abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | IT novinky

    Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) se zapojil do mezinárodní iniciativy vedené americkou agenturou CISA (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency) a dalšími partnery, jejímž cílem je stanovit minimální náležitosti pro tzv. Software Bill of Materials (SBOM). Nový dokument přináší praktická doporučení, jak by měl vypadat přehled komponent softwaru a jak s ním v praxi pracovat. SBOM lze

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:00 | Nová verze

    V aktuálním přehledu vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) bylo oznámeno vydání nové verze 0.4.0. Výrazně se zlepšilo vykreslování stránek jako lichess.org, Zulip nebo Speedtest.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.7. 19:22 | Bezpečnostní upozornění

    Vládní CERT upozorňuje (𝕏) na kritické zranitelnosti v produktech VMware: CVE-2026-59309, CVE-2026-59310 a CVE-2026-47876. Zranitelnosti v VMware vCenter umožňují vzdálenému útočníkovi se síťovým přístupem obejít autentizaci a získat neoprávněný přístup k vCenter, případně zneužít directory traversal ke spuštění libovolného kódu na vCenter.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    31.7. 18:33 | Bezpečnostní upozornění

    Společnost Coinkite upozorňuje na bezpečnostní chybu svých hardwarových kryptopeněženek Coldcard. Jedná se o kritickou chybu v generování náhodných čísel (RNG). Místo hardwarového generátoru náhodných čísel (TRNG) byl omylem používán softwarový fallback (PRNG).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    31.7. 14:11 | Zajímavý projekt

    Představena byla nová linuxová distribuce Shadowfetch Linux. Na rozdíl od mnoha nováčků, které nabízejí převážně jiné téma a výběr softwaru, tato distribuce založená na Debianu Testing s desktopovým prostředím KDE Plasma 6.6, klade lokálně běžící umělou inteligenci do centra svého desktopového zážitku.

    Pinhead | Komentářů: 0
    30.7. 17:22 | Zajímavý projekt

    Max Leiter v roce 2019 zkusil zprovoznit X server na iPadu (iOS). Nyní se k tématu vrátil a s pomocí LLM a balíčkovacích nástrojů Procursus rozběhl desktop s X11 i Waylandem. Jeho balíčky jsou dostupné v repozitáři xiOS.

    |🇵🇸 | Komentářů: 19
    30.7. 13:33 | IT novinky

    Společnost Google Cloud dnes oznámila, že její infrastruktura a služby byly oficiálně zařazeny do Katalogu cloud computingu vedeného Digitální a informační agenturou (DIA). Tato certifikace potvrzuje, že infrastruktura a služby Google Cloud splňují přísné bezpečnostní a regulační požadavky České republiky pro provoz cloudových služeb ve veřejném sektoru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    30.7. 13:11 | IT novinky

    Vůbec poprvé v historii se stát při testování digitálních služeb obrací na širokou veřejnost. Digitální a informační agentura (DIA) a Ministerstvo vnitra zvou občany k zapojení do zátěžového testu eDokladů, které od loňského podzimu prošly optimalizací aplikace a posílením infrastruktury. Test proběhne 13. srpna ve 13:00 a pro jeho úspěch bude potřeba zapojení několika desítek tisíc občanů. Zapojení do testu je zcela dobrovolné a úkol

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 41
    30.7. 13:00 | Nová verze

    FireDragon je webový prohlížeč, doposud založený na Floorpu, jednom z forků Firefoxu s větším důrazem na ochranu soukromí a přizpůsobení uživatelského rozhraní. Spravuje ho člen komunity distribuce Garuda Linux. Nové vydání verze 13 opouští Floorp a přechází přímo na Firefox s patchi z LibreWolfu a vlastními úpravami. Dostupný je také na Flathubu.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    30.7. 05:44 | Zajímavý software

    picogame (GitHub) je malý 2D herní engine pro mikrokontroléry jako RP2040, čip uvnitř kapesní konzole Picopad. Hru napíšeš v Pythonu a vyzkoušíš ji v prohlížeči nebo desktopovém simulátoru. Až bude hotová, zkopíruješ ji na podporovanou desku. Na začátku nepotřebuješ C, sestavení firmwaru ani hardware.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (18%)
     (30%)
     (5%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (23%)
    Celkem 2297 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Steam Machine z PlayStation 5

    Andy Nguyen si na svou herní konzoli PlayStation 5 (PS5) pomocí exploitu Byepervisor nainstaloval Linux (Ubuntu). V Linuxu si spustil Steam a PS5 tak proměnil v Steam Machine. Na PS5 může hrát hry, které jsou vydané pouze pro PC a jsou na Steamu [Tom's Hardware].

