Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Byl aktualizován seznam 500 nejrychlejších superpočítačů na světě TOP500. Poslední tři roky nejrychlejší Tianhe-2 s výkonem 33 petaFLOPS klesl na druhé místo. Novým nejrychlejším superpočítačem je Sunway TaihuLight s výkonem 93 petaFLOPS a přitom nižší spotřebou. Superpočítač Sunway TaihuLight je obsazen vlastními procesory Sunway. Český superpočítač Salomon klesl na 55. místo. Další přehledy a statistiky na stránkách projektu.
Tiskni
Sdílej:
Zde je země hloupých komentářů?? :ONo, někdy vlastně mám ten pocit. Sakra, kéž bys ten komentář neměl tak výstižnej.
v USA už údajně není žádná foundryto tvrdí kto?
Proč by měli číňani platit stovky miliónů dolarů americkému Intelu za CPU pravděpodobně obsahující backdoory... které tam dost možná vložili sami
když mají více než dost finančních i lidských kapacit si vytvořit vlastníHlavně jim to Phi nikdo neprodá - AFAIK vláda USA zakázala vývoz do Číny.
Hlavně jim to Phi nikdo neprodá - AFAIK vláda USA zakázala vývoz do Číny.
Ten backdoor se totiž dá udělat i při výrobě, nejenom při návrhu.