FEL ČVUT vyvinula robotickou stavebnici pro mladé programátory. Stavebnice Brian byla navržená speciálně pro potřeby populární Robosoutěže. Jde ale také o samostatný produkt, který si může koupit každý fanoušek robotiky a programování od 10 let, ideální je i pro střední školy jako výuková pomůcka. Jádro stavebnice tvoří programovatelná řídicí jednotka, kterou vyvinul tým z FEL ČVUT ve spolupráci s průmyslovými partnery. Stavebnici
… více »Ubuntu bude pro testování nových verzí vydávat měsíční snapshoty. Dnes vyšel 1. snapshot Ubuntu 25.10 (Questing Quokka).
Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Phoronix informuje, že Xine nyní podporuje VDPAU (nedávno uvedené rozhraní pro akceleraci videa od nVIDIA). Implementace VDPAU v Xine nezávisí na ffmpegu, zatím podporuje H.264 a MPEG videa s OSD a umí odstraňovat prokládání. Kód je dostupný zatím pouze v SVN repozitáři (svn://jusst.de/xine-vdpau) a funguje s nVIDIA ovladačem 180.16 a novějšími.
Tiskni
Sdílej:
No to je velmi dobrá zpráva (pro uživatele xine) :) Doufám že to bude brzy v nějaké stabilní verzi.
Zatím, co se H.264 a MPEG2 týče, velice dobře. Je pouze potřeba nainstalovat nejnovější ovladače a ty se moc v repositářích asi ještě neobjevují. Jen mě štve, že už je to několikátý druh HW akcelerace videa. Mělo by se to sjednotit.
BTW:Jak jsem se v diskusích dočetl, tak vzhledem k tomu, že GStreamer je pouze wrapper kolem FFMPeg, tak jen stačí počkat než vezmou SVN branch z FFMPeg a bude mít GStreamer podporu VDPAU také. Akorát, dle mého názoru, by se do toho všichni neměli hnát min. do doby než nVidia prohlásí VDPAU za stabilní.
$ /usr/local/bin/xine This is xine (X11 gui) - a free video player v0.99.5. (c) 2000-2007 The xine Team. xiTK received SIGSEGV signal, RIP. Neúspěšně ukončen (SIGABRT) (core dumped)Crash je v nvidiácké vdpau knihovně
(core dumped)
Sem s ním.
(Vysvětlení:Zrovna jsem se naučil/učím se s GDB a jsem doslova nadšen)
Neboj, to zase prejde
A ako najlepšie enkódovať video tak, aby to bolo akcelerované? Pomôže VDPAU aj tomuto?