Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na svém blogu informuje, že svobodné a otevřené grafické ovladače pro M1 a M2 úspěšně prošly testy kompatibility s OpenGL ES 3.1 u Khronosu.
Tiskni
Sdílej:
Alyssa je holka jako ja prezident CRMáte potřebu zpochybňovat její gender. Pochybuji, že jí znáte osobně natolik abyste mohl ve zpochybňování pravdu. Takže jde asi o pouhé vyjádření antipatie k příslušniku LGBTQ skupiny.
Jedini, kto spochybnuje ich pohlavie, su oni sami. Ked sa raz niekto narodi s penisom, resp. s vaginou, tak je muz, resp. zena.Možná si pleteš termíny gender a sex, pro které bohužel čeština má jenom jeden termín pohlaví? (pro to druhé možná „biologické pohlaví“)
Bez ohladu na to, co si o sebe myslia oni sami, alebo ostatni. Ale ano, mozes kludne vyhlasit, ze si, co ja viem, napr. lesticka na topanky, ale potom sa necuduj, ze ta ostatni nebudu brat vazne. A ked o sebe 10-rocne decko prehlasi, ze nie je tym cim je, tak asi nieco (v tejto spolocnosti) nie je v poriadku...Já nevím co si o tom myslet. Zdá se, že tu je dost lidí, co přesně tohle dělají, a pak je to o definicích co je to „porucha“ a co člověk považuje za „nenormální“ (třeba tu leštičku na boty bychom asi za divnou považovali). Případně je vidět jak obrovsky je to dané společností - se podívej na naprosto odlišné vnímání homosexuality („Ale ano, mozes kludne vyhlasit, ze si kluk a chceš se tulit s klukem, ale potom sa necuduj, ze ta ostatni nebudu brat vazne. A ked o sebe tohle prehlasí 10-rocne decko, tak asi nieco (v tejto spolocnosti) nie je v poriadku...“), v různých zemích za posledních 50 let (i západních!) od naprosté přirozenosti po snahu o „léčení“ po trest smrti.
Ty idiote. Vysledek je, ze Apple appstore je jedinej desktopovej appstore, kde se skutecne prodavaji aplikace..Aplikace, které do pár let nebudou fungovat, jak je u Applu a jeho zpětné podpory SW/HW zvykem? Ne, díky, to už snad i ten Microsoft Store.
No a na linuxu nejaky obecny store neexistuje snad v zadne distribuci.Linux mal repozitáre so SW zdarma a legálne v čase, keď korporácie o nejakých online obchodoch na programové vybavenie ani nechyrovali. Jáj, už som pochopil. Ty by si si radšej kúpil program, aj keď je zdarma. Daj sem číslo kreditky.