Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Lennart Poettering oznámil vydání verze 219 správce systému a služeb systemd. Nejnovější verze systemd přináší celou řadu nových vlastností. Zmínit lze například okamžitý restart systému stiskne-li se Ctrl-Alt-Del více než 7 krát během 2 sekund.
Tiskni
Sdílej:
/proc/sysrq-trigger
, ale funguje to jen když je Magic SysRq povolený (tj. když je nenulová hodnota v /proc/sys/kernel/sysrq
). Nicméně vzhledem k tomu, že zapsat do obou souborů může jen root, tak je praktická zneužitelnost této vlastnosti malá, protože když už máte rootovská práva, můžete systému škodit neskonale mnoha jinými způsoby ...
Kdyz umre screenlock, tak by snad mel spustit novy?Defaultně se to neděje a když ho dáš ve smyčce (nevím o nikom kdo by to dělal) tak zase můžu tvrdit, že ti někdo zabije toho rodiče. Správně by se screenlock neimplementoval tak, že vytvoříš okno, které si sebere input, ale tak, že vlastnost "locked" bude mít přímo terminál.
Dalsi duvod proc nespoustet Xka na serveru.Mluvil jsem o desktopu.
# grep MAGIC ./arch/x86/configs/x86_64_defconfig CONFIG_MAGIC_SYSRQ=y
[ 184.534339] SysRq : This sysrq operation is disabled. [ 187.015042] SysRq : This sysrq operation is disabled.
Sorry, ale todle je vrchol blbosti - vypnout si to a pak si postezovat, ze to nefunguje.Vrchol blbosti je z dostupných informací vyvodit, že to vypnul.
Vrchol blbosti je z dostupných informací vyvodit, že to vypnul.Ne, vrchol blbosti je tvrdit ze to je vypnuty by default, kdyz je tomu prave naopak
zuřivé mačkání Ctrl-Alt-Del bude mít očekávaný efektJe videt, jakym stylem pouziva lennart pocitac
A mimochodem, kdyz uz mam pristup k ctrl+alt+del, tak budu dost pravdepodobne mit ten stroj primo pred sebou a tim padem jaksi umim ten stroj poslat dolu behem nekolika ms vytazenim napajeni.Non sequitur. Klávesnice je nutnost pro běžného uživatele, počítač může být klidně zamčený ve skříni nebo schovaný za zdí a přístupný přes zamčené dveře. Podstatné není jak časté je to statisticky, ale že bednu takto chránit lze, zatímco klávesnici takto chránit nelze, protože ji uživatel často potřebuje.
Neviem prečo, ale vždy keď čítam správy o systemd musím pozrieť či nie sú v sekcii humor.
Heya! Many many improvements...Ještě že tam nenapsal I love this company; už takhle to skoro vypadá, jak kdyby to byl přepsaný projev Ballmera...
174 Unexpect_Power_Loss_Ct 0x0032 100 100 000 Old_age Always - 40A to si nepamatuju, ze bych tomu nekdy nejak moc ublizoval. (stolni stroj) A vypadku proudu tolik nebylo urcite.
A na tvrdý restart má každý počítač tlačítko.Krome vsech znackovych, ty se totiz nekazi...
A new tiny daemon "systemd-importd" has been added that can download container images in tar, raw, qcow2 or dkr formats, and make them available locally in /var/lib/machines ...
… Note that downloading images is currently only fully supported on btrfs.Nechci malovat certa na zed, ale tipuju ze podpory jinych FS se jen tak nedockame. Zapadalo by to do jeho uchylnyho planu.
Uchylnyho ve smyslu pro svy specificky zajmy o bezstavovy OS vyvijeny z vetsi casti mimo RedHat vyklestit o dosavadni obecnost a modularitu a zprznit svym ekosystemem nasazenym jako kukacci vejce do hnizda mezi jadro a userland.
