plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Ve věku 71 let zemřel David Boggs, spoluvynálezce Ethernetu (U.S. Patent 4,063,220).
Tiskni
Sdílej:
jsme staří asi okolo 35-40 letBlbost. Ocistete si data o novorozeneckou a detskou umrtnost, ktera brutalne ovlivnovala statistiku a dostanete se uplne na jina cisla. Nesnasim ty pohadky o tom, ze lide v 19. stoleti se dozivali jen 45 let. Je to chybne tvrzeni dane nepochopeni dat. Doba doziti se jiste diky vyzive, medicine, zivotnimu stylu prodlouzila, ale rozhodne ne 30-35 let v prumeru.
Žít v přírodě, tak jsme staří asi okolo 35-40 let.V průměru. Jenže když ti před 150 lety umíralo 3/4 lidí v dětském věku, tak pro ty, co se dožili dospělosti už ten průměrný věk byl někde jinde...
Jisté je pouze to, že umělé „prodlužování” délky života ve špitálech jde proti přírodě a jde prakticky o vyhozené finanční prostředky, které by se mnohem lépe uplatnily při péči o lidi v produktivním věku – aby zbytečně nekončili v předčasných invalidních důchodech.Toto je pravda mozna v systemu statniho socialistickeho zdravotnictvi, ktere je financovano z vynosu zdravotni dane. Takze, kdyz ten problem optimalizujes na vyhodnost pro stat, ktery dan vybira, tak plati to, co pises ty. Pokud by vsak si kazdy platil zdravotni peci sam, nemuzeme porovnavat, protoze kazdy ma jine motivace a jina vychodiska (uzitek z penez je neporovnatelny). Pro nekoho muze byt super, kdyz si za sve penize polezi na morfiu poslednich par mesicu. Pro jineho muze byt super, kdyz svuj zivot utne, protoze nechce morfium a treba chce penize venovat svym potomkum. Stavajici system je absolutne nespravedlivy a ignorujici cloveka a rozdily mezi lidmi, takze jedine spravne by bylo zruseni zdravotni dane a privatizace zdravotnictvi tak, aby si kazdy mohl o svych penezich a zivote rozhodnout sam.