Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Sxmo aneb Simple X Mobile je uživatelské rozhraní pro mobilní telefon PinePhone vycházející z projektu suckless aneb "softwaru, který štve méně". Využívá dlaždicového správce oken dwm, dynamické menu dmenu, emulátor terminálu st nebo webový prohlížeč surf. Videoukázky.
Tiskni
Sdílej:
projektu suckless aneb „autofelaci sekty arogantních úchylů v pomýleném minimalismu“
FTFY
Neboli: nepoužitelná sračka.
Podívejte se na to video. Ovládat hovor přes prťavý textový seznam, a to třemi postranními tlačítky, je absurdní. Podobné UI lze pochopit u Rockboxu, což je firmware, který se musí vejít do často levného audio přehrávače s malým displejem bez dotykové vrstvy – ale zato s mnohem více fyzickými tlačítky.
Neboli: nepoužitelná sračka.ze je to nepouzitelne pro tebe (nebo pro me) neznamena ze (nekteri) uzivatele tilling wm(coz ja nejsem) na desktopu z toho nemuzou byt nadseni, me by treba nevyhovovali tve oblibene klavesnice a take o nich nebudu psat ze jsou to nepouzitelne sracky, protoze chapu ze nejen tobe muzou vyhovovat vice a to i presto ze si nedavno mel trapnou narazku na Thinkpad Classic 7radou klavesnici kterou zase jako jedinou pouzitelnou povazuju ja
podložené empirickým výzkumem
Rempel, David. (2008). The Split Keyboard: An Ergonomics Success Story. Human factors 50, 385–92. 10.1518/001872008X312215.
Kroemer, Karl. (2001). Keyboards and keying: An annotated bibliography of the literature from 1878 to 1999. UAIS 1, 99–160. 10.1007/s102090100012.
+1
Já tu jejich motivaci celkem chápu a mám podobné cíle, ale tohle opravdu není cesta, která by přinášela lepší software. Jednak to popírá základní inženýrské postupy a dobré zvyklosti, které v oboru vznikly (a nebylo to zadarmo, za tu zkušenost, na které teď můžeme stavět, zaplatily předchozí generace programátorů svým utrpením :-). A jednak to je natolik extrémní přístup, že nemají šanci vytvořit software, který by nahradil ten současný – takže uživatel pak stojí před volbou, zda používat současný bloatware, který ale aspoň něco dělá, nebo suckless software pro nějaké podivíny, který nic moc nedělá (určitě ne to, co by běžný uživatel čekal, že s počítačem bude moci dělat). Já tedy dávám přednost příčetnému softwaru: Sane software manifesto. Ten má ambice dosáhnout z pohledu uživatele podobné funkcionality, ale s větší kvalitou, spolehlivostí a nižší komplexitou.