Webináře: Wazuh Security Platforma a Vysoká dostupnost Zabbixu aneb dva bezplatné webináře zaměřené na bezpečnostní platformu Wazuh a vysokou dostupnost Zabbixu, proběhnou 16. a 17. října 2024 od 10:00. Naučte se, jak využít Wazuh pro sběr logů a detekci hrozeb, a jak nakonfigurovat vysokou dostupnost Zabbix serveru a proxy verze 7.0.
Komunitní Wikikonference 2024 aneb setkání s tvůrci české Wikipedie plné přednášek, diskuzí a novinek ze světa Wikimedia, proběhne v sobotu 9. listopadu 2024 v Didaktikonu Kampusu Hybernská v Praze.
Podpora Windows 10 skončí v říjnu 2025. Co dál? Ubuntu 25.10, Fedora 43, Debian 13 Trixie?
Ubuntu na 𝕏 zveřejnilo text Plucky Puffin (odvážný papuchalk). Jedná se o jméno pro Ubuntu 25.04?
Google vyvíjí apku Terminal s Linuxem na Androidu (YouTube). Apka je součástí Android Virtualization Frameworku (AVF).
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal Přehled kybernetických incidentů za září 2024 (pdf). Evidováno bylo 21 kyberbezpečnostních incidentů. Na účastníky mezinárodní bezpečnostní konference IISS Prague Defence Summit cílila phishingová kampaň.
Minetest (Wikipedie), tj. multiplatformní open source voxelový herní engine a hra inspirovaná Minecraftem, se přejmenovává na Luanti.
Minulý týden byl představen (YouTube) Rocky Linux from CIQ (RLC) aneb Rocky Linux s komerční podporou od společnosti CIQ. Cena podpory je 25 000 dolarů ročně bez ohledu na počet jader CPU, serverů nebo virtuálních počítačů.
Byla aktualizována časová osa podpory Manifest V2 v Chrome, tj. verze API rozšíření webových prohlížečů. V průběhu týdnů budou rozšíření Chrome používající tuto verzi deaktivována a uživatelům budou doporučeny alternativy používající Manifest V3. Uživatelé Chrome si mohou pomocí "chrome://extensions/" zjistit, kterých rozšíření se to týká. Například také uBlock Origin. Podporu Manifest V2 v Chrome bude možné dočasně prodloužit nastavením ExtensionManifestV2Availability.
Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Jak by vypadal svět bez Linuxu? Konsorcium Linux Foundation se rozhodlo odpovědět sérií krátkých videí s názvem A World Without Linux (Svět bez Linuxu) a zvýšit tak povědomí o všudepřítomnosti Linuxu. Zveřejněn byl první díl: What's the Name of that Song? (Jak se jmenuje ta písnička?).
Tiskni Sdílej:
Evoluční tlaky velí udržet masové rozšíření systému i za cenu snížení jeho flexibility.Stejný evoluční tlak ovšem vytlačuje jistý druh excentrických lidí mimo mainstream, ať už pak skončí u nějaké speciální distribuce s Linuxem nebo bez něj. Ona evoluce není hezká věc, protože alespoň v této oblasti nepodporuje strnulost a tím pádem ubližuje lidem, kteří si na něco zvykli, usadili se, a nemají už potřebu změny.
Může se vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit... ale to je tak asi všechno, co s tím můžete dělat.Spíše bych řekl, že to vůbec není moje starost. Kdybych se staral o masy, byl by ze mě nejspíš windowsoidní ajťák, který tráví většinu času doplňováním tiskáren a vysvětováním ovládání myši a okýnek. Tím neříkám, že se dívám na takové lidi s despektem, každá práce se dá dělat dobře a nebo i skvěle, ale asi by mě to tolik nebavilo a taky bych si z důvodu velké konkurence možná ani moc nevydělal.
Pozrel som sa na Wikipediu, a Minix aj BSD su aspon o 3 roky starsie (free verzia BSD) ako Linux a predsa Linux je ten ktory sa rozsiril."If 386BSD had been available when I started on Linux, Linux would probably never had happened." -- Linus Torvalds Neuspech BSD v dobe vzniku Linuxu je jedna z dalsich veci, za ktere muze copyright. Konkretne soudni spor, kdy AT&T tvrdilo, ze BSD obsahuje kod puvodniho Unixu a zazalovalo BSDi. Hosi z BSD komunity jsou z toho dodnes frustrovani. Taky se zde ukazuje stupidita toho, co kdesi tvrdil Odin "Neni problem v systemu, soud rozhodne kdo ma pravdu.". Soud na konec zjistil, ze v BSD zadny proprietarni kod neni, ale to uz mel davno Linux vsechnu pozornost zajemcu o svobodny unix.