V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Phoronix informuje o začínající podpoře exFAT v jádře. exFAT (Extended FAT, známý také jako FAT64) je nový souborový systém, který představil Microsoft ve Vista Service Packu 1 a je určený pro vysokokapacitní USB flash paměti. Nyní byly do LKML zaslány první patche pro podporu, zatím pouze pro čtení, tohoto filesystému.
Tiskni
Sdílej:
Paráda, doufám, že to bude i s podporou zápisu začleněný co nejdřív...
AFAIK Windows Mobile, což není tak zajímavý jako to, že se tohle má používat na SDXC kartách...
zabudli ste dopísať, že pomocou akualizácie je podpora aj v XP SP2/3
No ono se z té informace dá usoudit, jak mnoho a jak rychle bude exFAT tak rozšířený, že na něj člověk narazí. Např. kdyby byl jenom pro Visty, bude to chvíli trvat. Je-li i pro XP, nastane to jistě dříve. Ale to by ses musel občas podívat i za humna... ještě dodám, že ten patch do XP není povinný, takže zas tak rychle na ten exFAT asi nenarazíme.
samozrejme, že tu nebudete písať o service packoch na Windows, ale aj tak. Keď už tak správička by mala byť úplná.
No, minimálně je to důležitý kvůli množině potencionálních dementů, kteří mě můžou tímhle nesmyslem prudit
Jo a zítra u nás vychází slunce kolem půl osmé.
naco je potrebna exFAT v linuxe ?
IMHO keby ju nepodporoval linux, maloktore HW zariadenie by ju podporovalo...
tu nejde o desktopy ale o spotrebnu elektroniku. Dovolim si tvrdit ze vsetky zariadenia, ktore nie su wince based maju podporu fat32 a teraz extfat skopirovanu z linuxu. Takze ak by podpora extfat v linuxe nebola tieto zariadenia by to len tak skoro nepodporovali.
No a co sa tyka hlash klucov a pod... naco novy filesystem ? da sa pouzit aj ntfs. Tych 50 mb na zurnal je zanedbatelnych ...
MS asi má opravdy problémy se souborovými systémy. I nově ohlášený pro Vistu - WinFS (Windows File System) - neaplikoval a stáhnul.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Windows_Vista