Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Po necelých třech měsících vývoje od vydání verze 234 oznámil Lennart Poettering vydání verze 235 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Pro překlad a sestavení systemd lze nově použít pouze Meson. Podpora Automake byla odstraněna.
Tiskni
Sdílej:
až se pěna usadíMalo byť asi "až se pěna kolem huby usadí" Potom si dáš do resolv.conf čo chceš a dáš ho len na čítanie :D
Uniká mi, k čemu minimální instalace Debianu je...To je asi dost irelevantní.
V mojom okoli to pouziva dost ludi, lebo v systeme v zaklade nechcu "systemove programy" ako eject, mutt, ppp, w3m a dalsie. Alebo sa robi chroot cez debootstrap a taky tiez nepotrebuje zbytocnosti.
Řešit tři další závislosti pro sestavení mi ovšem připadá docela absurdní.Tak áno, to sa dá prežiť.
Mimochodem, ono bude asi tak stejně špatné používat vše nové za každou cenu, jako plácat se po zádech že vše nové zavrhuješ :)Tak čas ukáže, že som mal pravdu. Jako keď som bol mladý a spätne si predstavým, koľko času som zbytočne zabil objavovaním kolesa, tak by som sa za to sám nakopal. V poslednej dobe som dosť spamoval tvorcov softvéru ktorý používam, teda už ani nie, viac menej všetko funguje ako chcem, takže beriem spoluprácu ako njväčšiu hybnú silu nejakej pozitívnej zmeny. Teda aj v tejto diskusií prítomný Pavlix mi dosť pomôhol a pripomenulo mi to, že Jabber už moc nezapínam, na moje pomery tam bolo až moc živo :) No IRC sa štartuje vždy keď zapnem komp, takže sem tam nejakou radou prispejem aj ja. Mojim cieľom je časom poďakovať všetkým vývojárom ktorých softvér používam a ešte je ich moc. Jako fakt veľa vinikajúceho softvéru zakapalo, len na tom, že ho dostatočne nepropagovali, ale o tom som už písal blog. Človek si tým všetkým asi musí prejsť aby pochopil čo je lepšie. So long.