Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Ve věku 71 let zemřel David Boggs, spoluvynálezce Ethernetu (U.S. Patent 4,063,220).
Tiskni
Sdílej:
jsme staří asi okolo 35-40 letBlbost. Ocistete si data o novorozeneckou a detskou umrtnost, ktera brutalne ovlivnovala statistiku a dostanete se uplne na jina cisla. Nesnasim ty pohadky o tom, ze lide v 19. stoleti se dozivali jen 45 let. Je to chybne tvrzeni dane nepochopeni dat. Doba doziti se jiste diky vyzive, medicine, zivotnimu stylu prodlouzila, ale rozhodne ne 30-35 let v prumeru.
Žít v přírodě, tak jsme staří asi okolo 35-40 let.V průměru. Jenže když ti před 150 lety umíralo 3/4 lidí v dětském věku, tak pro ty, co se dožili dospělosti už ten průměrný věk byl někde jinde...
Jisté je pouze to, že umělé „prodlužování” délky života ve špitálech jde proti přírodě a jde prakticky o vyhozené finanční prostředky, které by se mnohem lépe uplatnily při péči o lidi v produktivním věku – aby zbytečně nekončili v předčasných invalidních důchodech.Toto je pravda mozna v systemu statniho socialistickeho zdravotnictvi, ktere je financovano z vynosu zdravotni dane. Takze, kdyz ten problem optimalizujes na vyhodnost pro stat, ktery dan vybira, tak plati to, co pises ty. Pokud by vsak si kazdy platil zdravotni peci sam, nemuzeme porovnavat, protoze kazdy ma jine motivace a jina vychodiska (uzitek z penez je neporovnatelny). Pro nekoho muze byt super, kdyz si za sve penize polezi na morfiu poslednich par mesicu. Pro jineho muze byt super, kdyz svuj zivot utne, protoze nechce morfium a treba chce penize venovat svym potomkum. Stavajici system je absolutne nespravedlivy a ignorujici cloveka a rozdily mezi lidmi, takze jedine spravne by bylo zruseni zdravotni dane a privatizace zdravotnictvi tak, aby si kazdy mohl o svych penezich a zivote rozhodnout sam.