abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 02:44 | IT novinky

    Ve spolupráci společností OpenAI a Work Louder byla představena (𝕏) hardwarová klávesnice Codex Micro pro práci s AI agenty. Cena klávesnice je 230 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:00 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 153.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 153 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | Bezpečnostní upozornění Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 13:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.44 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 71 vývojářů. Změněno bylo přibližně 270 tisíc řádků v 1 300 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:33 | Pozvánky

    Na 23. září 2026 je do bratislavské Nové Cvernovky naplánovaná jednodenní konference #nobullshit.camp pro tech leadery, DevOps a platform inženýry. Mají tu zaznít upřímné příběhy z praxe o tom, co v produkčních systémech reálně fungovalo, co se pokazilo a co si z toho lidé odnesli. Témata pokrývají tři oblasti – DevOps a platformy (Kubernetes, cloud, provoz systémů), firemní kulturu a leadership. Program běží ve dvou formátech: hlavní

    … více »
    alian | Komentářů: 0
    včera 03:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.58 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Josephine Pfeiffer. Vypíchnout lze možnost nmtui zobrazit nastavení Wi-Fi jako QR kód nebo podporu CLAT (464XLAT) a tunelů GENEVE (Generic Network Virtualization Encapsulation).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.7. 20:22 | IT novinky

    Zákaz používání mobilních telefonů a dalších elektronických komunikačních zařízení ve školách, jehož uzákonění navrhli jako poslanci premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr školství Robert Plaga (za ANO), dnes podle očekávání vláda podpořila. Novinářům to oznámil Babiš, podle Plagy byla podpora kabinetu jednomyslná. Účinnost předkladatelé navrhují od 1. září 2027. Podle opoziční ODS je plošný zákaz líbivé populistické opatření namířené proti digitální gramotnosti dětí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    20.7. 19:33 | Bezpečnostní upozornění

    Vládní CERT upozorňuje (𝕏) na zranitelnost ve WordPress Core: CVE-2026-63030 s přezdívkou wp2shell. Zranitelnost typu vzdálené spuštění kódu (RCE) bez nutnosti autentizace umožňuje útočníkovi spouštět libovolný kód prostřednictvím endpointu WordPress REST API Batch. Ke zneužití není vyžadován platný uživatelský účet ani interakce uživatele. Úspěšné zneužití může vést ke kompletnímu kompromitování webové stránky a souvisejících dat. Zranitelnost postihuje verze WordPress 6.9.0 až 6.9.4 a 7.0.0 až 7.0.1.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.7. 18:11 | IT novinky

    Evropská komise (EK) vyměřila čínskému internetovému prodejci AliExpress pokutu 550 milionů eur (13,3 miliardy korun) za porušení povinností vyplývajících z nařízení o digitálních službách (DSA). Platforma podle EK řádně neposuzovala a neomezovala rizika související s prodejem nelegálních, nebezpečných nebo padělaných výrobků na svém internetovém tržišti. Komise zároveň firmě nařídila přijmout nápravná opatření. Podle AliExpressu je pokuta nepřiměřená.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    20.7. 12:22 | Nová verze

    Ruffle, tj. open source emulátor Flash Playeru napsaný v Rustu, byl vydán ve verzi 0.4.0. Ke stažení je také na Flathubu. Přímo ve webovém prohlížeči lze vyzkoušet online dema nebo vlastní swf soubory.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (30%)
     (5%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (24%)
    Celkem 2196 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Superpočítač IBM v Juelichu: 1 petaflop

    IBM dodá výzkumnému centru v německém Juelichu superpočítač, který má vůbec jako první na světě dosáhnout výkonu 1 petaflopu, tedy tisíce trilionů operací za sekundu. Superpočítač bude v centru instalován ve spolupráci s místním Gausovým střediskem pro superpočítače. Instalace nového systému IBM Blue Gene/P proběhne v první polovině tohoto roku. Více na ITBiz.cz.

