Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Do Debianu unstable a experimental přibyly dvě nové architektury. Jsou jimi GNU/kFreeBSD i386 a GNU/kFreeBSD amd64. Jde o GNU systémy, které mají v sobě místo Linuxu jádro z FreeBSD.
Tiskni
Sdílej:
Cize Debian s jadrom FreeBSD? Ake by to malo vyhody/nevyhody na desktop ale i na server?
kdysi snad bylo i GeNToo s mikrosoftim NT jadrem a POSIXovou vrstvou pro NT jadro a nad tim GNU(+linux) userland.
Ale nápad by to nebyl špatný...už teď skoro používám GNU/Windows a pokud by to mělo být bez toho imbecilního GUI tak o to líp.
Také si myslím, že jsem o tom slyšel už před delším časem.
Přesně tak, nechápu čemu se furt lidi diví. Debian s jinými jádry než je Linux není žádnou novinkou. Pro mě je mnohem zajímavější Debian GNU/Hurd.
Mnoho zajímavých věcí a to obzvláště na serverové či podobné nasazení. Proč se nepřesvědčit sám? Snad se autor nebude zlobit, že to tady zveřejňuju bez jeho souhlasu, ale věřím, že se k těmto materiálům dá dostat i pomocí Googlu.
Je rozbitý tak, že nejdou ani základní věci, moc, takže lidi kolem něj mohou věřit, že až to vyřeší, tak to bude všechno sluníčkové, narozdíl od Linuxu, kde jsou rozbité až ty nezákladní věci (což samozřejmě v Hurdu nebudou, až budou, možná, prý, cha).
Nabootuje to a spustí to BASH. Co víc si ještě přát? No snad by jste nechtěli plně funkční systém bez problémů, ne? Co by se potom asi tak furt řešilo?
Nabootuje to
Nabootuje to
Třeba pravopis…
Otázka je ovšem spíše jak funkční. Osmá kapitola tamté práce by se dala úspěšně předčítat nějakým komikem na jeho šou.
Třeba pravopis…
Za by jste se omlouvám. Trochu mi to uniklo. Snad budete moci kvůli tomu dnes v noci usnout.
Otázka je ovšem spíše jak funkční.
Tak samozřejmě mnoho věcí chybí, mnoho věcí nefunguje tak jak by mělo, ale jak jsem řekl - nabootuje to a navzdory očekávání fungují i některé servery. Asi by to jen tak neintegrovali do Debianu(ale abych přiznal barvu, tak ten jsem doposud nezkoušel). No a pokud se Vám něco nelíbí, tak klidně můžete přiložit ruku k dílu.
Osmá kapitola tamté práce by se dala úspěšně předčítat nějakým komikem na jeho šou.
Vidím, že tady asi někdo napsal lepší. Nač ta skromnost? Sem s ní. Já si ji klidně rád přečtu.
Ty dvě věty spolu souvisely, ta osmá kapitola popisuje právě co chybí a nefunguje, a komické by to bylo právě proto jak základní věci jsou v tom výčtu uvedeny. Já jinak fakt netuším proč by mě měl nějaký Hurd zajímat, navíc v takovém stavu.
Za by jste se omlouvám. Trochu mi to uniklo. Snad budete moci kvůli tomu dnes v noci usnout.
On možná jo, ale já ne