Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Franz je nová univerzální komunikačních aplikace. Aktuálně podporuje služby Slack, WhatsApp, WeChat, HipChat, Facebook Messenger, Telegram, Google Hangouts, GroupMe, Skype a další. Franz je k dispozici také pro Linux. Postavený je nad softwarovým frameworkem Electron. Zdrojové kódy nebyly zatím uvolněny. Více na oficiálním blogu.
Tiskni
Sdílej:
no tak si bez povidat na jabber s dalsimi geeky s poruchou... ...rozumnej geek pouziva IRCJá bych řekl že jo.
jabber je mrtevDÍKY BOHU!
Horší je situace na desktopu. IMHO jediný desktopový klient, který podporuje snad všechny potřebné moderní XEPy, je Gajim. Spousta lidí používá na XMPP beznadějně zastaralé klienty (jako třeba Psi) a pak se diví, že jim XMPP funguje nespolehlivě.Zase na druhou stranu chápu, že nepoužívají Gajim. Nevím jak dneska, ale ve své době to hrozně vypadalo i hrozně fungovalo. Psi se oproti tomu chovalo vždy spolehlivě. Takže s Gajimem. A vůbec na mě nechoď s menším počtem kvalitních implementací než třemi, jinak se nemůžeme bavit o nějaké interoperabilitě.
A s čím to chceš spárovat? S doménou?Samozřejmě. Stejně jako to dělá jabber, SIP a mnoho dalších služeb.
Každý nemá doménu...Tak to jdi vysvětlit všem uživatelům e-mailu, který je svázaný s doménou úplně stejně. Nehledě na to, že třeba CZ doména je prakticky zadarmo a kdyby někomu i ty desetníky na den přišly moc, jsou tu pořád subdomény.
XMPP zaspal dobu, bohužel.Vy všichni jste zaspali dobu, pokud vám záleželo na tom, aby se XMPP doladil a prosadil.
XMPP má rigidní schvalovací proces, který se vůbec nehodí do oblasti s takto prudkým vývojem.Nemyslím si. Na tohle téma bychom se mohli bavit, pokud by se pár lidí věcem jako Jingle aktivně věnovalo a XSF jim byla překážkou. Ve skutečnosti je to jenom hloupá výmluva. XSF prostě neměla dostatek aktivních členů, kteří by těmto věcem rozuměli a řešili je. Tohle nemá smysl shazovat na schvalovací proces.
Ja by som radšej chcel podporu offline správ než podporu telefonovania. Keď mi cez google hangouts neprídu správy, ktoré som dostal kým som bol offline tak ma to dosť serie. Skype je na tom ešte horšie, ten správy ani neodošle ak nie sú obaja účastníci v rovnakom čase online. Na telefonovanie mi stačí telefón.
Na to existuje rozšírenie XEP-0280, alebo možnosť presmerovať si nadiaľku správy na iného klienta (minimálne psi to podporuje cez XEP-0050).
Synchronizácia správ bola pre mňa vždy nočná mora. Ak som sa po istom čase prihlásil na skype z iného klienta (napr. mobilného) tak mi na mobil chodili asi 20 minút staré správy, vkuse to blikalo, hučalo, zožralo 40% baterky ...
Google hangouts pre istotu offline doručovanie vôbec nepodporuje a ako bonus nie som istý z ktorého servera mi prejde správa a už vôbec nie som istý kto je prihlásený lebo tam zostávajú kienti visieť aj niekoľko rokov hoc dané zariadenie z ktorého sa prihlásili už vôbec neexistuje.
Z môjho pohľadu funguje XMPP dobre, nechcem aby mi chodili prečítané správy ako nové čo spĺňa. Tak isto tu nemám mnoho nefunkčných účtov, ktoré zostali visieť a správa sa k nim nikdy nedoručí. Ešte sa mi tu páči možnosť nastaviť si stav nerušiť (čo u google hangouts nefunguje).
Posielanie súborov je mi celkom ukradnuté. Teoreticky mi funguje (aspoň sa mi nestalo, že by som nebol schopný od niekoho prijať súbor, ale ja mám verejnú ipv4 / ipv6 adresu bez NAT).
