Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Keďže pri rolling-updates môže po
aktualizácii nastať problém, kde skúsený používateľ si poradí a neskúsený nie,
Linux Mint Debian prichádza
s vylepšením. Zriadili nové vlastné repozitáre a prerobili aplikáciu Update
Manager. Repozitár „Latest“ raz do mesiaca zmrazí Debian Testing a poskytne
ucelený aktualizačný balíček (ten bude mať vlastné poradové číslo). Za ten
mesiac buď prípadné chyby odstráni tím Debianu, alebo bude mať tím Mintu
čas zverejniť informáciu či workaround. Tieto informácie budú potom zobrazené priamo v
programe Update Manager.
Repozitár „Incoming“ pre odvážnych používateľov bude
podradený Debianu-Testing a nadradený nad „Latest“. Naďalej bude možné
používať priamo repozitár Debianu.
Tiskni
Sdílej:
eďže pri rolling-updates môže po aktualizácii nastať problémOtázka do pléna - kdy jste naposledy na takový problém narazili?
Vanilla verze aplikací kde to jen jde (naprosté minimum patchů => minimální riziko zanesení nových chyb).To je nesmysl, ty patche jsou přímo ve vanilla aplikacích :), každá verze se liší od té předchozí. Patch jako patch, akorát u distribucí se často pomocí patchů hlídá kvalita a zabezpečení. Takže osobně bych řekl, že je to spíš naopak, než píšeš.
Jednoduchý a přehledný konfiguráky.Jedny z nejlepších bývaly na gentoo, včetně konfigurace, jak se má co zkompilovat. Takže jo, to bych ještě dokázal pochopit. Ale redhatí a debianí distribuce mívají konfiguráky taky dobré.
ale čistota a aktuálnost Archu má taky něco do sebe...Já tam žádnou čistotu nevidím :).
Co mne tak namátkou z hlavy napadá jako potenciální zdroje problémů, které je/bylo potřeba dořešit ručně:
Více méně upstream. Řešení: UUID nebo LABEL.přechod na libata drivery u IDE zařízení
Opět spíš upstream. I když (vzhledem k dopadu) to asi šlo vyřešit elegantněji.přechod X.org na HAL a zase pryč
Čistě upstream. Arch není z distribucí, které by všechno dělaly za administrátora. Jenom mu dávají do ruky dobré nástroje. Použití je na něm.v podstatě jakýkoli upgrade na dostatečně nové jádro, používají-li se closed source NVidia/ATi drivery
Opět upstream. Všechny 3 přístupy (konzervativní release cycle (Debian Stable, RHEL,...), rychlý release cycle (Fedora, Ubuntu,...) a rolling release) mají své výhody a nevýhody. A každý z nich je vhodný pro jiného uživatele. I když upřímně řečeno, "zlatá střední cesta" (půlroční rychlokvašky) mi v tomhle případě moc zlatá nepřijde. Mám pocit, že spojuje nevýhody z obou konců spektra, aniž by přinášela nějaké výhody. Na server nebo pracovní stanici bych rozhodně volil velmi konzervativní přístup: Debian Stable, RHEL/CentOS, SLED/SLES. Totéž v případě počítače pro BFU, kterému budu zajišťovat občasnou administraci a support. Pro desktop pokročilého uživatele s touhou po novinkách, dostatkem času a chutí "vrtat se ve střevech" bych sáhl po rolling release: Arch, Debian Testing. Pro experimentátora ("early adopter") potom Arch Testing nebo Debian Unstable.upgrade KDE 3.5 na 4.x některé upgrady KDE 4.x na 4.(x+1)
Více méně upstream.Ano, tyto změny přicházejí z upstreamu. Ale jak to souvisí s diskutovaným tématem? Tj. že takováto změna může k uživateli s rolling updates dorazit kdykoliv, narozdíl od distribuce s definovanými releasy, kde jsou takto radikální změny v rámci jedné verze nepřípustné.
Navic pokud neco opravdu programuji, potrebuji stabilni prostredi a ne resit regrese vznikle zmenou verzi knihoven a nastroju.Kdysi, když jsem začal vyvíjet, tak jsem si kvůli tomu místo Debianu dával Gentoo :). Když něco opravdu programuješ, často musíš myslet dopředu a potřebuješ bleeding edge. Někdy zas potřebuješ konzervativnější verze. Jindy dokonce naprosto konkrétní verze. Gentoo bylo jediný distro, který tohle zvládalo (většina software a knihoven v několika verzích dozpátku, stačilo si vybrat). Původní plán byl používat ho jen v chrootu, nakonec jsem ho měl několik let na desktopu a část z toho na domácím serveru.
Pro desktop pokročilého uživatele s touhou po novinkách, dostatkem času a chutí "vrtat se ve střevech" bych sáhl po rolling release: Arch, Debian Testing.A Debian Sid je na tom chvílemi ještě hůře :). Zvlášť, když se mi do něj povede poslat nějakou hodně velkou pitomost ;). Ale je pravda, že to před lety bývalo horší (nejhorší byla asi migrace z libc5). (A sám mám na desktopu Ubuntu, na vzdálené balíkovací stanici Debian squeeze+backports, a v pbuilderech všechno možné :)).