Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Konsorcium Linux Foundation oznámilo, že virtualizační software Xen se stal oficiálním projektem konsorcia (Linux Foundation Collaborative Project). Linux Foundation poskytne neutrální půdu pro další rozvoj a spolupráci na projektu Xen. Xen letos slaví 10 let.
Tiskni
Sdílej:
[zkus si dat na 4 jadro ~20 VM a poznas].To je opoved na nic. Zkuste si dat pet rumu a uvidite jak vam to pojede.
Co 50. Klidně 500. A ty blbečky, co to chtějí skutečně používat, pošleme někam.
Aktuální zkušenost:
WARNING: You are running in OpenVZ. This is known to be broken!!!
http://www.mind-flip.com/theBlog/2012/08/02/running-to-stand-still-mongodb-and-openvz/
http://docs.mongodb.org/manual/administration/production-notes/#production-virtualization
Fakt s OpenVZ je mnohem mensi problem a je mnohem vykonnejsi, nez KVM.Plno lidi si mysli opak, vcetne Gold partneru SW-Soft, treba zde.
Ze nekdo napise nekam ze je cosi broken jenom proto, aby to nemusel udrzovat, mi prijde trosku smutne, obzvlast, kdyz plizivym pohybem prichazi LXC, ktere je OpenVZ hodne podobne - takze casem to nekdo pro ty kontejnery stejne musi opravit a mam pocit, ze se to deje i pres podobne hlasky typu "Pod OpenVZ to mame rozbite".
Zde se, co se týče virtualizace, zcela rozcházíme. Virtualizace, jak ji chápu já, má být z hlediska provozu OS a app pokud možno zcela nerozlišitelná od reálného HW s tím, že ty rozdíly (limita rozdílu mezi virtualizovaných a hw prostředím) má směřovat k nule. Z tohoto pohledu je zcela mimózní cokoliv upravovat pro jakékoliv virtuální prostředí, naopak, to virtuální prostředí by se mělo snažit jakékoliv rozdíly potlačit. Se zachováním všech výhod virtualizace.
Přijde mi zcela absurdní softwarovému vývojáři říct: "oprav to, na tamté obskurdní platformně to neběží." Co by měl opravovat, pokažené to není.
Mimochodem na zcela stejný princip jsem narazil i když jsem hledal (jen tak se zájmu), možnost běhu PostgreSQL nad NFS. Jediná informace je: požadujeme posix fs a je nám jedno, co to je. Nádherný přístup, tleskám.
Fakt s OpenVZ je mnohem mensi problemOpenVZ provozuju na několika strojích čistě z finančních důvodů a z důvodů špatné zkušenosti s LXC a nedostatku času si tu zkušenost nějak napravit. Ale že bych tomu říkal menší problém než s KVM, které umí spustit virtuál, který se chová jako skutečný stroj. OpenVZ je kupa hnoje, který se v různých situacích různě rozbíjí. Síťová vrstva ze všeho nejvíc. Nastávají tam situace, které se samostatným kernelem ani nastat nemůžou jako že třeba kernelový ipsec tunnel mode nedokáže rozbalené pakety doručit guestům. OpenVZ je omezené a s jako takovým se s ním musí nakládat. Nelze od něj čekat zázraky. V současném stavu, pokud se za poslední rok něco radikálně nezměnilo, ho považuju za „virtualizaci pro chudé“ (tedy i pro mě v některých projektech). Naději vidím v postupném začleňování jednotlivých věcí do upstreamového kernelu v jakž takž přijatelném stavu. Výkonnostní srovnání KVM a OpenVZ má sice praktický význam, ale nelze z toho vyvodit, že na KVM je něco špatně. Přecijen KVM virtualizuje hardware, zatímco OpenVZ jen vyčleňuje skupiny systémových prostředků.
Síťová vrstva ze všeho nejvíc. Nastávají tam situace, které se samostatným kernelem ani nastat nemůžou jako že třeba kernelový ipsec tunnel mode nedokáže rozbalené pakety doručit guestům.
Vzhledem k množství commitů typu "make XY per-netns" (nebo namespace aware apod.) to bude asi hodně záviset na konkrétní verzi jádra.