Nejnovější publikace, jež rozšířila knižní řadu Edice CZ.NIC, nese název Unity – První seznámení s tvorbou počítačových her. Jejím autorem je pedagog a programátor Tomáš Holan, který pojal svou knihu jako průvodce pro ty, kteří by se chtěli s tímto nástrojem pro tvorbu 2D i 3D počítačových her seznámit, ale nevědí, odkud začít. Elektronická verze knihy je k dispozici volně ke stažení ve formátech PDF (2,7 MB), EPUB (7,9 MB) a MOBI (19,6 MB). Tištěné vydání si mohou zájemci koupit u většiny knihkupců.
Dětičky pod dozorem táty zkoušely hacknout tátův uzamčený počítač se Cinnamonem. Povedlo se jim to pouhým náhodným klikáním na virtuální klávesnici na obrazovce. Táta chybu nahlásil a je již opravena. Kliknutím na písmeno "ē" na virtuální klávesnici bylo možné shodit screensaver a tím obejít přihlašování.
Byla vydána nová stabilní verze 1.10.0 distribučního frameworku Flatpak (Wikipedie), tj. technologie umožňující distribuovat aplikace v podobě jednoho instalačního souboru na různé linuxové distribuce a jejich různá vydání. Přehled novinek na GitHubu. Zdůrazněn je nový efektivnější formát repozitáře. Řešena je také bezpečnostní chyba CVE-2021-21261. Aktuálně lze z Flathubu, tj. centrálního repozitáře pro Flatpaky, nainstalovat 1 031 aplikací.
Společnost PINE64 stojící za telefonem PinePhone, notebooky Pinebook a Pinebook Pro, IP kamerou PineCube, hodinkami PineTime, páječkou (pájecím perem) Pinecil, zdroji PinePower nebo RISC-V vývojovou deskou PineCone publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek. Opět společně s videem (YouTube, LBRY, TILvids). Od 18. ledna bude možné objednat PinePhone s předinstalovaným Mobianem aneb Debianem pro mobilní zařízení.
Byla vydána nová verze 3.6 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek také na YouTube. Zdůrazněn je nový font Leland. Jeho představení na YouTube.
Fedora Magazine představil projekt Fedora Kinoite aneb Fedoru Silverblue s prostředím KDE Plasma. Fedora Silverblue je neměnný systém s atomickými aktualizacemi, tj. základní systém je distribuován jako celek, s prostředím GNOME.
Projekty Elasticsearch a Kibana, doposud distribuované pod licencí Apache 2.0, přejdou na duální licencování pod Server-Side Public License (původně používanou pro MongoDB a neschválenou jako open-source organizací OSI) a vlastní source-available licencí. Změna vejde v platnost počínaje vydáním 7.11.
Na Humble Bundle lze do neděle 17. ledna do 19:00 získat zdarma počítačovou hru Bomber Crew (YouTube, Wikipedie) běžící také v Linuxu.
Minimalistická linuxová distribuce Alpine byla vydána v nové stabilní řadě 3.13. Novinkou jsou např. oficiální obrazy v cloudu (AWS EC2), vylepšené síťové nástroje nebo podpora PHP 8.0.
Uživatelé Admineru verze 3.7.1 a starších mohli být 29. a 30. prosince napadeni. Útočníkovi se podařilo do souboru jush.js, který se do této verze ještě stahoval z adminer.org, vložit kód, který mu odesílal přihlašovací údaje. Pokud jste v tomto čase tuto více než 7 let starou verzi Admineru používali, tak změňte hesla databází, ke kterým jste se přihlašovali. Novější verze ovlivněné nejsou.
Po téměř pěti měsících vývoje od vydání verze 245 byla vydána nová verze 246 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS).
Tiskni
Sdílej:
90% lidí je to jednoTo mi skoro přijde jako "demokratické" hlasování ve (nejen) firmách, kdy lidé hlasují pro nějakou technologii, ale drtivá většina s ní vlastně nepracuje (nebo jen okrajově) a ti podstatní, kteří s tím mají potom pracovat, jsou zcela přehlasováni. Viděl jsem několikrát. V podstatě beauty contest od lidí, kteří o tom nic neví a ani s tím nepřijdou do styku. Tím neříkám, že toto je příčina nasazení systemd, to bylo mnohem složitější a celkem to vypovídalo o stavu některých distribucí, kdy tam už nebyl nikdo ochotný (nebo schopný) udržovat jejich původní rc systém.
