Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Společnost System76 představila řadu výkonných notebooků Serval WS s Ubuntu. Notebooky si lze poskládat. Nejdražší vyjdou na 5 tisíc dolarů.
Tiskni
Sdílej:
Dle ruznych statistik pocet uzivatelu ubuntu klesa ve prospech jinych distribuci.Jakých jiných? {citation needed}
Zase beznadějné zoufalství, stejně jako další tihle zajícové v pytli. (Poslední dobou se objevilo už asi pět projektů s rádoby svobodnými notebooky, které si lze předobjednat.)
Procesor je zastaralý. Takový procesor bych si klidně pořídil do low-end notebooku za 10 až 15 litrů, ale do nějakého stroje, který si hraje na kdovíjak výkonný, mi to zkrátka nesedí. Zejména má-li objednávka dorazit až kdovíkdy za pár měsíců. Display je jenom FullHD. To je takový zlatý standard z roku 2010, ale dnes nemáme rok 2010, že ano. Opravdu by si za ty prachy někdo koupil notebook, který nemá 4K? No nevím. Navíc to na fotkách vypadá už na první pohled humpolácké a těžké.
Takhle se prostě svobodný software nerozšíří. Když se člověk podívá do katalogu notebooků z roku 2007, najde tam každý ve dvou variantách, s binárním balastem a bez něj. (Ve druhém případě levnější, samozřejmě.) Tehdy měl člověk opravdu na výběr. Někdy mezi tehdejší dobou a dneškem se ale něco posralo. Vždyť se přece nemusí prodávat notebooky s něčím konkrétním předinstalovaným a už vůbec se nemusí vyrábět nějaké speciálně určené pro svobodný software. Stačilo by jen, aby každý notebook byl k dispozici taky ve verzi bez operačního systému. Člověk by si prostě vybral model podle gusta, velký nebo malý, tlustý nebo tenký, na něj by si nainstaloval nebo nechal nainstalovat, co se mu zamane, a nemusel by platit sprostou daň jistému globálnímu praseti.
Jenže místo toho svět spěje do takovýchto zoufalých slepých uliček. Tohle mi připadá jako úsilí vyhozené oknem.
Co to znamená „jeden z nejvýkonnějších“? V jakém smyslu? Za jakých podmínek? Pro jaké účely? Není náhodou tohle novější a „výkonnější“?
Haswell je za zenitem. Chyba v TSX (objevená skoro před rokem) ho poslala předčasně na vedlejší kolej. Jak už jsem psal, v low-end notebooku by mi Haswell nijak nevadil, ale hraje-li si nějaké zařízení na hustý high-end kousek a má-li se dodávat teprve až za několik měsíců, Haswell je zoufale passé. Jinými slovy (a polopatě), pointa byla zhruba v tom, že takový stroj bych si dnes neobjednal, ani kdyby stál polovinu.
Jestli jsou výkonnější „některé Xeony“, pak je to jistě například Xeon D-1540. To je prosím pěkně Broadwell a TSX už má v pořádku, tedy nejde už o paskvil vyráběný a prodávaný s chybou. Mobilní Broadwelly existují taky už notnou dobu, mnohem déle než ten Xeon, sice (záměrně) bez TSX, ale s lepší energetickou účinností než Haswell.
(Než někdo zase začne rozvíjet teorie o nepotřebnosti TSX pro BFU, pro úplnost dodám, že TSX při práci i v některých svých hobby projektech používám a tím pádem ho chci/potřebuju.)
Jinými slovy (a polopatě), pointa byla zhruba v tom, že takový stroj bych si dnes neobjednal, ani kdyby stál polovinu.No tak si ho nevobjednávej! Von ti ho snad někdo násilím cpe?
Opravdu by si za ty prachy někdo koupil notebook, který nemá 4K?Jo, třeba já. Protože 4K je mi zcela k hovnu, a ještě drahně let bude. Už takhle na FullHD při čtení v prohlížeči zírám na nudli uprostřed z poloviny nevyužitého displeje. WTF s procesorem už komentoval kolega.
Prohlížeč umožňuje nastavit rozlišení, víme? Firefox i Chromium mají samozřejmě podporu pro displaye s vysokým rozlišením (300 ppi a víc). Takže když někdo zírá na nevyužitý display, je to jen a jen jeho problém a jeho volba. Přijde mi ovšem dost divné si stěžovat, že jsem si něco špatně nastavil.
Zdá se, že opět někteří nedokázali pochopit jednoduchou pointu, což je poslední dobou na ABCLinuxu stále častější jev. (Těžko říct, čím to je.) Takže ještě jednou a polopatě: Je úplně jedno, jestli 4K zrovna dnes (tento měsíc, tento rok) k něčemu bude. Pokud si notebook hraje na high-end, 4K by zkrátka měl mít. Kdyby nabízený notebook byl například koncipovaný jako levně dostupné low-end zařízení pro školáky, FullHD by bylo přijatelným kompromisem. V téhle cenové kategorii ovšem působí jako pěst na oko. Se 17" displayem už FullHD dokonce i je pěst na oko, co se rozlišení týká.
Je úplně jedno, jestli 4K zrovna dnes (tento měsíc, tento rok) k něčemu bude.Aha. Takže cílem je honit si pinďoura nad tím, že máš 4K, které je sice úplně k hovnu, nemáš ho jak využít a ve skutečnosti je vzhledem k nepřipravenosti OS spíš za trest, ale to přece nevadí. Hele, kup si ty hodinky vod Applu za 1/4 mega, to ti vyroste pindík aspoň vo 3 cm.