Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Vyšlo Ubuntu 14.04 (Trusty Tahr) a jeho deriváty jako Kubuntu nebo Xubuntu. Jedná se o vydání s dlouhodobou podporou: pět let v případě Ubuntu Desktop/Server/Core/Kylin, Edubuntu a Kubuntu, tři roky jinak.
Tiskni
Sdílej:
Takže jedině RHEL je nyní za prachy.RHEL je pokud vím celý legálně ke stažení ve formě zdrojových RPM balíčků. Ale docela by mě zajíalo, kde jste vzali, že jsou Windows obecně legálně zdarma.
Můžeš být prosím konkrétnější co se týče těch otravných bugů v 12.04?1, 2
A v čem je třeba CentOS lepšíVůbec v ničem.
Většina problémů pramení z toho, že je v něm software beznadějně zastaralý. Za posledních pět let vývoj Linuxu přecijen trochu pokročil. Člověk tak narazí na spoustu problémů, které už jsou jinde dávno vyřešeny. Například:
- Je tam snad ještě původní GRUB verze 1. Donutit to bootovat z RAIDu nad GPT, nedej bože ještě s UEFI, je nadlidský výkon.
- Dracut z předminulého století neumí rozumně embednout do initramdisku ssh server. Odemykání šifrovaného / přes SSH tak vyžaduje další spoustu hackování. Rozumné distribuce toto mají už dávno vyřešeno plně automaticky.
- Kernel 2.6.32 nepodporuje nový hardware. Chtěl bych si udělat záložní linku přes 3G nebo WiFi, bohužel 5 let starý kernel znamená nepodporu USB modemů a wifin vyrobených v posledních 5 letech (a myslíte, že někdo do serverové distribuce bude backportovat ovladače pro 3G modemy?).
"Mám radost, Ubuntu je nejlepší distribuce."...tak to si dovolím sa riadne zasmiať! Áno, Ubuntu má síce dobrú podporu hardwareu a primitívne Unity, ale žeby bol "najlepší z najlepších," tak to skutočne môže povedať len odborník, ktorý si nevie napočítať ani do nula!
Ubuntu má síce dobrú podporu hardwareu
...tak to si dovolím sa riadne zasmiať!