Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
František Kučera se v příspěvku The Things Network – LoRaWAN – IoT na svém blogu věnuje komunitní síti The Things Network (TTN) pro IoT, kterou budují sami uživatelé – podobně jako před lety vznikal CZFree.Net – a přes kterou lze připojit různé senzory a akční členy.
Tiskni
Sdílej:
Drahy je to proto, ze je to vodladeny SDR, ktery jede na 8 kanalech a umi vic rychlosti najednou.
Zajímavé. Šlo by to přeprogramovat a použít i na něco jiného? Nebo je to beznadějně uzavřené?
Nechci byt prorok ale vidim to na povinne noseni nejake "brikety" ktera bude prubezne udavat nasi pozici at jsme kde jsme. Tohle neni sci-fi ale takoveto zarizeni s zivotnosti baterie cca 5 a vice roku jsou realitou.Vždyť to už dávno každý nosí v kapse. A dobrovolně.
Pokud se nepletu, uz je fyzicka vrstva poreverzovana, open az tak nebyla, zbytek stacku open-source je. Ale na fyzickou vrstvu je patent minimalne na tu LoRa modulaci, takze vyrabet si svoje cipy neni uplne jen tak. Stejne je to btw ale se skoro vsema komunikacnima protokolama a sbernicema, opravdu otevrenych standardu je vcelku malo - a radiovych jeste min.
Frekvenční pásma jsou uvedená v článku:
Pracuje na rádiových frekvencích 169 MHz, 433 MHz, 868 MHz (Evropa) a 915 MHz (Severní Amerika).
Bezpečnosti se věnuje stránka LoRaWAN Security, kterou tam odkazuji.
…
Chápu, že v článku toho spousta chybí, ale už tak je dost dlouhý a mohl by být nekonečný. Snažil jsem se hlavně předat tu základní myšlenku, kterou na tom považuji za nejzajímavější. Ty technické detaily si už každý může dohledat v původních zdrojích, které tam jsou odkazované.