Tak Jingle byla jen ukázka. Těch oblastí, kde Jabber/XMPP zaostává, je hromada. Po 10 letech používání musím konstatovat, že kromě textové komunikace to vlastně nic neumí. Ani nyní si nemůžu být jistý, že někomu v pořádku pošlu soubor. U takového Telegramu tam můžu sypat soubory až do velikosti 1,5 GB bez ohledu na to, jestli je druhá strana zrovna online nebo ne, a nestalo se mi, že by soubor nešel doručit. To samé zprávy. Je jedno, jestli je kontakt online nebo ne, vždycky všechny zprávy ode mě najde na všech připojených klientech (pokud zrovna nejde o end-to-end šifrování). Když občas používám Jabber, je to jako historický exkurz.
Přitom myšlenka byla skvělá: otevřený protokol, decentralizovaná architektura. Bohužel na to tom asi taky pohořelo. Každý klient podporoval něco jiného, každý server něco jiného. Průnik tak často byla jen ta prostá textová komunikace. Na nic jiného se nedá pořádně spolehnout. Telegram je otevřený jenom na straně klientů, což to sjednocení výrazně zvyšuje, ale i tak jsou tam problémy s tím, že ne každý klient podporuje všechny funkce. Ty třetích stran většinou nestíhají implementovat ty nové.
Těch oblastí, kde Jabber/XMPP zaostává, je hromada. Po 10 letech používání musím konstatovat, že kromě textové komunikace to vlastně nic neumí. Ani nyní si nemůžu být jistý, že někomu v pořádku pošlu soubor.Tak především - to je přesně to co od takové aplikace očekávám. Textovou komunikaci, distribuovanou pokud možno na všechny klienty. Ovšem to je věc serveru, proto mám taky svůj vlastní, který takové věci podporuje. A o tom to také je - že nejsem nucen používat nějaký shit někde ve státech, co by monitoroval mou komunikaci.
"roster"; -- Allow users to have a roster. Recommended ;) "saslauth"; -- Authentication for clients and servers. Recommended if you want to log in. "tls"; -- Add support for secure TLS on c2s/s2s connections "dialback"; -- s2s dialback support "disco"; -- Service discovery "block_strangers"; -- Block strangers installed from hg repository "private"; -- Private XML storage (for room bookmarks, etc.) "vcard"; -- Allow users to set vCards "privacy"; -- Support privacy lists "blocking"; -- Blocking installed from hg repository "compression"; -- Stream compression (Debian: requires lua-zlib module to work) "version"; -- Replies to server version requests "uptime"; -- Report how long server has been running "time"; -- Let others know the time here on this server "ping"; -- Replies to XMPP pings with pongs "pep"; -- Enables users to publish their mood, activity, playing music and more "register"; -- Allow users to register on this server using a client and change passwords "posix"; -- POSIX functionality, sends server to background, enables syslog, etc. "groups"; -- Shared roster support "announce"; -- Send announcement to all online users "welcome"; -- Welcome users who register accounts "watchregistrations"; -- Alert admins of registrations "message_logging"; "smacks"; -- XEP-0198: Reliability and fast reconnects for XMPP "carbons"; -- XEP-0280: Message Carbons, allowing users to maintain a shared and synchronized view of all conversations across all their online clients and devices.
dodatečně se nedotahuje.To bych viděl jako problém.
Už som sa tešil, že konečne budem môcť na linuxe normálne používať google hangouts a ono je to zase webová blbosť. Škoda.
Tak, taky jsem to rozbalil (mimochodem nema to vlastni adresar, vsechno smeti se rozbali do aktualniho), naklikal WhatsApp a zobrazilo to jen nejakou website s QR kodem zrejme do nejake mobilni aplikace.
Nechapu smysl toho projektu, vzdyt je to jen browser.
Diky za radu,
XEP-0280: Message Carbons rika, ze jde o preposilani zprav na online zdroje.
Myslel jsem XEP-0313: Message Archive Management, ktery se mi bohuzel nepodarilo rozjet.
Vzhledem k tomu, ze spravuji ejabberd ja, tak jsem spatny spravce :)