Ve funkci koordinátora k bitcoinové kauze skončil bývalý ústavní soudce David Uhlíř. Informaci, kterou zveřejnil Deník N, potvrdila Radiožurnálu ministryně spravedlnosti Eva Decriox (ODS). Uvedla, že odchod byl po vzájemné dohodě. „Jeho mise je ukončená, auditní procesy se už povedlo nastavit,“ řekla. Teď má podle ministryně další kroky podniknout policie a státní zastupitelství. Koordinátorem jmenovala ministryně Uhlíře 19. června.
Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
Byla vydána nová hlavní verze 52 poštovního klienta Thunderbird. Podrobný přehled změn v poznámkách k vydání. V Linuxu je nově pro přehrávání zvuků vyžadováno PulseAudio.
Tiskni
Sdílej:
Prostě PulseAudio je nový standard, i když chápu, že jsou lidé, kterým se to nelíbí.
Linuxovy desktop je v takych srackach,Pouzivam Linux kontinualne od 1995, od 2000 exclusivne a situace soucasneho linuxoveho desktopu neni vubec spatna. Je to subjektivni vnimani reality a nekteri lide nebudou spokojeni nikdy.
ze porebuje kazdeho pouzivatela.Nepotrebuje kazdeho uzivatele. Potrebuje uzivatele, ktery je ochoten bud financne prispet - platici uzivatel nebo prispet kodem - vyvojar. Zbytek je spise irelevantni.
Tym sa stava Linux na desktope maginalny use-case...Tim byl vzdy a naopak jeho soucasny podil je spise lepsi nez drive.
Hm, zajimave, ze se v diskusi rozciluji i ti, kteri Mozillu financne podporuji?To mohou.
Takze Linux potrebuje uzivatele, ktery ho podporuje a potom se mu rekne, sereme na tebe a to, co potrebujes, a udelame si to po svem, protoze jsme lini?To neni o lenosti. Vypustit vlastnost, kterou potrebuje zanedbatelny zlomek uzivatelu a ktera komplikuje architekturu, implementaci, testovani ci udrzbu muze byt rozumny krok; stokrat nic umorilo osla.
Moje zkušenost je celkem jednoduchá: měl-li jsem na nějakém svém systému problémy se zvukem, odstranění PulseAudia je okamžitě vyřešilo (a ne, nešlo o "roky", naposled to bylo asi před půl rokem). Bez PulseAudia jsem měl problémy jen ve dvou případech a v obou šlo o zvukovou kartou, která v té době stejně nebyla podporovaná jádrem, takže PulseAudio by zcela jistě nepomohlo.
Kromě toho trpí PulseAudio zásadními chybami návrhu, které jsou bohužel nevyhnutelným důsledkem toho, z jaké hlavy ta věc pochází, tj. modelu "zbuldozerujeme všechno podle jednoho mustru a na ty, kdo mají něco jinak, kašleme", takže není šance na nápravu.