Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Felix Rieseberg vydal Windows 95 v Electronu ve verzi 2.0. Ke stažení jsou také balíčky ve formátech deb a rpm. Jak název aplikace napovídá, jedná se o operační systém Windows 95 běžící pomocí virtualizace x86 v Javascriptu (v86) v Electronu. Součástí nového obrazu Windows 95 jsou také nainstalované hry Doom, Wolfenstein3D, A10 Tank Killer a Grand Prix Circuit.
Tiskni
Sdílej:
Což je právě jejich politika. Klasický warez v 90. letech se jim taky hodil tehdy, kdy docházelo k šíření jejich softwaru a formátů mezi lidi a budoval se vendor lock-in. A ve chvíli, kdy už působil síťový efekt a závislost byla už dost velká, šli do toho tvrdě a tahali z lidí peníze a hnali je k soudu a do vězení. Vzpomeňme také na BSA a další jejich mafiánské praktiky.
Slyšel jsem, že americké a české právo se v tomto skutečně rozcházejí. Zatímco u nás je jedním ze způsobů užití díla spuštění a vykonávání programu a tudíž musí být výslovně uvedeno v licenci, tam prý nic takového z právního hlediska neexistuje. Prostě předpokládají, že instalace je technicky nutnou podmínkou ke spuštění. Pokud se za instalaci považuje uložení programu do trvalé paměti počítače, pak skutečně v případě virtuálního stroje k žádné opakované instalaci nedochází. Jedná pouze o neoprávněné zhotovení rozmnoženiny. Obraz disku má velmi blízko k výměnným médiím. Ostatně podle stejných pravidel bylo zcela legální půjčovat cartridge s videohrami.
Půjčovat a kopírovat je snad něco jiného, ne?
Kdyby to fungovalo takhle, tak by MS prodal zhruba asi tak jednu licenci MS Windows, jeden člověk by ji nainstaloval a všichni ostatní by si okopírovali obraz jeho disku (neprováděli by instalaci).
To je rozbor pravnika nebo laika?To je vysledek soudu v US nekdy z roku ~2002. O te kauze se psalo i u nas, myslim ze v Chipu. Nejaka firma provozovala aplikaci X krat ve vmware na jednu licenci a vydavatel aplikace se s nima soudil a prohral. Od te doby se v komerecnich licencich explicitne resi virtualizace.
Installation and use. You may install, use, access, display and run one copy of the Product on a single computer, such as a workstation, terminal or other device (“Workstation Computer”). The Product may not be used by more than two (2) processors at any one time on any single Workstation Computer. You may permit a maximum of ten (10) computers or other electronic devices (each a “Device”) to connect to the Workstation Computer to utilize the services of the Product solely for File and Print services, Internet Information Services, and remote access (including connection sharing and telephony services). The ten connection maximum includes any indirectTim padem muzu mit virtualek kolik chci dokud ten SW provozuji stejnem kusu HW. Hodne podobnou klauzuli jsem nasel i u MSIE 5, takze bych cekal ze Windows 95 budou mit to same (a mozna nebudou mit ani omezeni na pocet procesoru).
two (2) processors at any one time on any single Workstation Computer.WTF?
You may permit a maximum of ten (10) computers or other electronic devices (each a “Device”) to connect to the Workstation ComputerJenom? :-O
Je to tak. Windows se nemají používat jako server – i Microsoft to ví a píše to ve své licenci.