Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Tiago Vignatti, vývojář Intelu pracující na grafickém serveru Wayland, na svém blogu popisuje princip činnosti frameworku xwayland, díky kterému bude Wayland, potažmo jeho kompozitor Weston, podporovat i aplikace vyžadující X. Jakmile je taková aplikace spuštěna, Weston spustí vlastní X server, který ale nebude komunikovat přímo s hardwarem, nýbrž s jednotlivými moduly xwaylandu. Samotné zobrazení aplikace probíhá opět přes Weston.
Tiskni
Sdílej:
Wayland+X samozřejmě efektivnější není, ale Wayland samotný by by-design měl být.aha, a o čem jiném než Wayland+X se tu bavíme, když zprávička je o X pod Waylandem, a thread začal o tom, že by to chtělo doimplementovat ještě jednu vlastnost X?
aha, a o čem jiném než Wayland+X se tu bavíme, když zprávička je o X pod Waylandem, a thread začal o tom, že by to chtělo doimplementovat ještě jednu vlastnost X?Stačí pozorně sledovat vlákno...
krom toho, ňák jsem asi totálně vypad z obrazu, jak pracuje hardware a co dneska dělá grafická karta, ale hlava mi nebere, jak může bejt lepší, aby si aplikace sama něco kreslila na CPU, a k zobrazení dodala hotovej obraz, namísto toho, aby akorát Xserveru řekla, co chce nakreslit, a on to při troše štěstí dokázal s pomocí svých driverů realizovat akcelerovaně na GPU místo na CPUSkutečně je X protocol, potažmo Xlib API natolik bohaté, aby mohlo nahradit např. Qt painting systém? A bude to při celé asynchronitě X i stejně tak rychlé? Silně pochybuju o obojím. To, o čem mluvíš, už bylo dávno vyřešeno, viz DRI: Direct Rendering Infrastructure (DRI) is an interface and a free software implementation used in the X Window System to securely allow user applications to access the video hardware without requiring data to be passed through the X server. Proč by měl vykreslovat X server? Akorát by stál v cestě mezi aplikací a grafickou kartou, přičemž by ale nenabízel nic navíc. Koneckonců X je taky jenom userspace proces. Renderování je v článku popsáno v odstavci nazvaném (překvapivě) rendering.
Hlavně aby to nedopadlo jako audio džungle :)Což by nebylo tak špatné – PulseAudio mi umožňuje pouštět zvuk přes síť už pěkných pár let
Přijde mi to ale lepší přístup, než dávat nereálné sliby, po kterých jsou pak lidé zklamaní.U software, jehož tehdy hlavní prezentovanou výhodou byla síťová transparentnost mi to přijde dost zvláštní :).
Wayland - xserverem to začne - a přes davida to bude pokračovat dál :)