Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Vyšel Xen 3.4.0. Vylepšuje XCI, lépe předchází systémovým chybám a vylepšuje jejich detekci a přináší optimalizované plánovače a časovače pro lepší správu CPU a nižší spotřebu.
Tiskni
Sdílej:
A proc je to marne? dom0 je na 2.6.18, domU bezi klidne i s 2.6.30 (staci kernel s podporou PV coz je tusim od 2.6.25). vyvojari XENu rikaji, ze 2.6.18 maji nejlepe odlazeno a tak jediny problem vidim pouze v pripade, ze mate HW, ktery potrebujete v dom0 a nejsou pro nej ovladace pro 2.6.18.
Dom0 PV se dle roadmapy dockame v 2.6.31.
Zajimave, musim uznat ze na tohle jsem nehledel. dom0 ma u nas vzdy vlastni dedikovany NIC interface a zadni uzivatele na nej nemaji pristup. Hrozi mi nejake zavazne riziko napadeni systemu? Jelikoz je na dom0 temer nulova userspace aktivita a sit je pouze SSH navic chranena FW, tak bych rekl, ze riziko je minimalni.
Snad to do toho 2.6.31 nejak prezijem, KVM moc neznam, XEN je open source a jeho vykon a stability je proste uzasna.
Jeste jsem nenastudoval, jestli to rozmezi RAM znamena, ze to umi neco jako balonovani ve vmware, ci ji pak umi jinak zdilet mezi virt. stroji.KVM umi memory ballooning (minimalne mam vyzkouseno pro linux, u windows musim nekdy otestovat), jinak pouziva se jen tolik pameti kolik vyuziva guest, tzn pokud pridelite 1GB ale guest vyuzije jen 300M, tak proces KVM bude zabirat jen 300M. Dalsi vyhoda oproti XENu je ze pamet zabrana KVM je swappovatelna (tady si ale nejsem jisty jestli to neni mozne uz i v XENu). Na sdileni pameti se nedavno objevily velmi zajimave patche (hledejte KSM), chystam se to vyzkouset, mozna pak neco sepisu o vysledku.
Neznate nekdo nejaky dobry nastroj pro management serveru s KVM? Neco jako Citrix XenCenter, ale pro KVM....