Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Byla vydána první oficiální verze display systému Wayland. Došlo k rozdělení do balíčku Wayland, což je vlastní protokol a IPC mechanizmus, a balíčku Weston, což je referenční implementace kompozitoru.
Tiskni
Sdílej:
Is Wayland network transparent / does it support remote rendering? No, that is outside the scope of Wayland. [...] This doesn't mean that remote rendering won't be possible with Wayland, it just means that you will have to put a remote rendering server on top of Wayland. [...]
Ono tam píšou, že to záměrně neřeší.Což považuju za problém. Zvlášť, když tam píšou, že to nepodporujou, protože je to moc moc složité :D.
A celkem to dává smysl, je to mnohem jednodušší systém než X Window.To díky zahození možnosti pouštět okénkové aplikace pos síti? To ať mi nikdo netvrdí.
Prý se ta síťová věc má spustit vrámci Waylandu:Ano, prý se to má řešit jinak, ale autoři nad tím moc nepřemýšleli protože je to složité, a tak vůbec nevědí, jak to bude fungovat, a jestli to bude solidní náhradou současného způsobu. Je mi líto, ale tohle jsou věci, které ve mně vyvolávají značné pochybnosti.
Remote rendering by mel bezet nad Waylandem a osobne bych se spokojil i s jednoduchym protokolem jako je SPICE, RDP ci VNC.Mně nezajímají náhražky, ale úplný ekvivalent pouštění vzdálených aplikací tak jako v Xorg, za použití SSH, které je v tuto chvíli de facto standardem pro vzdálené spouštění aplikací.
Mně nezajímají náhražky, ale úplný ekvivalent pouštění vzdálených aplikací tak jako v XorgTo je otazkou poptavky a souvisejici ochoty do toho investovat zdroje. Wayland sleduji vice nez rok a zatim nikoho nenapadlo to nasadit bez castecneho vyreseni tohoto problemu a zajisteni zpetne kompatibility pro starsi programy, ale trend je viditelny - programatoru ochotnych se rypat v X-kach je cim dale mene.
..., ale trend je viditelny - programatoru ochotnych se rypat v X-kach je cim dale mene.Dovolil bych si toto tvrzení krapet poopravit: Programátorů schopných se rýpat v X-kách je čím dál méně.
Wayland sleduji vice nez rok a zatim nikoho nenapadlo to nasadit bez castecneho vyreseni tohoto problemu a zajisteni zpetne kompatibility pro starsi programy, ale trend je viditelny - programatoru ochotnych se rypat v X-kach je cim dale mene.Jak říkám, pokud se ukáže wayland jako dobrý včetně té sítě, a pokud nový model síťové transparence bude lepší než ten předchozí, což u X11 není zdaleka vyloučené, proč ne. Ale když píšou, že to neřeší, a že je to nezajímá, tak to vyvolává přinejmenším trochu nervozity.
Tak predevsim, Wayland je kompozitor, ten by se sitovou transparentnosti zaobirat nemel.Ano i ne. Je potřeba s tím počítat v návrhu, je potřeba pro to nechat prostor. Nemusí to řešit přímo sám, ale musí vědět, jak specifikovat, kde okno zobrazit.
Tak predevsim, Wayland je kompozitor, ten by se sitovou transparentnosti zaobirat nemel.Ono s tímhle přístupem to vypadá tak, že už si s Waylandem obdobu SSH -X prostě nepustím.
Me na SPICE vadi jeho chovani pokud mate low bandwidth, neni to zdaleka tak dobre jako Citrix ICA, ale horsi nez X to neni.Měls rozběhaného agenta? Měls zapnuté WAN fíčury?
Umožní připojení z více míst, ale vždy pouze k jednomu stejnému "monitoru".Přesně tak, viz popis na domovské stránce. Víc nezávislých klientů je teoreticky možné, ale znamenalo by to IMO dost zásahů: jednak do qemu, aby umělo víc nezávislých spice serverů, víc nezávislých vstupních a qxl zařízení, druhak (asi) do klienta, aby si uměl dotyčná zařízení spárovat a na každém spustit session. Ovšem vzhledem k tomu, že existuje KSM a v základu je zapnuté, tak si nejsem moc jistý, komu by taková věc stála za naprogramování, vzhledem k tomu, že to jde přímo proti jiné základní fíčuře silné virtualizace
Popravdě řečeno jsem nikde nenašel, jestli SPICE vůbec umí to, co X11, tedy přenášet jedno okno a zapojit ho do místního okenního manažera.Jedno okno ano - na vzdáleném stroji si můžeš spustit xspice a v něm to jedno okno. Ovšem když si to okno spustí další okno, celá krása se vytratí. Ovšem pokud se chce hackovat, vývojáři se určitě implementaci rootless X serveru v xspice bránit nebudou...
