Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Phoronix informuje, že v open-source ovladačích Nouveau se objevila počáteční podpora taktování, která údajně funguje na čipech NV84 a NV86. Kromě zvýšení či snížení taktu paměti, jádra a shaderů lze také nastavit napětí a přistupovat k nastaveným hodnotám přes rozhraní sysfs. Ovladač zatím nehlídá teplotu grafického čipu kvůli případnému přehřívání, takže je třeba dbát opatrnosti.
Tiskni
Sdílej:
To s Nouveau nesouvisí, on Phoronix není důvěryhodnej vůbec v ničem...
stejně radši použiju proprietární ovladačZrádce, obyčejný zrádce je to. Kacíř. Ke zdi a zastřelit.
Náhodou nouveau je až moc funkční, v některých případech se mi chová lépe než proprietární ovladač.To teda... první start X serveru - relativně ok. Druhý start - romazaný zmatek místo obrazu, reboot. S konfigurací, ve které mi funguje separate X screen, mi nouveau dělal klonování obrazu. S trochou laborování se mi povedlo dokopat ho k tomu, aby z dvou monitorů udělal jeden velkej (což furt nebylo to, co jsem chtěl) Suspend/resume - rozbila se ikonka kopete (wtf?) Suma sumárum ne, děkuji, zůstanu u blobu...
To teda... první start X serveru - relativně ok. Druhý start - romazaný zmatek místo obrazu, reboot.Na nouveau už jedu v práci tak rok (doma půl pár týdnů - od Fedory 14) a těch restartů X serveru bylo dost (nechtěných, díky úžasné stabilitě elektřiny tady v práci) a nikdy žádný problém.
S konfigurací, ve které mi funguje separate X screen, mi nouveau dělal klonování obrazu. S trochou laborování se mi povedlo dokopat ho k tomu, aby z dvou monitorů udělal jeden velkej (což furt nebylo to, co jsem chtěl)Používám "jeden velkej" z dvou monitorů - no problemo.
Suspend/resume - rozbila se ikonka kopete (wtf?) Suma sumárum ne, děkuji, zůstanu u blobu...Suspend/resume každý den i po x týdnů, žádný problém. Možná by sis ušetřil dost času a práce, kdyby sis podrobněji prostudoval třeba jen tu tebou citovanou větu, přesněji se zaměř na slovo mezi slovy "se chová".
Používám "jeden velkej" z dvou monitorů - no problemo.Jenomže plno lidí (tvůj předřečník a další) včetně mě, používáme nastavení 2 nezávislé plochy, na které se přesunuje jen kurzor myši. Chová se to jako 2 nezávislé X servery, aplikace nejdou přesunovat. Má to své výhody a použití.
Samozřejmě na hraní her to neníNo na hraní to nebylo právě z toho důvodu, že Powermizer zůstával na nejnižším rychlostním levelu, takže rychlost zpracování nic moc (Ale na OpenArenu sem tam sekanou už to vcelku bylo…viz můj blog a pokud se do teď zase něco nerozbilo). To se teď právě změní a v hraní aspoň her založených na ioquake3 enginu už nic nestojí. Compiz to samé (ale když se nedali kdejaké gumové okna a všelijaké kravinky, tak to také jakš takš fungovalo).