Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Aaron Seigo píše na svém blogu o výkonnostních vylepšeních v KDE Plasmě. Ta je ve své současné podobě velmi náročná na množství prováděných diskových operací, z nichž ne všechny jsou dostatečně cachované. V souvislosti s portováním Plasmy na mobilní zařízení došlo k mnoha optimalizacím, díky nimž jsou některé operace o jeden až dva řády rychlejší a také paměťově méně náročné. Ne všechny změny je však možné backportovat do chystaného KDE SC 4.7.
Tiskni
Sdílej:
plasmarc
a plasma-appletsrc
(alebo podobné, neviem ako sa im v súčastnosti nadáva).
modprobe sense_of_humour_compatibility_mode
.
Jinak nejsem Jílek (budiž mu země těžká), abych za každou větu psal jak debil smajlíka. Kdo pochopí, pochopí, kdo nepochopí...
Zkus si rozebrat v kontextu první věty druhou větu (souvětí) z následujícího:
Asi jo, ale jen u používání KDE. Ty to máš o to horší, protože ti laguje pořád.
Dám si smajlíka do patičky, budeš spokojen? Protože aspoň polovina mých komentářů se dá chápat více způsoby (což je záměr).
Kontext je pořád stejný, o lagování mozku. Zkus si to nevytrhnout z kontextu a citovat to s tvou větou. Hned to zní jinak, co?
Ne, nezní. Muselo by tam být jedno "to" navíc, tvá verze je přinejmenším nejednoznačná.
Muselo by tam být jedno "to" navíc, tvá verze je přinejmenším nejednoznačná.Asi to je taky záměr...
kazdopadne pokud ti KDE3 vyhovuje, tak nevim co resisNa zprávičky typu vyšlo KDE SC 4.x.y.z už dlouho vůbec nekoukám. Ale tato o tom, že někomu konečně došlo, že Plasma je pomalý moloch, mne zaujala. Netuším, jak dlouho bude ještě KDE3 udržitelné, věčně to určitě nebude, přičemž mám problém, že KDE4 se mi ani trochu nelíbí, jak svou "rychlostí", tak vzhledem (když jsem ho zkoušel, nenašel jsem žádné téma, které bych dokázal překousnout, ale netvrdím, že neexistuje), a žádný jiný DE mne nepřesvědčil svou přívětivostí, přehledností a provázaností. Takže mne jednou nějaký následník KDE3 čeká a mně z té představy naskakují pupínky…
predpokladam, ze to byl pokus o tendencni vtipNo, bylo to vyjádření toho, jak to cítím. Zatím jsem se s rychlým KDE4 nesetkal - ani když jeho provozovatel tvrdil opak.
Sice moc nechapu co maji lidi s tou dostatecnou pameti, protoze 2GB ma dnes snad kazdy.Hm, kdyby se mi pokaždé, co tohle někdo řekne, doplnila RAM jednoho z kompů, co nemá 2 GB paměti, tak už bych i já měl dávno všude 2 GB RAM, i na desetileté vykopávce kanashimi, kde jí je stále jen 256 MB, ale ok, tam jsem nikdy neměl KDE…
plasma 31MB (meh...) krunner 23MB (proč?) kmix 11MB (proč?!?) kded4 12MB kdeinit 13MB printer-applet 17MB (wtf?!? ... kill -9) kglobalaccel 5MB (démon na klávesový zkratky zabírá 5MB? no dobrý...)A to je residual, buhvíkolik je odswapováno, vzhledem k tomu, že mam 245MB na swapu... :/ Pro srovnání ostatní:
Chromium 1,1GB X 90MB Compiz 28MB Emerald 11MB (taky dost!) nm-applet 8MB fusion-icon 9MB (python) Apache 13MB (aktivní, když ho nepoužívám, stáhne se na nějakých 6MB).
KTeaTime žere čtyři mega paměti, ačkoliv je to v principu naprosto primitivní program, jenže jaksi chápu, že udržovatelné klikátko integrované v systému prostě něco zabere.No, tu integraci do systému by měly obsatarávat knihovny, který budou v linuxu jistě shared. Takže to pro KTeaTime není omluva
$> which printer-applet | xargs pacman -Qo
/usr/bin/printer-applet vlastní kdeutils-printer-applet 4.6.5-2