Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Z důvodu nedořešených chyb se vydání finální verze Fedory 18 odkládá na 15.1.2013. Rozhodnutí se uskutečnilo na Go/No-Go meetingu dne 3.1.2013. Více informací v oficiálním oznámení.
Tiskni
Sdílej:
tak zatim to jen zkousim, ale vypada velmi slibne, nakonec jsem to nahlasil jako bug...projevuje se jen u grub2Zní to jako problém ve fedořím qemu... Na RHELím qemu jsem podobný problém s grubem 2 nezaznamenal.
jen jsem si vzpomel, ze bych rad zkousil jeste snapshoty a zda je lze vytvaret i na iSCSI storage (to treba proxmox neumi).Umí.
Jeste by to chtelo dotahnout par veci dokonce, treba overovani proti LDAP/ADAD je plně podporované už od dob, kdy se to jmenovalo SolidICE a vyvíjel to Qumranet, stejně tak je podporovaná IPA, tuším, že RHDS, a snad i generický LDAP + Kerberos (to ale nevím jistě, a nemám teď po ruce stroj, kde bych si
engine-manage-domains
pustil).
Čistý LDAP podporovaný zatím není.
Co konkrétně se na GNOME nelíbí? Fedoru 18 Beta jsem totiž zkoušel včera taky a zkouším ji i teď, chtěl bych porovnat zkušenosti…
Překvapilo mě, že v live verzi Fedory 18 není Perl; Python tam samozřejmě je, ale Perl se musí doinstalovat z repozitáře. To už Perl považujou za natolik zastaralý, že se rozhodli jej nedistribuovat společně se systémem?
Samozřejmě souhlasím. Ale ukazuje to, že Perl je méně a méně používaný, když už na něm nezávisí žádné důležité věci v distribuci. Daleko před ním je Python. No, asi se nedá nic dělat…
No, asi se nedá nic dělat…infiltruj tým Lennartových nohsledů a přepiš do Perlu systemd
Gnome 3.6 pouzivam na Archu a co se tyce vzhledu, tak se radi mezi nadprumer. Pouzivam tmavou variantu vychoziho tematu.
Na laptopu bezi fedora 17(?) a mel jsem dost neprijemnych zazitku.
Grotesktni je chovani aktualizacniho nastroje. (...)To zní jako bugy. Jsou někde nahlášeny?
Instalacni a vyhledavaci proces balicku mi prijde prilis pomalyV F18 je experimentální nový yum nad libsolv, jmenuje se to
dnf
a touhle pomalostí netrpí.
Flash se neinstaloval standartni cestou.Nainstaluj balíček s adobím repozitářem odtud,
yum install flash-plugin
, a je to. Včetně updatů. Nenapadá mě moc hezčích způsobů instalace softu nezařaditelného do distribuce.
Podpora hudebnich a video formatu je mizerna
gstreamer-plugins-*
a gstreamer-ffmpeg
z rpmfusion máš nainstalovaný?
Zajiste myslenka mit podobny, komunitou rizeny system, jako AUR protla mysly vyvojaru z RedHatu, ale není to možné, protože RedHat=Fedora ...Takže tvrdíš, že rpmfusion neexistuje?
nevidím důvod proč jimi nahrazovat RPMFusionRPMFusion má stejné požadavky na kvalitu jako Fedora, do "komunitního" repa si může narvat kdo chce jakou sračku chce ... proto je tak v oblibě OBS apod. i pro věci, které by nebyl problém do Fedory dostat
Jednu dobu vzdy nabootovala do pouzitelneho stavu az na druhy pokus.To je nejspise znamy bug v kombinaci kernelu, video driveru, grub[2] a nektereho HW, kdy system nahodne nenabootuje. Fedora do nej vlitla jako prvni, ale je to problem vsech distribuci pouzivajici stejne komponenty a doted to neni uspokojive vyreseno.
Obcas behem aktualizace vyskoci upozorneni o neduveryhodnem "baliku" a jestli tedy chci pokracovat v aktualizaci. Bohuzel se upozorneni ani okrajove nezmini, ktery balik je neduveryhodny.To se mi snad nikdy nestalo. Nepouzivate nejake pochybne repositare? Ja graficky mod nepouzivam, ale hlasit by to balik melo - please, nareportujte bug.
Flash se neinstaloval standartni cestou. Podpora hudebnich a video formatu je mizernaStaci pridat RPMFusion. Fedora do oficialnich repositaru striktne nedava nesvobodny SW. Distribuce, ktera to dela, zejmena u multimedii, se ve sve podstate sama vydava na milost patentovym trollum.
Staci pridat RPMFusion. Fedora do oficialnich repositaru striktne nedava nesvobodny SW. Distribuce, ktera to dela, zejmena u multimedii, se ve sve podstate sama vydava na milost patentovym trollum.Nachazim se v casti sveta, kde softwareove patenty neplati, a nepritomnost podpory znamych formatu po instalaci je opravdu nepohodly. Pokud Fedora cili pouze na uzivatele v USA, tak bych asi mel casem zmenit ditribuci. Alespon jsem se ted z diskuse dozvedel, jak tuto skutecnost vyresit. Dik
Pokud Fedora cili pouze na uzivatele v USA, tak bych asi mel casem zmenit ditribuci.Fedora cílí mimo jiné i na severní ameriku a je relativně přísná na legálnost obsažených balíků. Na evropu cílí RPMFusion, takže skutečně doporučuju změnit distribuci z Fedory alespoň na Fedoru+RPMFusion.
Fedora cílí i na uživatele z Evropy, ale z pohledu patentového ohrožení to lokalita uživatele IMO nehraje roli. Red Hat je veřejně obchodovatelná společnost registrovaná v USA a ty jsou, jak je známo, zodpovědné za své činy podle amerického práva bez ohledu na to, jestli jsou prováděny v USA nebo kdekoliv jinde ve světě. Vztahuje se to dokonce i na zaměstnance. Člověk nemusí být občanem USA, nemusí spáchat přečin na území USA, stačí jej spáchat v rámci zaměstnaneckého poměru pro americkou společnost a USA jej můžou žalovat a požádat o jeho vydání. Může se nám to nelíbit, ale tak to je.
Ano, přidání multimediální podpory do Fedory je možná trochu nepohodlné, ale nemyslím si, že je to něco obtížného. Stačí přidat jeden repozitář a nainstalovat tři balíky. Případně si stáhnout třeba utilitu EasyLife, kde stačí zatrhnout, co chci nainstalovat (kodeky, flash, Sun Java,...) a ono už to přidá potřebné repozitáře a nainstaluje. A existuje i derivát Fedory Fusion Linux, což je Fedora s plnou multimediální podporou.
Mimochodem nebude to trvat dlouho a první základní patenty týkající se multimédií začnou expirovat. Např. patent na MP3 vyprší v roce 2015. Pak by se mohla začít podpora multimédií ve FLOSS zlepšovat obecně.
např. patent na MP3 vyprší v roce 2015.Plne v 2017, i kdyz pro nas vse podstatne v 2015.
To by me zajimalo, kde soudruzi z RH udelali chybu!