Ovšem pokud se chce hackovat, vývojáři se určitě implementaci rootless X serveru v xspice bránit nebudou...A o tom to je, každý argumentátor nakonec skončí u klasického „když to chceš, tak si to udělej“. Jenže si neuvědomují, že my uživatelé X11 over SSH jsme spokojení. Ti, kteří chtějí zavádět Wayland, způsobují degradaci ve funkcionalitě, kterou pak my, kteří za nic nemůžeme, si máme ještě sami opravit :).
Ti, kteří chtějí zavádět Wayland, způsobují degradaci ve funkcionalitě, kterou pak my, kteří za nic nemůžeme, si máme ještě sami opravit :).Neco degraduje, neco se zlepsi, je to otazka priorit a velikosti uzivatelske baze ochotne investovat svuj cas a penize
muzete pres nej prehravat video (teoreticky i HD)S dostatečně silným CPU (vzhledem k implementaci) i prakticky.
existuji proto i modifikovane verze cairo ci ffmpegTo už je historie, dnešní SPICE používá upstreamové verze všeho. ffmpeg byl vyhozen úplně a pro MJPEG kompresi se používá čisté libjpeg(-turbo).
... MJPEG kompresi se používá čisté libjpeg(-turbo).Video jsem zkousel pred cca dvema roky na F12 a v te dobe mi to saturovalo Core 2 Duo E8500(?) a bylo to jeste postavene na osekane verzi ffmpeg. Meli jsme vypadek zakazek a mohli pracovat na svych projektech do supliku; a ja zvazoval implementaci minimalniho SPICE client terminalu beziciho ma OMAPu s HW acceleraci, ale po ctrnacti dnech jsem dostal novy projekt.
Měls rozběhaného agenta? Měls zapnuté WAN fíčury?Ad a) ano, ad b) nevim. Test na F15 a jednalo se relativne pomale spojeni s velkou latenci, takze tech faktoru bylo vice. ICA client se dle zakazniku, kteri si sami vybrali, dynamicky choval lepe.
Test na F15 a jednalo se relativne pomale spojeni s velkou latenci, takze tech faktoru bylo vice.Ještě jeden dotaz - guest byl Windows nebo Linux? Linuxový QXL driver stále ještě neoznačuje obrázky ke kešování (v gitu opraveno), takže tady mohl výkon celého SPICE znatelně zhoršovat.
chybí pouze "vylepšit" to nějakou bugoidní alfa-verzí "náhrady" X serverua) tak tohle nebylo obsahem vaseho prispevku b) nemyslim, ze Wayland se docka nasazeni dokud nebude dostatecne stabilni a dokud nebude vyresen problem se zpetnou kompatibilitou; spise to vypada na spolecnou koexistenci obou systemu.
nemyslim, ze Wayland se docka nasazeni dokud nebude dostatecne stabilni a dokud nebude vyresen problem se zpetnou kompatibilitou; spise to vypada na spolecnou koexistenci obou systemu.Po zkušenostech s Gnome3 a KDE4 rozhodně tento optimismus nesdílím.
Po zkušenostech s Gnome3 a KDE4 rozhodně tento optimismus nesdílím.Alespoň se zbavíme pár zbytečných prudičů, a budeme moci Gnome 3 a KDE 4 s Waylandem spokojeně používat, aniž by nám do toho někdo furt kecal :).
... zmenila me workflow pozitivnim smerem.Pro hloupejsi: znamena to, ze mohu na pocitaci pracovat efektivneji.
a co udělat nějakou mezivrstvu mezi Xkama a programátorama ?
Nemůžu si pomoct, ale Wayland na mě pořád působí stylem "V X se blbě kreslí okna ve tvaru animovaných poníků, takže to všechno zahodíme a napíšeme něco nového from scratch."Wayland je jen kompositor ktery bude umet vyuzit novy graficky hardware. Zadni ponici se nekonaji.
Tak bych jako rozumnější cestu viděl to, že se vydá nová verze protokolu, X12, kde se zahodí všechen tenhle odpad.Pokud zahodite ten "zastaraly odpad", budete stejne implementovat v podstate novy protokol s omezenimi danymi predchozim protokolem a o reusabilite nemale casti kodu X-ek mam jiste pochybnosti. O nic nejde, zatim nikdo X-ka nenahrazuje, Wayland je jen alternativni projekt s velkym potencialem a neni treba jej zatracovat a ani se ho bat.