Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Do Debianu unstable a experimental přibyly dvě nové architektury. Jsou jimi GNU/kFreeBSD i386 a GNU/kFreeBSD amd64. Jde o GNU systémy, které mají v sobě místo Linuxu jádro z FreeBSD.
Tiskni
Sdílej:
Cize Debian s jadrom FreeBSD? Ake by to malo vyhody/nevyhody na desktop ale i na server?
kdysi snad bylo i GeNToo s mikrosoftim NT jadrem a POSIXovou vrstvou pro NT jadro a nad tim GNU(+linux) userland.
Ale nápad by to nebyl špatný...už teď skoro používám GNU/Windows a pokud by to mělo být bez toho imbecilního GUI tak o to líp.
Také si myslím, že jsem o tom slyšel už před delším časem.
Přesně tak, nechápu čemu se furt lidi diví. Debian s jinými jádry než je Linux není žádnou novinkou. Pro mě je mnohem zajímavější Debian GNU/Hurd.
Mnoho zajímavých věcí a to obzvláště na serverové či podobné nasazení. Proč se nepřesvědčit sám? Snad se autor nebude zlobit, že to tady zveřejňuju bez jeho souhlasu, ale věřím, že se k těmto materiálům dá dostat i pomocí Googlu.
Je rozbitý tak, že nejdou ani základní věci, moc, takže lidi kolem něj mohou věřit, že až to vyřeší, tak to bude všechno sluníčkové, narozdíl od Linuxu, kde jsou rozbité až ty nezákladní věci (což samozřejmě v Hurdu nebudou, až budou, možná, prý, cha).
Nabootuje to a spustí to BASH. Co víc si ještě přát? No snad by jste nechtěli plně funkční systém bez problémů, ne? Co by se potom asi tak furt řešilo?
Nabootuje to
Nabootuje to
Třeba pravopis…
Otázka je ovšem spíše jak funkční. Osmá kapitola tamté práce by se dala úspěšně předčítat nějakým komikem na jeho šou.
Třeba pravopis…
Za by jste se omlouvám. Trochu mi to uniklo. Snad budete moci kvůli tomu dnes v noci usnout.
Otázka je ovšem spíše jak funkční.
Tak samozřejmě mnoho věcí chybí, mnoho věcí nefunguje tak jak by mělo, ale jak jsem řekl - nabootuje to a navzdory očekávání fungují i některé servery. Asi by to jen tak neintegrovali do Debianu(ale abych přiznal barvu, tak ten jsem doposud nezkoušel). No a pokud se Vám něco nelíbí, tak klidně můžete přiložit ruku k dílu.
Osmá kapitola tamté práce by se dala úspěšně předčítat nějakým komikem na jeho šou.
Vidím, že tady asi někdo napsal lepší. Nač ta skromnost? Sem s ní. Já si ji klidně rád přečtu.
Ty dvě věty spolu souvisely, ta osmá kapitola popisuje právě co chybí a nefunguje, a komické by to bylo právě proto jak základní věci jsou v tom výčtu uvedeny. Já jinak fakt netuším proč by mě měl nějaký Hurd zajímat, navíc v takovém stavu.
Za by jste se omlouvám. Trochu mi to uniklo. Snad budete moci kvůli tomu dnes v noci usnout.
On možná jo, ale já ne