    16.2.2009 08:56 | asdasd | IT novinky


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    16.2.2009 09:50 Lukáš Stehlík
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Superpočítač IBM v Juelichu: 1 petaflop

    Superpočítač v Německu není první s výkonem 1 petaflops na světě. Již v červnu 2008 překonal hranici 1 petaflops superpočítač IBM Roadrunner - viz IBM Roadrunner překonává hranici 1 PFLOPS (1000 TFLOPS)! (20. června 2008, Czech PowerPC User Group)

    Nejvýkonnější superpočítač IBM Roadrunner byl navíc po půl roce vylepšen a v listopadu 2008 dosáhl dokonce 1,105 PFLOPS - viz Superpočítač IBM Roadrunner je stále první v žebříčku TOP500 / listopad 2008 (18. listopadu 2008, Czech PowerPC User Group)

    Ten německý tedy není "první počítač na světě dosáhnout výkonu 1 petaflopu", ale má to být jen první EVROPSKÝ superpočítač s výkonem 1 PFLOPS - Evropa bude mít svůj první superpočítač o výkonu 1 petaflops (10. února 2009, Czech PowerPC User Group)

    16.2.2009 11:11 kavol | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Superpočítač IBM v Juelichu: 1 petaflop
    opravujeme zprávu rádia Jerevan ...

    město se nepíše Juelich ale Jülich

    výkon, kterého počítač bude dosahovat, není přes 1 petaflop ale přes 1 petaflops

    počítač nebude prvním na světě dosahujícím výkon přes 1 petaflops, nýbrž prvním v Evropě

    nepůjde o dodávku a instalaci nového počítače, nýbrž pouze o rozšíření stávajícího systému JUGENE

    upgrade samotného JUGENE bude probíhat konkrétně od posledního týdne v dubnu, 1. července již by měl být v provozu; předcházet tomu bude upgrade systému JUST pro ukládaání dat od 21. 2. do 9. 3.

    and best of all ... běží to zčásti na Linuxu ;-)
    16.2.2009 11:19 asdasd | skóre: 4 | blog: O_Vsem
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Superpočítač IBM v Juelichu: 1 petaflop
    lol . tak na tom zpravodaji to napsali blbě. To si stěžuj na ně.
    Max avatar 16.2.2009 11:25 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Superpočítač IBM v Juelichu: 1 petaflop
    No, není pravda. Autor nese zodpovědnost za svou zprávičku. Nehaž to na jiné. Tvoje chyba, že jsi si to neověřil na jiných serverech ;-)
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    16.2.2009 12:36 marbu | skóre: 31 | blog: hromada
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Superpočítač IBM v Juelichu: 1 petaflop
    Ne, vazne je treba venovat psani zpravicky trochu pozornosti (sam uz jsem se kdysi taky nachytal). To by pak takto mohl argumentovat i autor z ITbizu. Skoda ze neuvedl zadne zdroje :-)
    There is no point in being so cool in a cold world.
    houska avatar 16.2.2009 12:29 houska | skóre: 41 | blog: HW
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Superpočítač IBM v Juelichu: 1 petaflop

     

    město se nepíše Juelich ale Jülich

     

    ue = ü

    16.2.2009 18:23 kavol | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Superpočítač IBM v Juelichu: 1 petaflop
    jenže tady nejsme omezeni 7bit ASCII, spřežka není ekvivalentem písmena s diakritikou, nýbrž jen jeho náhražkou - její použití zde vytváří inkonsistenci, v titulku jsou jak písmena s diakritikou, tak spřežka ... takže buď "Superpoczitacz IBM v Juelichu" nebo "Superpočítač IBM v Jülichu"

    Nevertheless, any such transcription should be avoided when possible, especially with names.
    kyknos avatar 16.2.2009 18:30 kyknos | skóre: 18 | blog: Quid novi? | Ranša Rosa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Superpočítač IBM v Juelichu: 1 petaflop
    no pokud budes psat "Superpoczitacz IBM v Juelichu" asi si kazdy poklepe na celo, zatimco "Superpočítač IBM v Juelichu" je v poradku
    So the Nationalists and the Socialists have the same policy on Brexit. They should get together and form a...
    17.2.2009 10:32 kavol | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Superpočítač IBM v Juelichu: 1 petaflop
    nechápu ... prznit češtinu je na poklepání na čelo a prznit němčinu je v pořádku?