    8.3. 18:44 | Ladislav Hagara | Komunita


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    8.3. 20:08 VoDo | skóre: 12 | blog: Archi3mini
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Steam Machine z PlayStation 5
    ten je sikovnej
    btw I use Archi3 :) Someday you will own nothing and be happy
    8.3. 23:32 kubava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Steam Machine z PlayStation 5
    Mě to přijde stejný nesmysl jako asashi linux. Proč nákupem podporovat výrobce co na linux kašlou, když existují ti, co ho podporují?
    xkucf03 avatar 9.3. 00:36 xkucf03 | skóre: 50 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Podporujte raději otevřený hardware
    +1 Podporu si zaslouží spíš výrobci otevřeného hardwaru než uzavřeného, který se podařilo díky nějaké chybě prolomit a s velkým úsilím na něm něco zprovoznit. Přičemž to velké úsilí není dané nějakou objektivní technickou obtížností dané úlohy, ale prostě tím, že výrobce zatajil specifikaci a spíš ještě ostatním házel klacky pod nohy.
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    9.3. 07:11 panika
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Podporujte raději otevřený hardware
    u konzoli je znamy, ze jsou na hranici dumpingovych cen a zahojej se na hrach a sluzbach. proto tam tolik ten linux predtim zacal vadit :) no a tohle muze byt zpusob jak sony pustit zilou - nemusi to nutne byt jejich podpora.. u macu to takhle nebude, ten maj proste lidi radi a ma opravdu nejaky unikatbi vlastnosti (ktery ja teda necenim ale ostatni ano)
    9.3. 08:42 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Steam Machine z PlayStation 5
    btw je to AMD Zen2 a AMD Radeon grafikou - zajikmave je, ze to bezi na FreeBSD - a pak ze FreeBSD neni herni platforma ;-)

    https://cs.wikipedia.org/wiki/PlayStation_5
    9.3. 00:33 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Steam Machine z PlayStation 5
    Ul;timatni picovina, koupim si PC, dam do nej NVIDA GPU a naintsaluji si tam STEAM ;-)
    9.3. 00:48
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Steam Machine z PlayStation 5
    Proč NVIDIA?
    9.3. 08:38 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Steam Machine z PlayStation 5
    Jako jedina funguje a je to CUDA - i kdyz nove se video jede pres VULKAN a hry taky, ale aplikace casto jedou v CUDA - a AMD nema moduly pro Linux, ma jakysi shiot jakozto opnsource a odmitam uz zkoumat vykon techto shitu, ale co si pamatuji, tak vykon je tak 1/10 - tedy uz tak pomale AMD jsou 10x pomalejsi nez Nvidia na Linuxu.

    AMD GPU uz nikdy nechcio videt a kecy me nezajimaji, jednoho krasnehodne mi po upgradu nic nefunguvolo, duvod ? - AMD se na to vysralo - to jeste mela binarni drivery - a ja si rikam, mam tohle ja se svym pl;atem za potrebi ? - byla sobota, sedl jsme do auta navstivil otevreny IT shop a chtel NVIDIA - ted co je skladem tady ;-) a razem zazrakem vse zacalo fungovat i snovym X.org ;-) - a od te doby jsme NVIDIA.

    Podporuje Davinci resolve ATIO - ani HOVNO - ma to napsano, ale ma, ale tez rika ze NVIDA a ze chce CUDA a kde neni CDUDA jedes CPU .... OOOOPS k cemu je AMD bez CUDA - k hovnu a co AI ? - temer vyhradne CUDA jen Apple ma vyjimku - METAL a cim dal vice veci se dava pro METAL bu levna RAM pro GPU ;-) - ale na AMD nicko nic neladi, netestuje a casto nepodporuje - vykon OpenCL je smesne maly.

    AMD bude relevantni az vsichni opusti CUDA a prejdou na VULKAN - krom toho, Nvidia dela vysoce vykone drivery pro Linux - kernel modul je ve zdrojaku, modul do X.org/Wayland je binarni - mi tohle nevadi - nejsem kokot co musi mit vse OSS a se zdrojakem, kdyz to funguje jsme s tim OK
    LukynZ avatar 9.3. 19:37 LukynZ | skóre: 2 | blog: status_quo | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Steam Machine z PlayStation 5
    "odmitam uz zkoumat vykon techto shitu, ale co si pamatuji, tak vykon je tak 1/10 - tedy uz tak pomale AMD jsou 10x pomalejsi nez Nvidia na Linuxu"

    A přitom to není tak těžké, že

    https://www.phoronix.com/review/nvk-nvidia-radeon-eoy2025
    9.3. 21:25 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Steam Machine z PlayStation 5
    No takze open souce nvidia samozrejme uplne na h* AMD zde slabsi - ale to neni vse, pak mame realne aplikace a tam je to jeste horsi, pak mame IA - LLM nebo graficke AI modely - a tam uz se AMD nechyta vubec.

    Co je CUDA na AMD nepobezi jako bonus vubec a lepsi komercni SW jasne rikaji, chces li mit problem, kup si AMD GPU, treba i na windows a pak za nama nechod, ze to podprujem a stejne to blbne ;-) - vzdyt vetsina patchu do her je, aby se to nerozpadlo na AMD GPU ;-)

    AMD open source uz vypada lepe, ale je otazka co na tom funguje ;-) ja nepoustim benchmark, chtelo by to scenu v Davinci Resolve vcetne FUSION efektu a pak se o necem bavit
    LukynZ avatar 10.3. 08:30 LukynZ | skóre: 2 | blog: status_quo | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Steam Machine z PlayStation 5
    No AMD slabší. V stejné cenové úrovni, jako je 5070, AMD bylo mnohem silnější. 5080 stojí dvojnásobek a 5090 je astronomicky jinde. Pak je otázka, jak moc trh řeší zbylé kraviny na hraní her :) Vlastně to není ani tak otázka, protože odpovědi opět leží na zemi :)
    9.3. 12:12 _
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Steam Machine z PlayStation 5
    No jenze NVIDIA si nekoupis. Predtim je vyluxovali bitcoinaci a ted AIckari :(
    10.3. 11:59 Andrej | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Steam Machine z PlayStation 5
    Toto minule (Sony Computer Entertainment America v. Hotz) nedopadlo uplne dobre.
    Any sufficiently advanced magic is indistinguishable from technology. --Larry Niven

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.