Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Byl aktualizován seznam 500 nejrychlejších superpočítačů na světě TOP500. Před rokem nejrychlejší Sequoia klesl na třetí místo. Před půl rokem nejrychlejší Titan je druhý. Aktuálním nejrychlejším superpočítačem je čínský Tianhe-2 (MilkyWay-2). Počítač byl vyvinut na tamní Národní univerzitě obranných technologií (NUDT). Použitou linuxovou distribucí je Kylin Linux.
Tiskni
Sdílej:
Z roku 2011. Výzkumný ústav, který si to objednal, se zatím chlubí jen předchozí řadou postavenou na Opteronech.
Nízký takt to možná je, ale Loongson spíše cílí na spotřebu. Výkon dohání vektorovou FPU. Před půl rokem jsem viděl patche pro L3 do Linuxu. Takže bych řekl, že se pořád snaží.
Údaje jsou přepsané z webu výrobce. Nevím jak ostatní procesory, ale 2F, který mám k dispozici, se řádově shoduje (8,5–12 W žere celý počítač). Jinak nevím, proč by někdo k vapourwaru posílal patche do linux-mips. Obecně v Asii se vyrábí a prodává celá řada věcí, které se sem nikdy nedostanou (to se týká i takových spotřebních zařízení, jako jsou mobilní telefony).
Netvrdím, že o proti Intelu nemají zpoždění, ale ve světě MIPSu to zas taková plečka není a osobně jsem rád za jakoukoliv konkurenci.
A příští už může být čínský celý.Je v tom 16 000 uzlů, z nichž každý je vybaven dvěma dvanáctijádrovými Xeony E5 (Intel je ještě ani oficiálně nevydal) a třemi 57-jádrovými Xeony Phi. Spotřeba 18 MW! :) Moc nevím, co by tam mohli Číňani strčit vlastního jako náhradu. Zdroj
Docela jo.Nastínit
Kylin operační systém je v národních "863" projekty plánují významné, "nukleární vysoký základ" velké vědy a techniky a industrializace NDRC speciální podporu, rozvoj vysokou bezpečnost, vysokou dostupnost, vysoce výkonný, plně samorostlý operační systém.
Pomineme-li, že je to bezobsažný newspeak, je to normálně srozumitelné.About
Kirin Information Engineering Technology Co., Ltd., Hunan, and Operating Systems Engineering Research Center of Hunan Province, in 2011 officially upgraded to National Provincial Joint Engineering Research Center, was approved by the Hunan Provincial Development and Reform Commission's tech entities. Company of Computer Science University of Defense Technology relying on the excellent absorption of domestic technical resources and capital, commitment to basic software research and development. Company headquarters is located in Changsha, with R & D, testing, production and other functional departments, and in Beijing set up a marketing and technical service center. Companies adhere to the "scientific and technological achievements in industry, enterprise operational mechanism, the development of market-oriented direction," the development of ideas; promote innovation culture that encourages employees to actively participate in technological innovation; emphasis on enterprise system, the formation of a people-oriented modern management system.