Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Red Hat a Georgia Tech zveřejnily výzkum, který ukazuje aktivitu jednotlivých zemí ve světě open source. První tři místa žebříčku patří evropským zemím: Francii, Španělsku a Německu. Spojené státy jsou až na 9. místě. Česká republika stojí na 39. místě, hned za Pákistánem. Více na LinuxDevices.
Tiskni
Sdílej:
já nevím, podle mě jsou všechny tyhle průzkumy dost neobjektivní, je docela sranda, jak ČR svítí mezi ostatními zeměmi evropy (i Slovensko je na tom lépe), taky dost dobře nevím co si představit pod pojmem "registered OSS user". Podle mě v průměru mezi ČR a Německem nebo Slovenskem zas takový rozdíl nebude. Možná to vidím zkresleně, tím že mnoho lidí kolem mě používá linux, ale stejně se mi těm výsledkům nechce věřit.
Slovensko je o 2 priecky za Ceskom ;)
su tam dve mapy
1) aktivita staneych institucii a komunity - tam vedie Ceska nad SLovesnkom
2) pocet resp. podile uzivatelov- tu vedia Slovensko nad Ceskou republikou vdak Firefox-u ,ktory ma nas Slovensku cez 50%
A díky mému osobnímu účinném nasazení v oblasti překladů je už, nebo brzy bude, ještě líp. Dřív, než zase začnou být zimní večery příliš dlouhé.
Já myslím, že tento "žebříček" má odbobnou výpovědní hodnotu jako "testisko" S. Hoferka nebo Major Zeman...
...Česká republika stojí na 39. místě, hned za Pákistánem ...
pane profesore , dekujeme ...
Co takhle tyto "žebříčky":
Google trends GNU Google trends OpenSolaris
Google trends Archlinux
Google trends Gentoo
Google trends BSD
apod...
Monžná to není příliš relevantní, ale určitě apoň trochu zajímavé.
Poslední zpráva na domovské stránce einitu:
Posted September 15th, 2008 by jyujin
... basically einit has been abandoned and we're prepping up a successor called 'kyuba'. Head over to http://kyuba.org for details and updates. BTW, you can still download einit, or even einit's git versions. Also einit and kyuba share the same git server... but no codebase.
Ještě nějaký tip na init, který je o krok napřed?
a někde jsme dokonce i 1. místě: Google trends Debian ;)
Zdá se, že je to přispívání do komunity versus používání OSS.