$ systemctl ls -la $ systemctl gimpAle věřím, že pomocí aliasů to zvládne každý.
systemctl google www.abclinuxu.czTo dava celkom zmysel... Vylepseny workflow: Uzivatel do SikovnejAdresy v Prehliadaci napise
zz -d
, pricom Vyhladavac Inc. interaktivne ponukne zoznam najcastejsich prikazov, prikazov z historie, podobnych prikazov, poziadavku zaloguje, splni si oznamovaciu povinnost voci BezpecnostnejAgenture, skontroluje, ci ma uzivatel dostatocne opravnenia a kredit na vykonanie prikazu a/alebo na nakup z PrikazObchodu, pripadne si vypyta heslo, opravi preklepy v hesle alebo prikaze, prelozi "zozn"(zz) na "list"(ls) a "--dlhe" na "--long" (ls -l
), poziada systemd o doplnenie chybajucich informacii, tie budu odoslane do Klaudu, BezpecnostnaAgentura a Vyhladavac Inc. ich zazalohuju, a po odfiltrovani zavadnych poloziek a schvaleni vyssou instanciou budu prelozene do jayka uzivatela, naformatovane, a skript v Prehliadaci umozni, aby si uzivatel mohol napriklad rozkliknut adresar. A cele to bude pod DRM, aby nahodou niekoho nenapadlo kopirovat takto vygenerovane intelektualne vlastnictvo firmy Vyhladavac Inc.
wyhladatŘíká se wyszukat.
Jo-jo to se tak dělá, první se to tam přidá, pak se to zruší a potom se projekt začne nahrazovat něčím lepším…
Jen se děsím toho kolikrát, se to bude muset mačkat příště…
The linker on ARM segfaults. Since the i386 and x86_64 versions built fine, I decided to release 219 anyway. --Linus Torvalds
Jaké komunitě tím Lennart přidělal práci?Tím tady máte soft, co se občas nezkompiluje a problémy si vyřešte sami, já možná za hoďku hodím do bugzilly bugreport.
O tom ./configure, to jako máme přidat kontrolu na rozbité gcc do configure v systemd? To je úplně scestná úvaha.Ano. Jeden z úkolů configure je právě test, zda je build/host systém při smyslech.
lto1: internal compiler error: Segmentation fault
, tak budeš hlásit bug na systemd?
Jak by tohle měl configure asi tak testovat? Třeba že by zkusil přeložit systemd a sledoval, jestli u toho gcc segfaultne?
A hlavně proč takovou kravinu testovat v configure? Tohle je prostě jen bug v pre-release verzi gcc. Je dost možné, že dneska nebo zítra už bude gcc opravené.
Ty když uvidíš lto1: internal compiler error: Segmentation fault, tak budeš hlásit bug na systemd?Když budu hlavní vývojář, tak já osobně zastavím vydání (ostré verze) minimálně do tý doby, než to na bugzille vyřešíme, protože by to mohla být společná chyba (třeba jiná sémantika volání gcc v mém Makefile).
Jak by tohle měl configure asi tak testovat? Třeba že by zkusil přeložit systemd a sledoval, jestli u toho gcc segfaultne?U již známé chyby (i nevyřešené) stačí test na verzi gcc, navíc můžu zjistit zdroj té chyby a udělat generický test na ní.
A hlavně proč takovou kravinu testovat v configure? Tohle je prostě jen bug v pre-release verzi gcc. Je dost možné, že dneska nebo zítra už bude gcc opravené.Hlavně proč vůbec kompilovat kritickou aplikaci pre-release verzí kompilátoru
Hlavně proč vůbec kompilovat kritickou aplikaci pre-release verzí kompilátoruJak spolu souvisí kritičnost aplikace s množinou kompilátorů, ve kterých ji někdo zkusil kompilovat?.
