Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Se zpožděním vyšla nová verze Trinity Desktop Environment, forku KDE 3.5. Překvapivě není označena 3.5.14, nýbrž 3.5.13.1 (vyčerpávající seznam změn).
Tiskni
Sdílej:
Ale obávám se, že patříš mezi ta individua, která považují Debian stable za normální.A co je na něm, prosím, "nenormální"?
Něco ke čtení ohledně (ne)opravování chyb.
Pointa je v tom, že se během vývojového cyklu jen dovychytávají chyby, především bezpečnostní a nezatahují se potenciální nové s novými(rozuměj jinými) verzemi software.A neresi se stare, pokud tedy na ne neni CVE. Kdyz mi nekdo zacne neco vykladat o debainnich maintainerech a jejich opravach, vzpomenu si na treba na tenhle bug - tim jsem ukoncil pouzivani Debianu na serveru..
Už rozumíš, nebo to necháme na to pivo?Částečně. Vím co chceš říct, co se týká Trinity, ale nechápu co to má co dělat s "nenormálností" stable Debianu. Asi to necháme na to kafe :)
ale nechápu co to má co dělat s "nenormálností" stable DebianuNenormálnost je přímej opak toho, co psal předřečník, ale je to blbý slovo - lepší by bylo "irelevantní". Funkčnost Trinity na dnešním Debianu stable je zcela irelevantní pro to, jestli bude Trinity funkční i za 5 let na distribucích té doby (samozřejmě s výjimkou tou dobou dojíždějícího RHEL 6 a jeho odvozenin).
Třeba RHEL7 bude vycházet z F18.Tak na to uz se tesim, to bude kopa svandy ....
http://blog.martin-graesslin.com/blog/2012/10/maintaining-history-done-wrong/ - ono to s tim Trinity tak ruzove zase nevypada
Nutno podotknout, že Martinova slova jsou vždy, slušně řečeno, kritická. Trinity je totiž pro něj trnem v oku, a tak si asi stanovil jako své poslání Trinity napadat a hlásat, jak je špatné. Často také uvádí, že nabízel Trinity svou pomoc, ale byl odmítnut. Ve skutečnosti ale jeho "nabídka pomoci" opakovaně vypadá tak, že přijde do vývojářské diskusní skupiny a zvolá: "Zahoďte vašeho správce oken použijte místo něj kwin - verze 4.9 už je dobrá." S tím, že toto dává jako základní podmínku, přes kterou není další diskuse možná.
Je faktem, že 3.5.13.1 je opravná verze - ostatně, z číslování je to i více než zřejmé. A že řeší řadu chyb, které byly způsobeny zaváděním TQt vrstvy v předchozí 3.5.13. Někde bylo zmíněno, že čítá zhruba 14 milionu řádků - takže jak jinak provést hromaně TQt změnu, než automatizovaně pomocí sed? Asi pak není moc překvapení, že některá nahrazení byla nežádoucí, a musela být opravena. Nazývat ale opravy chyb způsobených v předchozí verzi smetím? To tam snad měly tyto chyby být ponechány, aby byl Martin spokojený se statistikou diffu? To by asi sotva dávalo smysl.
Že Martin vypíchl změny v mezerách - jasně - všichni, kdo do Trinity přispívají, vždy dbají především na to, aby tam bylo co nejvíce takových změn, abychom se pak zase mohli chechtat na Martinovo výlevy. A ti kdo toho nedbají, tak například mají ve svém editoru nastavené automatické ořezávání zbytečného místa na konci řádků... Řekl bych, že největší důležitost a vyplýtvaný čas tomu věnuje právě Martin.
Nejvíce mně ale Martin pobavil vypíchnutím opravy zobrazování jména stroje v titulku okna. Na tom totiž trefil správně jen to, že záplata pro Trinity "chtěla" vycházet z opravy v KDE4. Jenže se ukázalo, že oprava v KDE4 je naprosto nefunkční - proto musela být záplata kompletně přepsána. Ve stávajícím KDE4 tato chyba stále přetrvává. A to vlastně i kvůli tomu, že mimo jiných právě Martin ignoroval hlášení napsané do Bugzilly KDE. Možná, jak viděl Trinity, tak měl v ten okamžik před očima červeno a hned mail zahodil...
Teď budu pro změnu kritický já.
Trinity je totiž pro něj trnem v oku, a tak si asi stanovil jako své poslání Trinity napadat a hlásat, jak je špatné.
I kdyby to tak bylo¹, není jediný, kdo má máslo na hlavě.
¹ a já pro to mám pochopení, on je hlavní vývojář KWinu a od dění v TDE se logicky do jisté míry distancuje, protože reputace² — i z tohoto důvodu by od projektu Trinity bylo solidnější přejmenovat komponenty tak, jak se to stalo při forku GNOME (MATE)
² nedávno se mi stalo, že někdo vzal můj text, kapánek ho pozměnil a použil ho způsobem, který se mi nezamlouvá
všichni, kdo do Trinity přispívají
Všichni při nejlepší vůli čtyři? To "Active developers: 14" z Ohlohu umístěné na titulní stránce, je trapné (a je také vtipné, že Ohloh to interpretuje jako maintained by a large development team). Asi stejně jako holedbat se, že
this stable release update is comprised of 141 bug fixes and 1,193 patches.
Jenže ta reputace působí poněkud rozporuplně, když beru v potaz, co jako měli podle KDE týmu používat uživatelé po jejich zřeknutí se KDE 3.5? Jak někdo konstatoval jinde v nějaké jiné diskusi - kdo řádně poškodil reputaci KDE byl sám KDE tým. Takže by se skoro dalo diskutovat, o jaké reputaci je vlastně řeč?
Domnívám se, že odkazy na Ohloh byly na titulní stránku umístěny jen kvůli tomu, aby náhodní návštěvníci viděli nějakou statistiku o dění v projektu. Rozhodně ne jako nějaké chlubení se. Že do počtu přispěvatelů Ohloh započítá i automatické commity asi ovlivnit nejde.
Stejně tak součet záplat začleněných do opravné verze a součet chyb, kterých se to týkalo, nikdo nechápal jako nějaké chlubení se, ale prosté konstatování reálných čísel. Nějak čísla zkreslovat nebo mlžit jen kvůli tomu, že většina z toho byly opravy chyb způsobených v předchozí verzi by mi připadalo nesmyslnější.
Takže by se skoro dalo diskutovat, o jaké reputaci je vlastně řeč?
To je dost subjektivní. Třeba já KDE4 používal od 3.97. Princip je furt stejný: je tu dvakrát KWin, pokaždé ho vyvíjí někdo jiný.
Domnívám se, že odkazy na Ohloh byly na titulní stránku umístěny jen kvůli tomu, aby náhodní návštěvníci viděli nějakou statistiku o dění v projektu. Rozhodně ne jako nějaké chlubení se. Že do počtu přispěvatelů Ohloh započítá i automatické commity asi ovlivnit nejde.
To zní dost alibisticky, když je ta informace silně zavádějící a zvlášť v kontextu některých dřívějších velkohubých prohlášení ohledně KDE 3.5 a KDE4.