plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Společnost System76 představila řadu výkonných notebooků Serval WS s Ubuntu. Notebooky si lze poskládat. Nejdražší vyjdou na 5 tisíc dolarů.
Tiskni
Sdílej:
Dle ruznych statistik pocet uzivatelu ubuntu klesa ve prospech jinych distribuci.Jakých jiných? {citation needed}
Zase beznadějné zoufalství, stejně jako další tihle zajícové v pytli. (Poslední dobou se objevilo už asi pět projektů s rádoby svobodnými notebooky, které si lze předobjednat.)
Procesor je zastaralý. Takový procesor bych si klidně pořídil do low-end notebooku za 10 až 15 litrů, ale do nějakého stroje, který si hraje na kdovíjak výkonný, mi to zkrátka nesedí. Zejména má-li objednávka dorazit až kdovíkdy za pár měsíců. Display je jenom FullHD. To je takový zlatý standard z roku 2010, ale dnes nemáme rok 2010, že ano. Opravdu by si za ty prachy někdo koupil notebook, který nemá 4K? No nevím. Navíc to na fotkách vypadá už na první pohled humpolácké a těžké.
Takhle se prostě svobodný software nerozšíří. Když se člověk podívá do katalogu notebooků z roku 2007, najde tam každý ve dvou variantách, s binárním balastem a bez něj. (Ve druhém případě levnější, samozřejmě.) Tehdy měl člověk opravdu na výběr. Někdy mezi tehdejší dobou a dneškem se ale něco posralo. Vždyť se přece nemusí prodávat notebooky s něčím konkrétním předinstalovaným a už vůbec se nemusí vyrábět nějaké speciálně určené pro svobodný software. Stačilo by jen, aby každý notebook byl k dispozici taky ve verzi bez operačního systému. Člověk by si prostě vybral model podle gusta, velký nebo malý, tlustý nebo tenký, na něj by si nainstaloval nebo nechal nainstalovat, co se mu zamane, a nemusel by platit sprostou daň jistému globálnímu praseti.
Jenže místo toho svět spěje do takovýchto zoufalých slepých uliček. Tohle mi připadá jako úsilí vyhozené oknem.
Co to znamená „jeden z nejvýkonnějších“? V jakém smyslu? Za jakých podmínek? Pro jaké účely? Není náhodou tohle novější a „výkonnější“?
Haswell je za zenitem. Chyba v TSX (objevená skoro před rokem) ho poslala předčasně na vedlejší kolej. Jak už jsem psal, v low-end notebooku by mi Haswell nijak nevadil, ale hraje-li si nějaké zařízení na hustý high-end kousek a má-li se dodávat teprve až za několik měsíců, Haswell je zoufale passé. Jinými slovy (a polopatě), pointa byla zhruba v tom, že takový stroj bych si dnes neobjednal, ani kdyby stál polovinu.
Jestli jsou výkonnější „některé Xeony“, pak je to jistě například Xeon D-1540. To je prosím pěkně Broadwell a TSX už má v pořádku, tedy nejde už o paskvil vyráběný a prodávaný s chybou. Mobilní Broadwelly existují taky už notnou dobu, mnohem déle než ten Xeon, sice (záměrně) bez TSX, ale s lepší energetickou účinností než Haswell.
(Než někdo zase začne rozvíjet teorie o nepotřebnosti TSX pro BFU, pro úplnost dodám, že TSX při práci i v některých svých hobby projektech používám a tím pádem ho chci/potřebuju.)
Jinými slovy (a polopatě), pointa byla zhruba v tom, že takový stroj bych si dnes neobjednal, ani kdyby stál polovinu.No tak si ho nevobjednávej! Von ti ho snad někdo násilím cpe?
Opravdu by si za ty prachy někdo koupil notebook, který nemá 4K?Jo, třeba já. Protože 4K je mi zcela k hovnu, a ještě drahně let bude. Už takhle na FullHD při čtení v prohlížeči zírám na nudli uprostřed z poloviny nevyužitého displeje. WTF s procesorem už komentoval kolega.
Prohlížeč umožňuje nastavit rozlišení, víme? Firefox i Chromium mají samozřejmě podporu pro displaye s vysokým rozlišením (300 ppi a víc). Takže když někdo zírá na nevyužitý display, je to jen a jen jeho problém a jeho volba. Přijde mi ovšem dost divné si stěžovat, že jsem si něco špatně nastavil.
Zdá se, že opět někteří nedokázali pochopit jednoduchou pointu, což je poslední dobou na ABCLinuxu stále častější jev. (Těžko říct, čím to je.) Takže ještě jednou a polopatě: Je úplně jedno, jestli 4K zrovna dnes (tento měsíc, tento rok) k něčemu bude. Pokud si notebook hraje na high-end, 4K by zkrátka měl mít. Kdyby nabízený notebook byl například koncipovaný jako levně dostupné low-end zařízení pro školáky, FullHD by bylo přijatelným kompromisem. V téhle cenové kategorii ovšem působí jako pěst na oko. Se 17" displayem už FullHD dokonce i je pěst na oko, co se rozlišení týká.
Je úplně jedno, jestli 4K zrovna dnes (tento měsíc, tento rok) k něčemu bude.Aha. Takže cílem je honit si pinďoura nad tím, že máš 4K, které je sice úplně k hovnu, nemáš ho jak využít a ve skutečnosti je vzhledem k nepřipravenosti OS spíš za trest, ale to přece nevadí. Hele, kup si ty hodinky vod Applu za 1/4 mega, to ti vyroste pindík aspoň vo 3 cm.