Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Vývojáři linuxových distribucí řeší problémy s UEFI Secure Boot. Jak zabezpečit, aby jejich distribuce běžely také na počítačích s UEFI? Fedora 18 bude kvůli UEFI podepsána Microsoftem. Canonical navrhuje alternativní řešení (The H). V hardware by byl obsažen přímo klíč Ubuntu (pdf Ubuntu BIOS/UEFI Requirements). Jak budou řešit problém další distribuce?
Tiskni
Sdílej:
Nedávno tu bola správička, že MS podpisuje všetko vrátane vírov takže pohoda, ono to nejak pôjde.Tos to blbě pochopil, ten klíč byl podvržený, a jako "validní" vypadal jenom kvůli chybám při jeho ověřování.
akurát to už nieje 16bitProtože to je stejně 32bit jako starý BIOS.
Nie je pri podpisovani problem s licenciami alebo aspon s GNU/GPL slobodou?
Ide o to, ze mi niekto doda podpisane binarky a vsetko bude fungovat - to je OK. Ale ak mi k tomu doda zdrojaky, ktore po lubovolnej mojej uprave alebo mozno len zmene nastavenia alebo verzie kompilatora nebudu fungovat (uz vobec nehovorim o editacii), tak tym nahodou nie je obmedzena moja sloboda na ich upravu?
Na platformě x86_64 bude pořád existovat možnost buď si vložit vlastní klíč nebo "secure boot" úplně vypnout, takže uživatel experimentátor omezen nebude. Tyhle všechny diskuse se vedou spíš kolem toho, jak to udělat, aby "obyčejný uživatel" nemusel lézt do setupu, něco tam přenastavovat a potvrzovat strašidelná varování, jak teď jeho počítač nebude chráněn. ("Vždyť přece s Windows nic takového dělat nemusím, tak proč to u Linuxu nemůžou udělat taky tak?")
Horší ale podle všeho bude situace na ARMu, kde součástí Windows certifikace má být požadavek, aby "secure boot" vypnout nešel.
Na platformě x86_64 bude pořád existovat možnost buď si vložit vlastní klíč nebo "secure boot" úplně vypnoutVypnúť secure boot je často uvádzané riešenie, ale mne pripadá úplne neuspokojivé. To mi v autopredajni môžu povedať, "ten rozmer pneumatiky nemáme, ale veď môžete chodiť taxíkom."? Možnosť pridať si vlastný kľúč je jediné prijateľné východisko a zatiaľ mi nie je jasné, či to tak bude vidieť aj MSI/Asus/Gigabyte/...
to je v tych podmienkach secure bootuTým myslíš čo? Kto bude kontrolovať nejaké podmienky secure-bootu, ak si napíšem GRUB, ktorý bude podpísaný a loadne nepodpísané jadro?
že takový GRUB nepodepíšou.Nepodepise ho Microsoft ci ti, kteri ziskaji klic podepsany Microsoftem a tak se zavazou ridit jeho pravidly (Fedora). Ubuntu ale zrejme chce jit presne tou cestou, ze podepise vlastnim klicem minimalni bootloader, ktery natahne cokoliv viz: Canonical only plans to enforce requiring the authentication of boot-loader binaries but not signed kernel images or kernel modules.
Nepodpisany SW ktory moze manipulovat s HW nemoze byt ...Když uvážím teorii, že lidská mysl je taky software, tak je to docela hrozivá věta
Prostě obecně nemám rád krátkozraká prohlášení typu
Zaklad je uz to ze nebezi v 16bit realnom rezime ako BIOS. Predsa len uz je rok 2012To jako UEFI nepodporuje VideoROM (ani ostatní)? Rok 1996, 4.6.4 APM Protected Mode 32-bit Interface Connect (03H) . +tohle
Viry si najdu cestu tak ci tak, proste deravemu systemu ani svetena voda nepomoze.+1 Hlavně na desktopu jsou nejdůležitější data v domovském adresáři uživatele, takže není potřeba být ani root. A jejich smazání nebo odeslání po síti nebo třeba zašifrování (veřejným klíčem útočníka – vyděrače) a smazání je celkem jednoduché a nějaký Secure Boot to vůbec neřeší, akorát přidělává práci a problémy.
K čemu je třeba více oddílů, když Btrfs a ZFS tento dříve reálný problém řeší vlastním způsobem?Tohle je vcelku irelevantni - s BIOSem muzes mit vicemene libovolny typ partiton table (klasickou DOSovou, GPT ci uplne jinou), jediny pozadavek je, aby prvni sektor mohl obsahovat bootstrap kod zavadece. Osobne se divim, proc linuxove distribuce tak dlouho zustavaly u priserneho klasickeho schematu, ale zrejme to zatim malokoho natolik trapilo, aby s tim neco delal. (U)EFI zrejme vyzaduje GPT, takze v tomhle ohledu je to dost krok zpet.
Vyvraťte mi někdo, proč nelze zůstat u BIOSStavajici reseni s BIOSem je zejmena problematicke v tom, ze poskytuje pro zavadec mizerne rozhrani a mizernou abstrakci hardware. Jednak rozhrani poskytovane BIOSem je stale 16bit, dostupne jen v realnem rezimu, takze zavadec musi delat kejkle pri jeho vyuzivani, jednak v nem dost veci chybi a resi se obskurnimi hacky - napr. bootovani ze site rizene primo firmwarem na sitovce. Cela podpora USB klavesnic tam zrejme taky byla podivne dobastlena. Technickych detailu je vic, celkove by nove rozhrani mohlo spoustu veci zjednodusit a zfunkcnit. Je ale otazka, zda je UEFI krok spravnym smerem, nebo bude jeste horsi.
Nie ze ci moze byt, ale standardne aj je. Ono niektore UEFI implementacie (ako na mojom notebooku) su tak kreple, ze vedia nabootovat iba 64 bitove UEFI bootloadre... (32bitove nedokazu)Lol fakt? Docela vtipný, vzhledem k tomu, že na 64 bitovým procíku jedu teprve pár měsíců.
Nie. UEFI vie nabootvat iba UEFI systemy. Islo by to ak si ten FreeDOS prepises do UEFI...No ono to už logicky vyplývá z toho, jestli umí občas jen 64-bit. Já spíš myslel zda nemá defaultně něco jako emulaci 16-bit (jako se používá v Corebootu).