To rozložení podpory v komunitě bych spíše viděl tak, že 90% lidí je to jedno90% ľuďom je jedno, že Zeman je prezident a Bureš premiér. 10/9 je taký priemer ľudského sa správania k hocičomu okolo nás. Chcem primitívne orezanie fotky, tak to proste spravím najlepšie vo Photoshope na Windejsi. To že sú tony softvéru čo aj taký primitívny úkon spravia zábavným, nikto nerieši. Pretože kamarát kovaný IT používa MS Win a on to vie najlepšie, tak to proste musí byť to najlepšie. No našťastie je tu ešte stále pár ľudí čo nezabudli používať rozum. Chápem aj snahy druhej strany spraviť s Linux enviroment lepší slobodný MS Windows, ale keby neskákali do tých ich sračiek, čo sú už dávno známe. Týmto zdravím priateľov z RedHat
90% ľuďom je jedno, že Zeman je prezident a Bureš premiér.Dalších cca 50 % lidí jsou ráději za Zemana než za Drahoše. A za Babiše než třeba za Piráty. Protože Piráti, produkt náboru na abclinuxu.cz by byl tisícnásobně horší katastrofa než Babiš. Podobně, byť méně katastroficky je pořád lepší Babiš než ČSSD, KDU-ČSL, STAN, ODS a další. Ona ta nabídka ve volbách není nijak zvlášť lákavá, tak lidé volí menší zlo. Ale pořád byli Češi mnohem chytřejší, než blbí Slováci, co si zvolili Čaputovou. Nemluvě o různých Matovičů. Takovou prdel a odpad nevolili ani Češi. Nicméně tady je rozdíl, že lidé demokraticky volí politiky, kteří jim budou kafrat do jejich života. Na rozdíl od IBM, která dnes diktátorsky řídí "svobodný Linux". Ve skutečnosti je dnes vývoj Linuxu řízen stejně svobodně jako Adolf Hitler řídil Třetí říši.
+1
SysVinit byl tragédie již před 20 lety a upstart zabila licenční politika Canonicalu (povinnost podepsat Canonical CLA pro přispěvatele a další omezení). Jediná další zbývající alternativa byl OpenRC, ten se však (mimo Gentoo) příliš neprosadil.
$ eselect profile list Available profile symlink targets: [1] default/linux/amd64/17.0 (stable) [2] default/linux/amd64/17.0/selinux (stable) [3] default/linux/amd64/17.0/hardened (stable) [4] default/linux/amd64/17.0/hardened/selinux (stable) [5] default/linux/amd64/17.0/desktop (stable) [6] default/linux/amd64/17.0/desktop/gnome (stable) [7] default/linux/amd64/17.0/desktop/gnome/systemd (stable) [8] default/linux/amd64/17.0/desktop/plasma (stable) [9] default/linux/amd64/17.0/desktop/plasma/systemd (stable) [10] default/linux/amd64/17.0/developer (stable) [11] default/linux/amd64/17.0/no-multilib (stable) [12] default/linux/amd64/17.0/no-multilib/hardened (stable) [13] default/linux/amd64/17.0/no-multilib/hardened/selinux (stable) [14] default/linux/amd64/17.0/systemd (stable) [15] default/linux/amd64/17.0/x32 (dev) [16] default/linux/amd64/17.1 (stable) [17] default/linux/amd64/17.1/selinux (stable) [18] default/linux/amd64/17.1/hardened (stable) [19] default/linux/amd64/17.1/hardened/selinux (stable) [20] default/linux/amd64/17.1/desktop (stable) [21] default/linux/amd64/17.1/desktop/gnome (stable) [22] default/linux/amd64/17.1/desktop/gnome/systemd (stable) [23] default/linux/amd64/17.1/desktop/plasma (stable) [24] default/linux/amd64/17.1/desktop/plasma/systemd (stable) [25] default/linux/amd64/17.1/developer (stable) [26] default/linux/amd64/17.1/no-multilib (stable) [27] default/linux/amd64/17.1/no-multilib/hardened (stable) [28] default/linux/amd64/17.1/no-multilib/hardened/selinux (stable) [29] default/linux/amd64/17.1/systemd (stable) [30] default/linux/amd64/17.0/musl (exp) [31] default/linux/amd64/17.0/musl/hardened (exp) [32] default/linux/amd64/17.0/musl/hardened/selinux (exp) [33] default/linux/amd64/17.0/uclibc (exp) [34] default/linux/amd64/17.0/uclibc/hardened (exp)
Prosadil se, protože ho většina chce.Neviem odkiaľ máš toto presvedčedčenie, toto pokiaľ viem neodobril ani samotný RedHat. Nejak sa to rieši, ale že by sme mi mali ostať na vedľajšej kolaji o tom som toho moc nepočul. Viem, že to bude hotové, hneď ako bude funkčný Wayland, čo bude tak za plus desať rokov. Za desaťrokov sa toho udeje toľko, že náhrada Linux enviroment, za RedHat blob (systemd) už najskôr ani existovať nebude.
The single, overarching problem with systemd is that it attempts, in every possible way, to do more instead of less. src