Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Canonical dnes oznámil Ubuntu Business Desktop Remix. Jedná se o verzi Ubuntu určenou pro korporátní sféru a úřady. Podle blogpostu Marka Shuttlewortha nejde o nic jiného než o Ubuntu s jinými balíčky — jde například o VMware View, Adobe Flash Plugin a OpenJDK 6. Všechny si však můžete nainstalovat i do „klasického“ Ubuntu z repozitářů. Zatím je k dispozici pouze 32bitová verze postavená na Ubuntu 11.10. Před stažením je nutná registrace kvůli licencím některých aplikací (např. zmíněný VMWare View).
Tiskni
Sdílej:
a hlavní pracovní nástroj jim dvakrát týdně rozbíjí přímo jeho vývojářiTo jsou ovšem firmy, které dělají ICT a tudíž jim přijde normální, že nic nefunguje pořádně -- nikoli cílová skupina.
To jsou ovšem firmy, které dělají ICT„Proč lžeš?“ :D Teď vážně, o IT firmách jsem nic nepsal, dokonce jsem je vůbec nebral v úvahu.
Mám za sebou podobnou zkušenost, ale myslím si, že Unity ani Gnome shell nemusí být důvodem pro to ukončit. Lze celkem dobře použít i fallback mode a při troše snahy o konfiguraci to není až zase takový rozdíl oproti klasickému Gnome2 (já vím, že to není ono, ale dokáže to vypadat i fungovat dost podobně).
Já jsem narazil spáš na spoustu drobných problémů, které ale ve výsledku nesmírně komplikují situaci. Stačí jen taková drobnost, že v Libre Office najednou nejdou otevírat zaheslované soubory. Zkuste to vysvětlovat lidem, kteří s tím denně pracují...
Stáhl jsem to a díval jsem se na to, ale myslím, že největší význam této zprávy je přeloženo asi takovýto: "Canonical se chce pokusit o firemní desktop". Žádný další hmatatelný přínos jsem oproti "normálnímu" vydání neobjevil.
Bude ale určitě zajímavé sledovat to kam se to dál bude vyvíjet. Používám Linux a konkrétně i Ubuntu na firemních desktopech už dlouhou dobu. Zajímalo by mne, jak chce Canonical vyřešit zdánlivé maličkosti, jako napříklat to, že když vyjde aktualizace flashe, tak si ji windowsi stanice okamžitě stáhnout, kdežto než se to projeví u linuxových stanic, tak to chvíli trvá. Zdá se to být hloupost, jenže v praxi to vede k tomu, že linuxový uživatel nevyplní ani formulář o odpadu, zatímco jeho windowsí kolegové se mu hned od naproti stolu smějí, že to je proto, že používá "ty linuxy". Toto je žel příklad z praxe a podobných by se dalo vyjmenovat mnoho.
Já si jen přeju, aby se Canonicalu průlom povedl. Jen si moc neumím představit, jak to chce v praxi dokázat? Stačí se jen podívat na zpětné rabaty a zvýhodňění prodejů počítačů s Windows...