Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Vyšla Pandaboard, vývojová matičná doska s čipsetom OMAP4430. Z toho vyplýva, že obsahuje 1GHz Dual-Core ARM Cortex-A9 MPCore procesor a POWERVR™ SGX540 grafický čip, ďalej obsahuje 1GB ram, bluetooth, wifi a mnoho iného.. Tu sa dá objednať.
Tiskni
Sdílej:
What will Graphics/GFX support be like? Will drivers be released?OMAP4430 used in PandaBoard has a Imagination technologies SGX540 graphics accelerator.
Driver Binaries for OpenGLES 1.x, OpenGLES 2.x & OpenVG 1.x are available: * Android Binaries: There are Android Graphics driver binaries already available. * Ubuntu Binaries : Available at hereStatus of Open-source drivers: * The kernel (GPL) part of the SGX540 driver is available in source code. * There are no plans to release fully opensource drivers for SGX540.
a rozchodí na tom zo všetkým napríklad XBMC/ubuntu/hocičo iné desktopovéTo zas tak jednoduché IMHO nebude. Teda aspoň si myslím, že XBCM stylem plug&play (pokud není na takové ARMové věcičky už někde přímo předpřipravené) určitě ne. Ubuntu na tom valí jakž takž, ale též to není žádná sláva. Pro takové embeded mrchy jsou lepší všelijaké embedded distra jako Ångström, Mer, RISC OS,…
Napríklad aké je max rozlíšenie?IMHO to min. 1920x1080 dá. Nebo to aspoň píšou.
oplatí sa to používať ako multimedialna krabička?To určitě. OMAP není nadarmo zkratkou pro Open Multimedia Application Platform.
ako to bootuje ?Načte jádro a spustí.
podrobný postup inštalácie?Jak jsem řekl. To by bylo IMHO spíš na knížku než na článek.
ubuntuJinak co se Ubuntu týče, tak je to jen o stáhnutí připraveného obrazu, nahrání na SD kartu, zasunutí a spuštění. Nic víc.
Skoda ze hosi z always innovating nepockali s tou jejich novou platformou.