Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
PC World (a mnoho dalších) upozorňuje na novou funkci Windows 10 "Wi-fi Sense", která umožňuje snadno sdílet hesla k Wi-fi sítím s kontakty a "přáteli" na sociálních sítích. Funkce sice existovala už ve Windows Phone 8.1, ale vzhledem k jejich malému rozšíření se do popředí pozornosti dostává až teď. Máte-li příbuzné a známé používající Windows 10, rozmyslete si dobře, zda jim sdělíte heslo ke své wi-fi síti.
Tiskni
Sdílej:
Další odkazy k tématu:
ArsTechnica se sice problém snaží bagatelizovat, ale např. odstavec
For a start, when a Wi-Fi passkey is shared with your PC via Wi-Fi Sense, you never actually see the password: it comes down from a Microsoft server in encrypted form, and is decrypted behind the scenes. There might be a way to see the decrypted passkeys if you go hunting through the registry, or something along those lines, but it's certainly not something that most people are likely to do.
ukazuje, jak důvěryhodná jejich ujištění jsou.
staci, aby nekdo zverejnil aplikaci, a kdokoliv z tvych fb pratel/kontaktu v outlooku* bude moci zjistit tvoje heslo k wifiVždyť to není defaultně zapnuté.
you never actually see the passwordTřeba pro WPA2-PSK opravdu není heslo potřeba, používá se až PBKDF2(heslo+ssid). Ne že by to teda bylo lepší :).
A bojím se, že se postupně podobné vymoženosti začnou dostávat i do Linuxu.No, tak toto je fakt síla. Zasranej systemd, to je fakt zlo...
odezva lepší, protože se to lokálně cachujeCož ale znamená, že daný záznam musí už být v cache. Jakmile se dotážete na jiný záznam, odezva je často naopak podstatně horší, u takových Google (či jiných) serverů je podstatně větší šance, že záznam v cache mají. Nedávno jsem to zkoušel a zejména po instalaci (kdy je cache úplně prázdná) je ten rozdíl velmi patrný. Řeším to momentálně tak, že mám bind, ale Google servery mám nastavené jako forwarders.
takhle to dopada, kdyz si nekdo instaluje shareware OS