Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Bylo vydáno Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal. Jednou z hlavních novinek je integrace webových aplikací do pracovního prostředí. Více v poznámkách k vydání. Oslava vydání nové verze, Ubuntu Release Party, se bude konat 10. listopadu v Praze. Bylo vybráno jméno pro Ubuntu 13.04. Po Quantal Quetzal bude následovat Raring Ringtail.
Tiskni
Sdílej:
Download 32bit xubuntu a ubuntu..
http://www.multiload.cz/slozka/5662/linux/
Bylo by možné stručně popsat, co tam je za problém (reklama, špehování) a jak se toho zbavit?
Je standardní Ubuntu použitelné i pro starší HW, nebo bude lépe rovnou sáhnout po něčem odlehčenějším - třeba Lubuntu?Díky. No, nebýt toho, že Fedora stále neumí bootovat přímo ISO obraz, šel bych o dům dál..
Fedora stále neumí bootovat přímo ISO obrazPokud mate na mysli ISO image ulozenou na disku, tak to mi do F16 fungovalo.
To tady s tema reakcema dost prehanite. To je pak spyware i firefox a chromium a IE protoze podporuje "naseptavani" v search baru.
To ze se Canonical snazi zaplatit open-source vyvoj z vyhledavani v Amazonu integrovaneho do systemu me naopak prijde OK a to i kdyz je Amazon s jejich DRM a vzdalenym mazanim 1984 celkem evil.
Achjo, tohle je fakt fanatismus. Spyware? Data co z tohohle Amazon ziska jsou pro ne bezcenny. Nebo je spatne zinterpretuji a dojdou k zaveru ze nejzadanejsi jsou dvd "Terminal" a "Firefox".
Adware? Jiste, ale na tom neni vubec nic spatneho - stejne tak je adware i Mint, Firefox a Ubuntu bylo uz dlouho - viz vyhledavace platici za uzivatele.
Neplati jim za ty data ale za reklamu a to je v poradku
Operační systém nemá odesílat nějaká data do éteru bez vědomí a souhlasu uživatele/majitele.
Podle tehle definice je spatne i avahi, ARP nebo treba Wi-Fi ... No matne si vzpomina ze proti avahi dokonce i byla podobna kritika
Podle tehle definice je spatne i avahi, ARP nebo treba Wi-FiTohle jsou dobre dokumentovane systemove sluzby plne pod kontrolou uzivatele.
Je spousta služeb o kterých nikdo nic neví, ale vesele běží a dělají co mají mimo kontrolu uživatele.A ktere systemove sluzby v defaultni instalaci vetsiny distribuci to jsou?
Asi tak. Ja nevim co dela muj kod kdyz se vratim po vikendu do prace
12.10 jsem jeste nevidel, ale i 12.04 uz prohledava ve vychozi instalaci BBC iPlayer a YouTube
Ale je fakt ze ne ve vychozim tabu v dashi ale po prekliknuti na video - mit podivne vysledky v tom vychozim tabu by me asi taky stvalo - snad s tim neco udelaji
Tak uz jsem upgradoval na 12.10 (kvuli gstreamer-1.0).
Diky za radu. Uz jsem se chystal prejit na gentoo ale pak jsem radej jen odklik tu jednu moznost v nastaveni soukromi . Bych si tam i to vyhledavani v Amazonu nechal kdyby aspon fungovalo
Po kliknuti na nejaky vysledek se otevre ve Firefoxu JSON odpoved z https://productsearch.ubuntu.com/