    AFAIK "Juelich" není oficiální česká transkripce názvu města, ta není zavedena, takže by mělo být psáno v originálním znění
    kyknos avatar 17.2.2009 11:21 kyknos | skóre: 18 | blog: Quid novi? | Ranša Rosa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Superpočítač IBM v Juelichu: 1 petaflop
    dvojhlaskove prepisy se bezne pouzivaji i v nemecku, natoz pak v cesku, kde musi pouzit exoticky znak - o zadne przneni se nejedna

    krom toho nemam prilis pochopeni pro fetisismus na "oficialni" veci, takze nechapu, proc by mela existence ci neexistence "oficialni" transkripce byt argumentem
    So the Nationalists and the Socialists have the same policy on Brexit. They should get together and form a...
    17.2.2009 11:50 kavol | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Superpočítač IBM v Juelichu: 1 petaflop
    dvojhlaskove prepisy se bezne pouzivaji i v nemecku
    to, že mají spoustu jmen, kde je místo přehlasovaného u spřežka ue, ještě nijak neznamená, že u tohoto konkrétního jména je to v pořádku (něco jako jezte hovna, miliony much se nemohou mýlit?)

    konkrétně odkaz, který jsem uvedl, na příkladu jmen Müller a Mueller vysvětluje, že ač existují obě varianty, nebo spíše právě proto, že obě varianty existují, komolení varianty Müller na Mueller by nemělo nastat, pokud to není vynuceno technickými omezeními, což v tomto případě zcela určitě není
    krom toho nemam prilis pochopeni pro fetisismus na "oficialni" veci, takze nechapu, proc by mela existence ci neexistence "oficialni" transkripce byt argumentem
    je to argumentem stejným jako existence pravidel pravopisu ... budiž, tobě to přijde jako fetišismus, nicméně mám dojem, že většina lidí zde je toho názoru, že by zprávičky měly pravidla respektovat - zkus napsat nějakou stejným stylem, jakos' napsal odpověď, na kterou teď reaguju, a uvidíš, jestli ti jí redakce schválí v původním znění ...
    17.2.2009 12:38 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Superpočítač IBM v Juelichu: 1 petaflop
    Přídám, že zrovna Němci mají pravopis geografických jmen podchycený.
    17.2.2009 12:50 kavol | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Superpočítač IBM v Juelichu: 1 petaflop
    a pro nás sousední jazyk neovládající ... nerozumím, co ten odkaz říká, krom toho, že když dám do vyhledávání Jülich, tak to objekt najde, a Juelich nenajde, mohl bys to nějak osvětlit? - nebo pointa je právě v tom, že ta databáze Juelich nezná, tedy že toto slovo není ekvivalentní se jménem města?
    17.2.2009 13:44 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Superpočítač IBM v Juelichu: 1 petaflop
    houska avatar 17.2.2009 14:25 houska | skóre: 41 | blog: HW
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Superpočítač IBM v Juelichu: 1 petaflop

    "naléhavé doporučení"?! to mi zní jako "poslali do Vídně ostrou prosbu" :D

    16.2.2009 12:59 Kit
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Superpočítač IBM v Juelichu: 1 petaflop

    1 peta = 1 biliarda. Tisíc trilionů je pro Američany, ti tomu snáze uvěří.

    Limoto avatar 16.2.2009 17:16 Limoto | skóre: 32 | blog: Limotův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Superpočítač IBM v Juelichu: 1 petaflop

    Taky jsem si toho všiml. A ještě to psal jako 1000 trilionů, proč radši nejít o řád vejš (kvadrilion/triliarda)?

    16.2.2009 15:33 DJnero
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Superpočítač IBM v Juelichu: 1 petaflop

    2+2=5 nebo 3 (dokonce se může někdy rovnat i čtyřem)

    16.2.2009 17:42 Zopper
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Superpočítač IBM v Juelichu: 1 petaflop
    Čtyřem se to ovšem rovná pouze v případě chyby procesoru, jež obvykle následuje po přepěťové špičce ~230V. Z tohoto důvodu bych výsledek "čtyři" neuvažoval.
    16.2.2009 20:51 Jakub Čížek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Superpočítač IBM v Juelichu: 1 petaflop

    U těch jednotek je třeba zmínit, že se nejedná o evropské triliony, ale o americké... U nás je petaflop biliarda float operací za sekundu...

    Více zde www.zive.cz/Clanky/Nemecko-buduje-petaflopovy-superpocitac/sc-3-a-145615/default.aspx

    JiK avatar 16.2.2009 23:32 JiK | skóre: 13 | blog: Jirkoviny | Virginia
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Superpočítač IBM v Juelichu: 1 petaflop
    ja nechapu nac do tech superrychlych pocitacu vubec investuji. Zatim to stejne neni nic moc, a kdyz to za par let projde poradnym upgrade, vyjde jim 42. :-)

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.