Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Nokia definitivně potvrdila, že Symbian již nadále nebude open-source. Slovíčko "Open" nyní znamená pouze "Open for business". Symbian bude nadále vycházet pod tzv. Nokia Symbian License. Vývojářem se stále může stát (snad) kdokoli, nicméně je nutná registrace u Nokie.
Tiskni
Sdílej:
Takúto majú terminológiu na mobilmanii a se*ú ma s tým - open/otevřený je podľa nich všetko, kam môžu tretie strany písať aplikácie - čiže aj RIM, aj iOS, no a napokon aj Windows, heh.
Já jen nechápu, že tý firmě nedošlo, že si tam nasadili pátou kolonu MS... Ten člověk se snaží leda snížit hodnotu tý firmy na minimum... Uzavřením Symbianu nokia nic nezíská. Symbian umírá a jediný, co ho mohlo zachránit, byla komunita, kterou právě Nokia odkopla....
Symbian umírá a jediný, co ho mohlo zachránit, byla komunita, kterou právě Nokia odkopla....No nevím, sice byl Symbian otevřený (tedy kdysi se dali stáhnout/prohlížet zdrojové kódy - sám jsem do toho koukal), ale nějak jsem si nevšiml, že by někdo udělal na bázi těchto zdrojových kódů nějakou "custom ROM" (třeba pro E51,E52) tak, jako se to děje u Androidu (projekty CyanogenMOD aj.). Ale třeba jsem jenom nesledoval ta správná místa na internetu, přeci jen doba, kdy jsem měl Nokii N70 je hodně dávno).
Já říkám mohlo, ne že ho zachránilo...
Mně přijde, že Symbian byl vždycky takovej divnej systém a nikdy se pořádně neprosadil, už jenom kvůli tomu že měl vyšší hardwarové požadavky → vyšší cena telefonu... A když se snížila cena, tak ho naprosto převálcoval Android.... Jsem zvědavej, jestli z toho systému něco Nokia ještě vytříská.
To s těma tlačítkovejma telefonama je pravda, ale ty se poměrně dostávaj na okraj, mít dotykovej telefon je IN, nehlědě na to, jak moc pitomě ty dotykáče fungujou...
Myslel jsem oproti normálním telefonům v době, kdy byl Symbian symbolem smartphonů. Tak je jasný, že Android má mnohem větší nároky, vždyť je taky mnohem mladší a dělaný na současné stroje.
Otevřením softwaru se toho hodně získá, ale proč proboha proprietalizovat otevřený kód???