plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Tiago Vignatti, vývojář Intelu pracující na grafickém serveru Wayland, na svém blogu popisuje princip činnosti frameworku xwayland, díky kterému bude Wayland, potažmo jeho kompozitor Weston, podporovat i aplikace vyžadující X. Jakmile je taková aplikace spuštěna, Weston spustí vlastní X server, který ale nebude komunikovat přímo s hardwarem, nýbrž s jednotlivými moduly xwaylandu. Samotné zobrazení aplikace probíhá opět přes Weston.
Tiskni
Sdílej:
Wayland+X samozřejmě efektivnější není, ale Wayland samotný by by-design měl být.aha, a o čem jiném než Wayland+X se tu bavíme, když zprávička je o X pod Waylandem, a thread začal o tom, že by to chtělo doimplementovat ještě jednu vlastnost X?
aha, a o čem jiném než Wayland+X se tu bavíme, když zprávička je o X pod Waylandem, a thread začal o tom, že by to chtělo doimplementovat ještě jednu vlastnost X?Stačí pozorně sledovat vlákno...
krom toho, ňák jsem asi totálně vypad z obrazu, jak pracuje hardware a co dneska dělá grafická karta, ale hlava mi nebere, jak může bejt lepší, aby si aplikace sama něco kreslila na CPU, a k zobrazení dodala hotovej obraz, namísto toho, aby akorát Xserveru řekla, co chce nakreslit, a on to při troše štěstí dokázal s pomocí svých driverů realizovat akcelerovaně na GPU místo na CPUSkutečně je X protocol, potažmo Xlib API natolik bohaté, aby mohlo nahradit např. Qt painting systém? A bude to při celé asynchronitě X i stejně tak rychlé? Silně pochybuju o obojím. To, o čem mluvíš, už bylo dávno vyřešeno, viz DRI: Direct Rendering Infrastructure (DRI) is an interface and a free software implementation used in the X Window System to securely allow user applications to access the video hardware without requiring data to be passed through the X server. Proč by měl vykreslovat X server? Akorát by stál v cestě mezi aplikací a grafickou kartou, přičemž by ale nenabízel nic navíc. Koneckonců X je taky jenom userspace proces. Renderování je v článku popsáno v odstavci nazvaném (překvapivě) rendering.
Hlavně aby to nedopadlo jako audio džungle :)Což by nebylo tak špatné – PulseAudio mi umožňuje pouštět zvuk přes síť už pěkných pár let
Přijde mi to ale lepší přístup, než dávat nereálné sliby, po kterých jsou pak lidé zklamaní.U software, jehož tehdy hlavní prezentovanou výhodou byla síťová transparentnost mi to přijde dost zvláštní :).
Wayland - xserverem to začne - a přes davida to bude pokračovat dál :)