Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Tiago Vignatti, vývojář Intelu pracující na grafickém serveru Wayland, na svém blogu popisuje princip činnosti frameworku xwayland, díky kterému bude Wayland, potažmo jeho kompozitor Weston, podporovat i aplikace vyžadující X. Jakmile je taková aplikace spuštěna, Weston spustí vlastní X server, který ale nebude komunikovat přímo s hardwarem, nýbrž s jednotlivými moduly xwaylandu. Samotné zobrazení aplikace probíhá opět přes Weston.
Tiskni
Sdílej:
Wayland+X samozřejmě efektivnější není, ale Wayland samotný by by-design měl být.aha, a o čem jiném než Wayland+X se tu bavíme, když zprávička je o X pod Waylandem, a thread začal o tom, že by to chtělo doimplementovat ještě jednu vlastnost X?
aha, a o čem jiném než Wayland+X se tu bavíme, když zprávička je o X pod Waylandem, a thread začal o tom, že by to chtělo doimplementovat ještě jednu vlastnost X?Stačí pozorně sledovat vlákno...
krom toho, ňák jsem asi totálně vypad z obrazu, jak pracuje hardware a co dneska dělá grafická karta, ale hlava mi nebere, jak může bejt lepší, aby si aplikace sama něco kreslila na CPU, a k zobrazení dodala hotovej obraz, namísto toho, aby akorát Xserveru řekla, co chce nakreslit, a on to při troše štěstí dokázal s pomocí svých driverů realizovat akcelerovaně na GPU místo na CPUSkutečně je X protocol, potažmo Xlib API natolik bohaté, aby mohlo nahradit např. Qt painting systém? A bude to při celé asynchronitě X i stejně tak rychlé? Silně pochybuju o obojím. To, o čem mluvíš, už bylo dávno vyřešeno, viz DRI: Direct Rendering Infrastructure (DRI) is an interface and a free software implementation used in the X Window System to securely allow user applications to access the video hardware without requiring data to be passed through the X server. Proč by měl vykreslovat X server? Akorát by stál v cestě mezi aplikací a grafickou kartou, přičemž by ale nenabízel nic navíc. Koneckonců X je taky jenom userspace proces. Renderování je v článku popsáno v odstavci nazvaném (překvapivě) rendering.
Hlavně aby to nedopadlo jako audio džungle :)Což by nebylo tak špatné – PulseAudio mi umožňuje pouštět zvuk přes síť už pěkných pár let
Přijde mi to ale lepší přístup, než dávat nereálné sliby, po kterých jsou pak lidé zklamaní.U software, jehož tehdy hlavní prezentovanou výhodou byla síťová transparentnost mi to přijde dost zvláštní :).
Wayland - xserverem to začne - a přes davida to bude pokračovat dál :)