V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Projekt a výukové materiály budou prezentované 3. listopadu na DevConf CZ MINI. Nově vydaná verze rozšiřuje experimentálně podporu i o 64-bit RISC-V ISA a úspěšně prochází RV32IM a RV64IM oficiálními testy, které jsou nyní přidané k již existujícím unit a integračním testům do GitHub automatizace. Stránky projektu najdete na GitHubu. Materiály k výuce architektur počítačů na ČVUT najdete na comparch.edu.cvut.cz včetně online verze (zatím starší 0.9.3) simulátoru spustitelné v prohlížeči.
K dispozici je zde i odkaz na článek a prezentaci z Embedded World Conference 2022. Rozhovor o účasti autorů na výstavě a konferenci Embedded World 2022 byl publikovaný na stránkách studijního programu Otevřená Informatika na ČVUT FEL.
Novou verzi simulátoru a jeho využití ve výuce bude prezentovat Jakub Dupák na DevConf CZ MINI ve čtvrtek 3. listopadu od 17:30 v posluchárně D1 brněnské Masarykovy univerzity. Přednášky by měly být dostupné online i zpětně na streamu.
Tiskni
Sdílej:
Díky za odkaz. Jako koprocesor nebo malý procesor se může taková implementace hodit.
V rámci předmětu Pokročilé architektury počítačů (nahrávky na YouTube) si každý ze zapsaných studentů vlastní MIPS nebo RISC-V procesor navrhuje. Většinou je to především pro pochopení a bez ambicí na další pokračování. Takže různých variant procesorů ve Verilogu máme velké množství.
Někteří studenti ale najdou zalíbení jít trochu dále. RVAPO ve VHDL je jeden takový pokus, kdy student převzal styl, ve kterém jsem začal před lety pro výuku ve VHDL navrhovat MIPS. Byl jsem inspirovaný využitím struktur ve VHDL z TUMBL z Delft University of Technology. Výsledkem je návrh, který odpovídá jmény signálů simulátoru, funkční bloky jsou propojené minimem signálů, takže přechod mezi buildem pro single cycle a pipelined verzí vyžaduje v interstage vždy jen jeden registr na jeden tlustý signál.
Výsledek se prvnímu studentovi podařilo rozchodit na Altera/Intel Cyclone FPGA a nyní další zkouší port na Xilinx, kde se lze do paměti RVAPO dívat z ARMu, kde běží Linux. Viz námi navržené výukové kity nad moduly MicroZed.
Rád si s lidmi na zítřejším DevConf nebo někdy příště o různých našich hrátkách popovídám. Přehled mnou budované znalostní báze pro studenty a zájemce na Open Technologies Research Education and Exchange Services.