Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Sxmo aneb Simple X Mobile je uživatelské rozhraní pro mobilní telefon PinePhone vycházející z projektu suckless aneb "softwaru, který štve méně". Využívá dlaždicového správce oken dwm, dynamické menu dmenu, emulátor terminálu st nebo webový prohlížeč surf. Videoukázky.
Tiskni
Sdílej:
projektu suckless aneb „autofelaci sekty arogantních úchylů v pomýleném minimalismu“
FTFY
Neboli: nepoužitelná sračka.
Podívejte se na to video. Ovládat hovor přes prťavý textový seznam, a to třemi postranními tlačítky, je absurdní. Podobné UI lze pochopit u Rockboxu, což je firmware, který se musí vejít do často levného audio přehrávače s malým displejem bez dotykové vrstvy – ale zato s mnohem více fyzickými tlačítky.
Neboli: nepoužitelná sračka.ze je to nepouzitelne pro tebe (nebo pro me) neznamena ze (nekteri) uzivatele tilling wm(coz ja nejsem) na desktopu z toho nemuzou byt nadseni, me by treba nevyhovovali tve oblibene klavesnice a take o nich nebudu psat ze jsou to nepouzitelne sracky, protoze chapu ze nejen tobe muzou vyhovovat vice a to i presto ze si nedavno mel trapnou narazku na Thinkpad Classic 7radou klavesnici kterou zase jako jedinou pouzitelnou povazuju ja
podložené empirickým výzkumem
Rempel, David. (2008). The Split Keyboard: An Ergonomics Success Story. Human factors 50, 385–92. 10.1518/001872008X312215.
Kroemer, Karl. (2001). Keyboards and keying: An annotated bibliography of the literature from 1878 to 1999. UAIS 1, 99–160. 10.1007/s102090100012.
+1
Já tu jejich motivaci celkem chápu a mám podobné cíle, ale tohle opravdu není cesta, která by přinášela lepší software. Jednak to popírá základní inženýrské postupy a dobré zvyklosti, které v oboru vznikly (a nebylo to zadarmo, za tu zkušenost, na které teď můžeme stavět, zaplatily předchozí generace programátorů svým utrpením :-). A jednak to je natolik extrémní přístup, že nemají šanci vytvořit software, který by nahradil ten současný – takže uživatel pak stojí před volbou, zda používat současný bloatware, který ale aspoň něco dělá, nebo suckless software pro nějaké podivíny, který nic moc nedělá (určitě ne to, co by běžný uživatel čekal, že s počítačem bude moci dělat). Já tedy dávám přednost příčetnému softwaru: Sane software manifesto. Ten má ambice dosáhnout z pohledu uživatele podobné funkcionality, ale s větší kvalitou, spolehlivostí a nižší komplexitou.