Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Vývoj souborového systému ReiserFS pokračuje. Edward Shishkin představil formát Reiser5, tj. nástupce Reiser4.
Tiskni
Sdílej:
fsck --rebuild-tree
, fsck začal vesele přepisovat a pak se teprv ukázalo, že nový strom zabere víc místa než původní a celý FS šel do kytiček.
To be able to mount your LV make sure that all its bricks (data and meta-data) are registered in the system. If not all bricks of the volume are registered, then attempts to mount such volume will fail with a respective kernel message. For this reasons we strongly recommend for user to keep a track of his LV - store its configuration somewhere, but not in this volume!Takže ručně je potřeba přidat všechny bricky aby se to mountlo a doporučujou mít konfiguraci uloženou jinde. WTF? To se to neumí poskládat samo z interních metadat? Tak jak to umí všechny ostatní storage systémy? Navíc to vypadá, že minimálně metadata brick formátuje na úplně obyčejný reiserfs4 (datové vlastně taky) a potom pomocí volume.reiser4 ty jednotlivé nezávislé fs spojí dohromady pomocí shodného UUID. Takže FS nad FS? Nevím, ten návrh je celý takový divný. Multidevice fs, který potřebuje partišny, a který se sám ani neumí sestavit a neřeší redundanci. Možná to bude super brutálně rychlé a redundance se bude řešit jinak, tj bricky budou mdadm mirrory nebo tak, ale v konkurenci ostatních fs to asi neobstojí.
Takhle nějak to bylo i s reiser4: tunelové vidění, soustředění na vybrané killer features a ignorování všeho ostatního včetně zásadních chyb jako třeba deadlock vyvolatelný obyčejným uživatelem. K tomu se přidala i neochota zabývat se známými chybami v reiser3 s tím, že "v reiser4 už to bude v pořádku". Dokud nebudou nějaké hmatatelné doklady toho, že se přístup lidí za reiserfs zásadně změnil, nic bych si od toho nesliboval.
Takže tu zprávičku bych bral spíš jako zajímavost než jako něco, k čemu by se měly upínat naděje lidstva. Reakce nejmenovaného kolegy, který se filesystémům věnuje, na IRC byla: "It's going to be January 1, not April 1."
Je to celé divné, jakoby to bol proof of concept "Eduard Shishkin (patented stuff)". On sa venuje jednej veci tak to možno nejakú budúcnosť máJá nevím, co si o tom myslet. Je něco zcela jiného přinést nový koncept (třeba spojení B-TREE + COW) a za víkend z toho udělat BTRFS, které přineslo naprosto nové prvky do té doby nevídané (nezávislé snapshoty / subvolume v libovolném množství, velmi flexibilní přidávání a odebírání device apod.). Ale ReiserFS pokaždé přijde s geniálním prvkem (dancing trees, logs, O(1)) a výsledkem je úplně obyčejný FS, který nic navíc neumí. Ano, pokaždé je to v nějakém poměrně úzce specifickém pásmu výkonnější než všechno ostatní (takže se to hodí do marketingu), ale jinak je to prachobyčejný FS, který nemá nic navíc a fakticky nic užitečného z těch geniálních myšlenek není schopen vytěžit. Třeba je to fakt celé o tom, aby si toho jeho geniálního alokátoru někdo všiml a koupil od něj patent za pár zlaťáků. I když i to by se dalo udělat jinak.
Já jsem to četl (netvrdím, že po silvestrovské noci moc důkladně)Mno kašľať na to a čo Silvester aký bol?
Vlákno bylo přesunuto do samostatné diskuse.