Za předpokladu, že bez té chyby by to rovnou nacpali do F22/F23Pokud vím, tak byl kritizován systemd release, nikoli Fedora. Nehledě na to, že nelze nacpat uživatelům balík, který se ani nezkompiloval, to je prostě technicky nemožné. Navíc žádná Fedora 22/23 nebyla vydána. Pokud ty větve někdo používá, ví, že jsou testovací, vyskočí na něj i velké okno při instalaci s tlačítkem I accept my fate nebo tak něco.
Pokud vím, tak byl kritizován systemd release, nikoli Fedora.Byl kritizován zbrklý release "otestovaný" nefunkčním gcc.
Nehledě na to, že nelze nacpat uživatelům balík, který se ani nezkompiloval, to je prostě technicky nemožné.Pokud nelze ani zkompilovat, tak proč vůbec vydávat novou verzi
a že svá tvrzení nemáš čím podložit
To co nevím a nikdo to sem za dobu diskuze nenapsal je to, zda někdo před vydáním ostré verze ten ARM úspěšně zkompiloval nebo ne.V changelogu to nevidím a proto kritizuji zbrklost.
Přesně na tomhle typu nesmyslné kritiky Lennart vystavěl svoji slávu.Obávám se, že nesleduješ původní účel postu a to názor okolí na to, zda by nebyl Linus za ekvivalentní řetězec v changelogu kritizován. Všechno ostatní je jen nezávazná nevázaná
Ano. Jeden z úkolů configure je právě test, zda je build/host systém při smyslech.To je uplne na hlavu. Ze nereleasovana vyvojova verze arm gcc5 ma bug, ktery se projevuje pri kompilaci systemd, neznamena ze se v kodu systemd ma neco menit nebo zpozdovat jeho release. Chybu musi vyresit gcc team a hadam, ze to muze byt blocker.
Mimochodem teď už od Macieje Wereského víme, že s gcc 4.9.2 to na armv7l a aarch64 funguje.Jj četl jsem a kdybych byl vývojář, tak projekt nejspíš vydám s changelogem s linkem na bug+workaround (protože to šetří čas ostatním).
Atomické operácie niesú podporované ani napríklad Sparc 32 a HP-PA architektúrachCo není teď, tak může brzo být
Takže, áno. Každému sa niečo také prepečie.Hehe tak to doufám, že máš pravdu, až budu posílat další patche pro ARM/Magician, který kompletně přeházejí funkčnost tý platformy
# head -n 4 ./Makefile VERSION = 3 PATCHLEVEL = 19 SUBLEVEL = 0 EXTRAVERSION = -rc6 # grep 486 ./.config CONFIG_M486=y # make -j 5 ... Kernel: arch/x86/boot/bzImage is ready (#1)Jinak podle wikipedie umí minimálně jeden vortex i cmpxchg8 (=cx8), což je až od pentia. Další umí mmx.
config MATH_EMULATION bool prompt "Math emulation" if X86_32 ---help---Ty máš ten Vortex86 u sebe? Co ti to při startu píše na earlyboot konzoli? Je teoreticky možný, že ač je výbava na úrovni Pentia MMX, tak to postrádá některý základní instrukce.
Tak snad by bolo nacase prestat pisat somariny o tom co vsetko sa integruje a sustredit sa na to co naozaj zle/dobre.Fajn, můžeš začít (nebo pokračovat).
Obcas mi to pride, ze kazda zmysluplna kritika systemd je prehlusena stadom ludi co maju problem chapat suvislosti.Souhlasím, ale netýká se to zdaleka jenom systemd.
A predpokladam,ze s tymto cielom aj povodne zacinal akurat zle spravy typu rozdrbem vam init a vsetko dalej preventivne zabudol oznamit :).To vidíme stejně. Nebezpečnost v systemd netkví v jednotlivých rozhodnutích, která jdou často velmi dobře technicky obhájít, ale v celkovém směru, který ten software v open source nastavuje. Samozřejmě to není první takový projekt, ale je mezi nimi řekněme významný. Komunita se zcela logicky brání a jednotlivci se brání tak, jak umějí, což nemusí být vždy úplně hezké sledovat.