Něco málo přes 10 let (3763 dnů) od vydání verze 1.0 byla vydána nová verze 4.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Open source střílečka Xonotic (Wikipedie), fork Nexuiz, byla vydána ve verzi 0.8.5. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Byly zveřejněny videozáznamy a také fotogalerie z konference DevConf.cz Mini konané 2. června v Brně.
Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.21.0. Z novinek je zdůrazněn nový "wl_pointer high-resolution scroll event".
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zveřejnil Zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti České republiky za rok 2021 (pdf). Novým ředitelem NÚKIB je Lukáš Kintr.
Společnost Mycroft AI představila Mimic 3 (YouTube). Jedná se o open source neurální engine pro převod textu na řeč (TTS) běžící rovněž offline. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0. Přispět na vývoj lze také koupí chytrého reproduktoru Mycroft Mark II.
Organizace Software Freedom Conservancy vyzývá všechny vývojáře svobodného a open source softwaru k opuštění GitHubu. Proprietárního GitHubu vlastněného společností Microsoft, jejíž manažeři opakovaně napadají copyleftové licence a komerční Copilot je dokonce ignoruje.
Byla vydána verze 1.62.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
OpenGL (Wikipedie) slaví 30 let. Specifikace verze 1.0 byla vydána 30. června 1992.
Rodina Raspberry Pi se rozrostla o 3 nové členy Raspberry Pi Pico W, H a WH aneb jednočipový počítač Raspberry Pi Pico s Wi-Fi, Header (piny) a Wi-Fi a Header.
Na YouTube byl zveřejněn záznam z Fedora 34 Release Party konané v sobotu 1. května.
Tiskni
Sdílej:
May Day has been a focal point for demonstrations by various socialist, communist and anarchist groups since the Second International.Přesně tyhle zvrácená individua a pošukové "oslavují" Svátek práce rabováním, výtržnostmi a vandalismem.
Na YouTube si někdo stěžuje na kvalitu zvuku. BigBlueButton je celkem citlivý na kvalitu připojení, především když po slabší lince přenáší zvuk a zároveň sdílení obrazovky a také při přetížení počítače, předpokládám, že desktop, video a audio jsou v prohlížeči promixované v jednom javascript JIT engine a tak při snaze o nízkou latenci chybí slušně nastavená vlákna s RT prioritami (sched FIFO a nebo RR). Distribuce pak většinou nemají pro běžné uživatele povolený RT limit (ulimit -r) alespoň s nějakou rozumnou šířkou pásma. fully preemptive jádro pak na desktopu asi nemá kromě Caren a Carstena z OSADL nikdo.
Přidávám link do našeho systému, pokud by někdo chtěl zkusit porovnat zvuk s originálním záznamem. Můžete to porovnat a třeba na základě toho vymyslíme návrh nějakého lepšího zpracování a nabídneme postup i případným hostům.
Vzhledem k tomu, že již dříve od uživatele "ET" a dalších padlo, že mají o přednášky v češtině zájem, tak na doplnění té o architekturách procesorů z Installfestu přidávám link i na podrobnější o vývoji x86 přednesené pro naše studenty. Pokud se bude líbit, tak jí třeba i přestříhám a přidám na YouTube do kanálů (druhý s krátkými videi) předmětu.