Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Privátny kľúč na podpisovanie firmware spoločnosti American Megatrends Inc. (AMI) pre architektúru Ivy Bridge bol objavený na nezabezpečenom FTP serveri dodávateľa na Taiwane. Prístupná bola okrem iného aj interná pošta dodávateľa, systémové obrazy a zdrojové kódy viacerých verzií AMI firmvéru. Viac na slashdot.org a osobnom blogu Adama Caudilla.
Tiskni
Sdílej:
some high resolution PCB images, private specification sheetsHmm kdyby to byly schémata motherboardů, tak bych možná začal slintat (a šetřit)
magnet:?xt=urn:btih:bd8b50ebfc73b4f0ea53bda4f7f6a1861b1eb19c&dn=leaked%5Fbios
Dobrý nápad podpisovať všetko jedným kľúčom. Toto je vážna situácia. Neviem síce aký typ kľúča používaju, ale keď má niekto súkromný kľúč, tak revokácia zrejme nepomôže.
Lepšie by bolo keby mala každá generácia biosu/firmvéru vlastný podpisový kľúč.
To je verejný kľúč zadrotovaný v hw ? Lepšie riešenie je podpis súboru na webe výrobcu biosu. Nechať na uživateľovy overenie pravosti.
To je verejný kľúč zadrotovaný v hw ?Vypadá to tak (alespoň tak jsem to pochopil, v HW se moc nevyznám).
Lepšie riešenie je podpis súboru na webe výrobcu biosu. Nechať na uživateľovy overenie pravosti.Přesně tak jsem to myslel.
Táto možnosť som raz videl v jednom starom PC s Award biosom. Len riziko je pri inštalácii. Nemám to overené ale vtedy môže dôjsť k porušeniu biosu.
Jinak ale není to špatný řešení, v rámci možností to je asi opravdu nejrozumnější.No právě, jak bys chtěl implementovat řešení odolné proti chybě v implementaci sebe samého?
Celkově ale nevim, jestli bych do toho šel, protože proti čemu mě tohle reálně ochrání?Jde o to, že když tě někdo zpwnuje, stačí ti přeinstalovat OS z důvěryhodného disku, a jsi čistý. Zatímco když mohl nainstalovat backdoor do HW, musíš vyhodit celý počítač do popelnice.
Už je to nejaký čas čo sa objavila táto správa o bios vírusoch.
Kódu, co firmware spouští po POSTu, můžete říkat jakkoliv, ale nic to nemění na tom, že takový kód nemá přístup k celé fyzické paměti, některým registrům, instrukcím a portům.
Bezpečná aktualizace firmwaru se může dělat tak, že cokoliv, třeba i zákeřný program, připraví obraz nového firmwaru na určitou fyzickou adresu, a pak dá vědět firmaru (ve světě IBM PC se používá ACPI). V příštím okamžiku, kdy pojede SMM, tak firmware zkontroluje integritu obrazu, zkopíruje jej do EEPROM, kam přirozeně software na úrovni operačního systému nemá přístup, a je hotovo.
; Description: OSYS object is used to detect the currently running OS ; Input: Nothing ; Output: OS type ; running under 0x01 - Linux ; 0x02..0x0F - reserved for other non-windows OS ; 0x10 - Win 98/Se ; 0x11 - Win Me ; 0x12 - Win 2000 or above ; 0x13 - Win XP ; 0x14 - Win server 2003 ; 0x15 - Win Vista ; 0x16 - Windows 7 ; 0x16..n - reserved for Windows OS↑ Si věřej...
mna skor pobavilo to rozdelenie Linux - jedna moznost a potom x-verzii Windows :)
Musim uznat ze to maji v MS velice dobre zdokumentovane a ze je pak jasne co od HW vendoru ocekavaji.Tak, totez plati i u pozadavku na UEFI. Tady v tom naopak Linux velmi plave a byt vyrobce HW nevim poradne co u nej implementovat, protoze plnou podporu UEFI podle standardu nema ani nahodou.