Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
František Kučera se v příspěvku The Things Network – LoRaWAN – IoT na svém blogu věnuje komunitní síti The Things Network (TTN) pro IoT, kterou budují sami uživatelé – podobně jako před lety vznikal CZFree.Net – a přes kterou lze připojit různé senzory a akční členy.
Tiskni
Sdílej:
Drahy je to proto, ze je to vodladeny SDR, ktery jede na 8 kanalech a umi vic rychlosti najednou.
Zajímavé. Šlo by to přeprogramovat a použít i na něco jiného? Nebo je to beznadějně uzavřené?
Nechci byt prorok ale vidim to na povinne noseni nejake "brikety" ktera bude prubezne udavat nasi pozici at jsme kde jsme. Tohle neni sci-fi ale takoveto zarizeni s zivotnosti baterie cca 5 a vice roku jsou realitou.Vždyť to už dávno každý nosí v kapse. A dobrovolně.
Pokud se nepletu, uz je fyzicka vrstva poreverzovana, open az tak nebyla, zbytek stacku open-source je. Ale na fyzickou vrstvu je patent minimalne na tu LoRa modulaci, takze vyrabet si svoje cipy neni uplne jen tak. Stejne je to btw ale se skoro vsema komunikacnima protokolama a sbernicema, opravdu otevrenych standardu je vcelku malo - a radiovych jeste min.
Frekvenční pásma jsou uvedená v článku:
Pracuje na rádiových frekvencích 169 MHz, 433 MHz, 868 MHz (Evropa) a 915 MHz (Severní Amerika).
Bezpečnosti se věnuje stránka LoRaWAN Security, kterou tam odkazuji.
…
Chápu, že v článku toho spousta chybí, ale už tak je dost dlouhý a mohl by být nekonečný. Snažil jsem se hlavně předat tu základní myšlenku, kterou na tom považuji za nejzajímavější. Ty technické detaily si už každý může dohledat v původních zdrojích, které tam jsou odkazované.