Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Bill Zissimopoulos vydal po 16 měsících vývoje WinFsp ve verzi 2017. Jedná se o Windows File System Proxy aneb FUSE pro Windows. Díky WinFsp a SSHFS-Win si i uživatelé Windows mohou připojit vzdálené souborové systémy prostřednictvím šifrovaného spojení SSH (SSHFS). Zdrojové kódy WinFsp jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3 [reddit].
Tiskni
Sdílej:
Spíše vidím problém s multiplatformním sestavováním, protože už jenom kompilace může být docela komplikovaná (v takových případěch se stává, že je nutné nasadit jiný build systém - např. Premake).Škoda, že jsem na tohle nenarazil, když jsem posledně řešil překlad pro víc systémů (u programu pro Linux i Windows). Tenkrát mně nakonec vyšla jako nejjednoduší cesta crosscompilace (kód pro Windows skrz MinGW), protože alternativy byly buď specíální build systém nebo separátní
Makefile
pro Windows a instalace příslušných unixových nástrojů. Hlavní důvod byl, že jsem tenkrát nenašel nic, co by bylo kompatibilní s automatickým generováním závislostí (podobně, jako se to dělá např. u linuxového jádra).
Nemá náhodou na toto MS přímo nějaké své API, přes které jsou dělány věci typu onedrive, dropbox a spol?Nevím o ničem takovém.
Nebo u tohoto projektu jde o kompatibilitu s linuxovým FUSE, tak aby to běželo přes stejná API a nebylo tudíž nutné dělat příliš moc změn v kódu jednotlivých modulů?Viz. komentář #6 výše. Tedy ano, jde o API plně kompatibilní s Unix FUSE. Zároveň je však navíc implementováno druhé API, které je Windows-specific kvůli vyšší rychlosti.