Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Příspěvek na blogu Wikimedie Česká republika informuje o autorských dílech, jež se 1. ledna 2015 stala volnými, neboli v angličtině - Public Domain (Public Domain Day). Jedná se o autorská díla, u kterých vypršela doba ochrany, tj. uplynulo více než 70 let od smrti posledního autora, tj. autor zemřel v roce 1944 nebo dříve.
Tiskni
Sdílej:
Nikdo nemluví o tom, že by svět měl na autorovo dílo nárok, autor si ho může svobodně nechat pro sebe. Bavíme se o tom, zda má autor nárok na ochranu díla, tedy na to, aby dílo pustil do světa a diktoval si, jak se svět má k tomu dílu chovat a jak má být takové chování prosazováno u jednotlivců.Jako sorry, ale to je IMHO pěkně střelený uvažování. Nebo dokonce možná taková intelektuální kamufláž, jak prosazovat právě ten nárok na cizí dílo, ale tvářit se přitom, že se nic takového neděje.
Jak, bez ostatních nevytvořil?
Takovýhle tvrzení je podle mě zase tak trochu manipulativní. Hádám, že poukazujete na to, že díla obvykle mají nějakou inspiraci, vycházejí z různých zkušeností, odkazů na jiná díla? Ale v 99,9 % ti lidi, z jejichž děl ta inspirace pocházela, nejsou ti týpci, kteří si je na webu budou nárokovat. Ale hlavně ta tvůrčí činost je zatracená dřina, stojící spoustu času, ne jen "ó, dali jste mi inspiraci, teď přes víkend něco napíšu, ach já stojím na ramenech titánů, neskonalé díky, bez vás by to niksy nešlo". Je úplně v pořádku, že autorská práva má autor, a ne společnost, ze které vzešel.
Počítám, že nikdo tady v těch komentářích neradil Tolkienovi, když psal Pána prstenů. Já si tedy výždycky myslel, že to byl blázen, kterej o těch svejch věcech psal a přemejšlel celej svůj život...
Takovýhle tvrzení je podle mě zase tak trochu manipulativní.Ani o kousek víc než tvrzení na druhé straně spektra.
Počítám, že nikdo tady v těch komentářích neradil TolkienoviTeď mám pocit, že jsi Tolikenovu fantazii značně přecenil.
Mimochodem,a z bude autor vypestovam v laborce, porozen z umely delohy a celozivotne zavren ve sterylnim prostredi bez jakekoli moznosti komunikace s okolim, uznam, ze to co stvoril je zcela jeho. Do te doby 99% sveho vytvoru krade od jinych.+1
... there is no intrinsic right to intellectual property. The kinds of supposed intellectual property rights that the government recognizes were created by specific acts of legislation for specific purposes. For example, the patent system was established to encourage inventors to disclose the details of their inventions. Its purpose was to help society rather than to help inventors. ... ...The copyright system was created expressly for the purpose of encouraging authorship.Copyright je jedna velka regulace (a ty vy prece tak nesnasite
Naopak jsem vzdycky psal, ze existence minimalniho statu ma imho smysl. Zajisteni vymahatelnosti prava povazuji za dulezite: veritel by mel byt schopen dostat penize z dluznika, okradeny ma pravo na nahradu skody, vrah ma jit do vezeni a clovek porusujici podminky sireni a uziti dila take.O, jak nemoralni! Vy branite schopnejsim jedincum aby zabijeli slabsi!
A to moralni dilemaJake moralni dilema? Ten, kdo krade chleb, jej krade, aby prezil. Toto chovani je naprosto prirozene. Ten, ktery byl okraden, opravnene zada nahradu skody a potrestani vinika, ktery si samozrejme trest zaslouzi. Moralni problem zde opravdu nevidim.
vetsina lidi zacala resit cca pred 100 lety zavadenim ruznych socialnich systemuTakze socialismus vlastne pomaha potencialnim zlodejum? Ano, spolecenske prerozdelovani je okradani schopnejsich, s tim absolutne souhlasim.
to jenom vase moralka zamrzla v 19. stoleti.Nevim, jaka byla moralka v 19. stoleti, ale pokud se snazite naznacit, ze nejsem solidarni, tak vas musim ubezpecit, ze jste na omylu. Solidaritu osobne povazuji za velkou ctnost a vicemene prospesnou vec. Jedine, co se snazim rikat, je to, ze solidarita musi byt z principu dobrovolna! Pokud se jedna o solidaritu vynucovanou, jako je nase povinne prerozdelovani, nejedna se o pravou solidaritu ale o okradani schopnejsich, kteri si nemohou o svych prostredcich rozhodnout svobodne.
Moralni problem zde opravdu nevidim.O tom tady presne mluvim. Vetsina lidi se asi s vasi historickou moralkou se neztotoznuje. Nevim, kdo ji do vas tak pevne indoktrinoval, ale pomalu zacinam verit tomu, ze existuje stroj casu, a ze jste byl nekdy v tom 19. stoleti vychovan.
to jenom vase moralka zamrzla v 19. stoleti.Kdepak v 19. stoleti. Takovou striktni interpretaci prava zesmesnuje uz v 16. stoleti Shakespeare v Kupci benatskem.
Muzes zkusit publikovat vlastni tvorbu anonymne, pokud to teda umoznuje povaha te tvorbyJenom aby na mě pak nepřišli ;).
To mi taky nepřijde fér už jen z toho důvodu, že to vytváří motivaci, aby autor zemřel.Nevidím rozdíl proti stávajícímu stavu. x + YY vytváří taky "motivaci, aby autor zemřel".
Nehledě na to, že člověk nemůže soudit potomky, jestli jsou dobří nebo špatní, jestli k dílu přispěli nebo ne.Pokud se podíleli, tak jsou spoluautoři, jinak mají holt "smůlu", protože nic nevytvořili.
Nevidím rozdíl proti stávajícímu stavu. x + YY vytváří taky "motivaci, aby autor zemřel".To jsme dva.