsou lidi tak hloupí, tak si do parlamentu zvolí nějaké idioty a šmejdy – a tomu už se vyhnout nemůžu – jimi vytvořené zákony na mne budou dopadat i bez mého souhlasu – nemůžu se odhlásit, nezaregistrovat, nepřijmout podmínky – na rozdíl od toho trhu. Ono se tomu do jisté míry nejde vyhnout, když žijeme v jedné zemi a sdílíme společný prostor. Ale je to důvod, proč dávat státu spíše méně pravomocí než více.
Nicméně tohle je součást celkové hospodářské a kulturní úrovně dané země a tím spíš není důvod za to vybírat poplatky zvlášť a mají to krýt normální daně.Vybirani tohoto poplatku je prezitek z doby, kdy pokryti signalem bylo ubohe a televizi melo fakt jen male procento lidi a zakonodarci nejspis netusili, jaky ma ta technologie potencial. A prislo jim tedy nejspis vhodne, aby tuto sluzbu platili jen ti, kteri ji vyuzivaji. V te dobe to, rekl bych, z tohoto pohledu asi i davalo smysl. Myslim, ze na placeni provozu urcitou castkou z dani se melo prejit nejpozdeji ve chvili, kdy se televize stala soucasti temer kazde domacnosti... Dneska, kdy uz jeji sledovani neni omezeno na velkou krabici, je nesmyslnost tohoto historickeho zpusobu vyberu do oci bijici.
ale já např. bez Facebooku žiji, prostě jsem si tam nezaložil účet a nesouhlasil jsem s jejich podmínkamiTo máš dobrý, v minulých diskuzích na Rootu byly prezentovány případy, kdy např. jediná školka v okolí požaduje nějaký takový zázrak jako jediný kanál komunikace s rodiči. V naší branži je zase běžné že většina zaměstnavatelů/zákazníků požaduje GitHub.
Fun fact: lidé si zvolili Facebook → Cambridge Analytica pro Obamu a podobné vytěžila informace a vyrobila manipulační kampaň → máme zvolené šmejdy.Mimochodem, kde jsou slibovaná další jména z Panama Papers? Babišem to skončilo a ostatní se nehodí?
jednak existuji dane, kterym se skutecne rika dane a nejsou odvozene od vyse prijmu - napr. dan z nemovitostiTo je příjem/majetek by proxy - dle velikosti/umístění/efektivně ceny té nemovitosti.
druhak existuji analogicke veci k tv poplatku, kterym se nerika dane, a ktere jsou tez flat - dalnicni znamka napr.Vidíš, to máš pravdu.
picovat zrovna nad blbejma dvema stovkama.. najdete si tvl lepsi praci, at vas serou deseti/statisice a ne drobny, za tohle se clovek ani nenajiMně ani tak nevadí její výše (i když si myslím, že se ČT a ČRo zbytečně zvětšily - 2 kanály televize a 2 stanice rádia by snad mohly veřejnoprávní službě stačit), ale spíš ten bizarní způsob výběru, který navíc přináší další režii. Ať to prostě zaplatí ze státního rozpočtu (a třeba kvůli tomu zvednou ostatní daně o 0.1%, aby to pokryli), jako to dělají u ostatních věcí. Když platí školy, tak taky nevybíráme poplatek za použití písmenek.
Tenhle stát na to opravdu nemá. A je až zločinné, když rozdává peníze kde komu, a zadlužuje nás přitom na několik generací dopředu.Presne. Ekonomika si na to zvykla, lide si na to zvykli, cim dale tim vice lidi je zavislych na statu, coz se opet projevi ve volbach, protoze budou vice volit prerozdelovaci strany.
Tohle je zajimavej a podle me chybnej pohled na vec
A ja rikam, ze kdyz jdu hodit listek ve volbach v te realite, ve ktere zijeme, nikoli v nejakem vysnenem kdyby svete, tak bych do uvahy mel brat jen svoje zajmy, tozn. chteni, aby dotace dostavala inteligence na ukor montoven.
Protoze ta lopata bere do uvahy tez jen jeji zajmy, takhle uz lopaty funguji.Toto je krasna ukazka podtrhujici pravdivost meho tvrzeni, ze dotace jsou spatne, nemohou se zavdecit kazdemu, protoze centralni planovani proste nefunguje! Vime to akademicky, vime to teoreticky, proc to neustale dokola opakovat. Jedine, co ma smysl, je minimalizace a orezani statu tak, aby dotace nebyly a prerozdelovani bylo co nejmensi.
IMHO je pro vsechny lepsi, kdyz kazdej v tech volbach sleduje jen svoje zajmy a ne "obecne blaho".Jiste, jiste. Toho, abys mohl sledovat sve zajmy, docilis tim, ze budes minimalizovat stat. Kazdy, at si v ramci svych zajmu utraci sve penize za to, co sam chce! To je jedina moznost, jak sledovat individualni zajmy, jak to udelat spravedlive, jak nekoristit na danovem poplatniku, jak nepachat statni zlo. Takove ty piratske kecy o tom, proc jsou lopaty debilni a ze montovny jsou spatne, jsou opravdu fascinujici. Stat nikdy nedocili svymi kroky ci dotacemi toho, ze zde bude budovana "znalostni ekonomika (at je to, co je to)", ekonomika s pridanou hodnotou, atd. To muze jen trh a firmy. Stat muze jen rusit dotace, snizovat dane, rusit regulace a nelikvidovat trh. Za mne nazor i te posledni lopaty je stejne hodnoty jako tvuj a muj. Proto chci, aby si kazdy utracel sve penize za to, co chce, a ne, aby byl statem nucen prispivat na veci, ktere nechce, svymi danemi.